http://eatandrelish.com/2011/11/21/mashed-potato-remix-celery-root-puree-with-fresh-basil-thyme/ | eatandrelish - kerevizin faydaları nelerdir

Kışın Mucize Sebzesi Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Kışın mucizevi ve lezzetli, fakat bir o kadar da az tüketilen sebzesi kerevizin, düşük kalorili olmasının yanında birçok faydası da var.

Çocukların yememek için köşe bucak kaçtığı korkulu rüyaları kereviz, kendisine özgü tadı ve aroması ile aslında bir vitamin deposu. Maydanoz ve rezene ile aynı aileden olan kereviz aynı zamanda düşük kalorili olması sebebiyle diyetlerde tercih edilen sağlıklı bir sebze.

Peki, bu kadar özel bir sebze olan ve aslında dolaplarımızda bol bol bulunması gereken kerevizin faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir?

Mucizevi demiştik: Kerevizin besin değerleri

dis-iyi-gelen-yiyecekler-kereviz

Faydalarına geçmeden önce diyet yapanların da kerevizi daha yakından tanımak isteyenlerin de bilmesi gereken önemli bir konu var: Kerevizin besin değerleri.

Kerevizin 100 gramı 16 kalori gibi oldukça sevindirici ve düşük bir kaloriye sahip. O kadar az kalorisine rağmen içindekiler saymakla bitmiyor üstelik. Mesela kerevizin içinde A, C, E ve K vitamini de bulunuyor; protein, fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum da.

Son olarak kerevizin güçlü bir antioksidan özelliği olduğunu söylemeden de olmaz.

Kereviz yemek size neler neler kazandıracak peki: Kerevizin faydaları nelerdir?

Kerevizin birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Kereviz, tansiyonu düşürmeye yardımcı olması ile sinirleri yatıştırır. İdrar döktürücüdür. Kerevizin suyunu içtiğiniz takdirde içindeki bileşenler, vücudun kaybettiği suyun hızlı bir şekilde kazanılmasını sağlar. Bu faydası ile sporcular ve doğada efor harcayan gezginler için alternatif bir içecek olabilir.

Ayrıca kanı temizleyerek mikrobik birçok rahatsızlığa karşı korunmanızı sağlar. Doğal antioksidandır. Böbrek kumu ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

Bitti sandıysanız büyük yanılıyorsunuz. Çünkü kereviz bu faydalarının yanı sıra, şeker ve romatizma gibi hastalıklara da iyi gelir. Düzenli tüketildiğinde bedeni güçlendirir ve aktif bir cinsel yaşam sağlar. Tükürük salgısını ve mide suyunu arttırır. Bu hazmın kolaylaşmasını sağlar. Böylece sindirim sistemini rahatlatır.

Bağırsak hareketlerine fayda sağlar. Hazmın kolaylaşması ve sindirim sisteminin rahatlamasının bir etkisi olarak iştah açıcı özelliği vardır. Uykusuzluğa ve uykusuzluğun getirdiği sorunların giderilmesine fayda sağlar.

Anlayacağınız şu andan itibaren kereviz tüketmediğiniz her gün için üzülebilir, bu güzelim besini artık evinizden hiç eksik etmemeye karar verebilirsiniz. Vermelisiniz de zaten, baksanıza bu kadar fayda kaçırılır mı hiç?

Söyleyeceklerimiz var: Sağlıklı bir yaşam için kereviz

Sağlık için birçok faydası olan ve kalorisi düşük bu yiyeceği, kış aylarında mutfağınızdan eksik etmeyin. Çoğu insanın mesafeli yaklaştığı kerevizi, nadir de olsa çiğ tüketenler de var. Sanıyoruz ki bu, kerevizin kokusunu sevip sevmemeye yönelik bir tercih. Bu yüzden de eğer kerevizin kokusunu sevmiyorsanız ya da çocuklarınız sevmiyorsa farklı yöntemler deneyerek kerevizin kokusunu yok edip farklı şekillerde sunumlar yapabilirsiniz.

Kerevizi mevsiminde ve düzenli tükettiğiniz takdirde birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz. Ancak her yiyecek gibi kerevizin de aşırı tüketiminde birtakım sakıncalar görülebilir. Bu yüzden de herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza danıştıktan sonra kerevizin mucizelerinden yararlanarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Fırında Kereviz Tarifi

Fırında Kereviz Tarifi

Kerevizden nasıl yemekler yapılır ki derseniz size hemen birkaç önerimizi de vermek isteriz. Eğer faydalarından sıcacık bir çorba yaparak faydalanmak isterseniz mercimekli kereviz çorbası tarifimizi, saplarını değerlendirmek isterseniz yoğurtlu kereviz sapı çorbamızı ya da kereviz sapı salatamızı değerlendirebilirsiniz.

Yok ben almışken şöyle nefis yemekler yapayım derseniz, fırında kereviz tarifimizi, portakallı kereviz tarifimizi ya da doyuruculukta sıradan salatalara fark atan ayvalı kereviz salatamızı da deneyebilirsiniz.

Küçük bir not: Biz burada tüm kerevizli tariflerimize yer veremedik ama siz kerevizi değerlendirecek farklı bir tarif arıyorsanız şuradan diğer nefis tariflerimize ulaşabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0