Küçücük Cüssesiyle Onlarca Kilo Vermenizi Sağlayan Süper Meyve: Acai Üzümü

Yemek.com Dijital İçerik ve Tarif Üreticisi & Boyum ocağa yetişmeden yemek yap...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

Gün geçmiyor, yeni bir meyve yeni bir sebze ya da malzeme hayatımıza hop diye giriyor. Birazdan anlatacağımız meyve uzun zamandır afiyetle tüketilse de çok sevilse de ülkemizde yeni yeni tüketilmeye başlandı. Amazonlar'ın havalı çocuğu acai üzümünden bahsedeceğiz bugün sizlere.

Nefis rengiyle, şahane lezzetiyle ve boyutundan beklenmeyecek onlarca faydasıyla onu tanımaya hazır olun. Gelecekte daha sık tüketeceğimiz ve geleceğin süper besinlerinden biri sayılan acai üzümü karşınızda!

Acai (berry) üzümü nedir?

acai-uzumu-nedir

Rotamızı Brezilya dolaylarına doğru çeviriyoruz. Buralar mucizevi meyve olarak tanınan acai'nin doğum yeri. Amazonlar'da oldukça sık tüketilen, beslenme ve sağlıklı yaşam sırlarından biri olan acai üzümü, acai berry, acai meyvesi gibi farklı isimlerle de anılıyor. Acai palmiyeleri denilen bir ağacın üzümü aslında.

İçerisinde sert, sarı bir çekirdek bulunduğu için ''berry'' adı verilen sınıfa pek girmese de az evvelde belirttiğimiz üzere yurt dışında ''acai berry'' olarak tanınıyor. Ülkemizde son zamanlarda daha çok tüketilmeye başlandı. İklim koşulları olarak yağmurlu ve sıcak havaları seven acai üzümleri mor renge sahip ve çapı sadece 2,5 cm. Lezzeti ise hafif ekşi, hafif tatlı. Yani mayhoş bir tadı var. Dondurulmuş, taze ya da toz halde satılıyor.

Acai üzümü faydaları

acai-tozu-nedir

Özellikle sporcuların afiyetle tükettiği, 2,5 cm'lik acai üzümlerinin faydalarına gelelim.

 • Mor renginden gelen antioksidanlar sayesinde kansere yakalanma riskinizi düşürüyor. Yapılan araştırmalara göre Amazon'da acai üzümü tüketen insanların kansere yakalanmadığı da gözlemlenmiş üstelik.
 • İçerisindeki bu antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki toksik maddelerin atılmasını sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Cildi yeniliyor ve cildinizin daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlıyor.
 • Kandaki kolesterolün düşmesini sağlıyor.
 • Ödemi attırıyor, hızlı yağ yakımına en büyük destekçilerden biri. Bu nedenle zayıflamanıza yardımcı olan meyvelerin başında sayılıyor.
 • Beyin fonksiyonlarının daha hızlı ve sağlıklı çalışmasını sağlıyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hastalıklara daha az yakalanmanızı sağlıyor.
 • Yapısında bulunan lif sayesinde şişkinlik yaratmıyor, sindirim sisteminizi destekliyor. Kabızlık gibi problemlerinizi en aza indiriyor.
 • İçerisinde en az yumurta kadar amino asit bulunuyor. Kas gelişiminize destek oluyor. Tokluk hissi veriyor ve bu da daha fit olmanıza yardımcı oluyor.
 • Acai üzümü nasıl kullanılır?

  acai-uzumu-nasil-kullanilir

  Acai üzümü, dondurulmuş ya da taze bir şekilde satıldığı gibi toz halde de satılıyor. Smoothie, smoothie bowl yaparak tazesini, dondurulmuşunu ya da toz halini tüketebilirsiniz. Tazesini ara öğünlerde afiyetle tüketebilirsiniz. Acai üzümleri kozmetik sektöründe de kullanılabiliyor. Şampuanların, duş jellerinin, maskelerin içerisinde kullanıyor ve cildi yenileme özelliğine sahip. Sizde toz ya da taze halinden maskeler hazırlayarak kullanabilirsiniz. Ülkemizde internet sitelerinden ve gurme ürünler satan marketlerden acai üzümüne ulaşabilirsiniz.

  Faydaları saymakla bitmeyen acai üzümüyle tanıştık bugün. Afiyetler olsun.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?