renkli-durum-tarifi

Yurt Odasında Bile Yapabileceğiniz 15 Pratik Tarif

Favorilerime
Ekle

Öğrenci dediğimiz mümkün olduğunca pratik lezzetler peşindedir, nerede kolay yapılacak bir yemek var, onu yapmayı tercih eder, tabii bir o kadar da ekonomik olmasına özen gösterir, lezzetten ödün vermekse pek istemez. Sonuna kadar haklıdır. Hepimiz gibi.

İşte bu yüzden yurt odasında bile yapılabilecek pratik tarifler vardır. Her güzel yemek, büyük mutfak isteyecek diye de bir kaide yoktur.

Sözün kısası, hepimiz öğrenci olduk, öğrencinin halinden anlarız diyor ve sizi damak tadınızdan ödün vermek zorunda kalmadan yapabileceğiniz kadar lezzetli, elinizi çok oyalamayıp ders çalışmanıza fırsat verecek kadar pratik, bütçenizi de çok zorlamayacak kadar ekonomik tariflerle baş başa bırakıyoruz.

Zihniniz açık, ağzınızın tadı hep yerinde olsun.

Minik bir not: Bazı tariflerimiz için tava ya da tencere (ve dolayısıyla ocak), bazı tariflerimiz için de tost makinesi gerekiyor. Eğer bu malzemelerden sadece 1 tanesi bile varsa işiniz kolay, eğer yoksa listemizde hiçbir şekilde pişirmeden hazırlayabileceğiniz tariflerimiz de var, baştan söyleyelim.

 • Açık tost tarifi 

Klasik tost diyebileceğimiz kapalı, kaşarlı ya da sucuklu olarak hazırladığınız tostlardan sıkıldıysanız size şöyle daha renkli ve sebzeli nefis bir açık tost önererek başlayabiliriz.

Zahmeti az, lezzeti dev: Açık tost tarifi

 • Grilled cheese tarifi 

Eğer tost makineniz yoksa ama kullanabileceğiniz bir tava varsa sizi de hemen böyle alalım. Çünkü tavada da mis gibi tostlar yapabilirsiniz aslında.

Malzeme listesinde dilediğiniz gibi çeşitliliğe gidebilirsiniz: Grilled cheese tarifi

 • Ekmek üzeri çırpılmış yumurta tarifi 

Eğer annenizin yaptığı gibi dümdüz ve mis gibi omletler yapamamaktan yakınıyorsanız hiç üzülmeyin. Size şekil vermek zorunda olmadan şipşak yapabileceğiniz, aynı zamanda ekmek üzerine alıp yiyerek tıka basa doyabileceğiniz nefis bir önerimiz olacak. Ve açıkçası kendisi...

Klasik tosttan bile lezzetli: Ekmek üzeri çırpılmış yumurta tarifi

 • Nergizleme tarifi

Öğrenci dediğin ihtiyacı olan proteini en pratik şekilde alabilmeli, midesinden yükselen gurultulara şipşak çözüm bulabilmeli, sağlığını da göz ardı etmemeli. Tam da buna uygun bir tarif geliyor, tek bir kasesiyle tıka basa doyururken vücudunuza da bolca vitamin ve protein oluyor. Söylemeden geçmeyelim, bu tarif, haşlanmış yumurtayla arası mesafeli olanlara bile onu sevdiriyor.

Afiyet, bal, şeker olsun: Nergizleme tarifi

 • Renkli dürüm tarifi

Siz de öğrenciliğinizi dürümlerle kol kola geçirenlerdenseniz, pratik ve doyurucu olduğu için sık sık dürüm yemeyi tercih ediyorsanız hemen yaklaşın böyle. Şimdi, ellerinizle en sağlıklısını, en bol vitaminlisini hazırlamanın zamanı geldi.

Kullanacağınız sebzeleri zevkinize göre seçebilirsiniz tabii ki: Renkli dürüm tarifi

 • Ton balıklı wrap tarifi

Ton Balıklı Wrap Tarifi

Ton Balıklı Wrap Tarifi

Bazen yemekhaneye kadar gitmeye üşenirsin, bazen orada yemekten o kadar sıkılırsın ki yurt odanda kendine hızlıca bir şeyler hazırlamak istersin. İşte tam da öyle zamanlar için geliyor...

İçindeki malzemeleri azaltmak da artırmak da elinizde: Ton balıklı wrap tarifi

 • Yumurta dolması tarifi

Bursa'nın Mudanya ilçesinde sıklıkla yapılan bu yumurta dolması, tam da öğrenci mutfaklarına yakışacak kadar pratik, lezzetli ve ekonomik. Yumurta sevmeyenlere yumurtayı sevdirme konusunda en az yukarıda anlattığımız nergizleme kadar yetenekli bu tarifi öğle ya da akşam yemeği olarak değerlendirebilir...

Protein ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz: Yumurta dolması tarifi

 • Kısır tarifi

Artık bilmeyen kalmadı ama biz yine de tekrarlamış olalım, bizce bulgur tüm mutfakların demirbaş malzemelerinden olmalı. Evet, öğrenci mutfaklarının da. Hem ekonomik, hem doyurucu hem de en yakın rakibi pirinçten çok daha besleyici. E tabii ki bir mutfağa bulgur girecekse de o mutfakta mutlaka kısır yapılmalı.

Çağırın yurt arkadaşlarınızı odanıza, gün yapıyoruz: Kısır tarifi

 • Bayat pideden domates salatası tarifi

Salata bir öğrenci için her zaman güzel bir kaçış noktası, vitamin dolu bir seçenektir, bir şeyleri pişirmeden hazırlayabilmenin verdiği mutluluktan söz etmiyoruz bile. İşte biz o salataları en ekonomiğinden daha doyurucu bir hale getirebilin diye bayat pideleri değerlendirdik. Eğer sizin de yakın zaman önce aldığınız ama tek başınıza bitiremediğiniz için kalan ekmekleriniz, pideleriniz varsa bu tarif tam sizlik.

En doyurucu ve pratik salatalardan biri: Bayat pideden domates salatası tarifi

 • Tost makinesinde ıspanaklı gözleme tarifi

Gözleme dedik diye hemen gözünüz korkmasın, rica ederiz. Kendisi öyle el açması yufkalarla hazırlanmıyor, sacda pişmesi gerekmiyor. Her zaman elinizin altında olan tost makinenizde de yapabilirsiniz. Üstelik hazır yufkayla çok daha pratik.

Annenizin, anneannenizin gözlemelerini özlediğiniz zamanlarda imdada yetişir: Tost makinesinde ıspanaklı gözleme tarifi

 • Garnitürlü makarna tarifi

Öğrenci yemeklerinden söz ediyoruz, adettendir, bir makarna tarifi verilir. Siz, büyük ihtimalle her türlü makarna tarifinin ustası olmuşsunuzdur ama onu bir de böyle deneyin deriz.

Garnitürünü bol tutup daha besleyici bir hale getirebilirsiniz: Garnitürlü makarna tarifi

 • Hindistan cevizli kartopu tarifi

"Peki ya tatlı?" dediğinizi duyar gibiydik, hemen listemize en pratik tatlılarımızı da ekledik. Sadece 4 malzemeyle ve pişirme uğraşına girmeden hazırlayabileceğiniz bu tatlıyı çok sevecek, her gün yapıp yemek isteyeceksiniz.

Enerji olsun: Hindistan cevizli kartopu tarifi

 • Muzlu, çikolatalı tost tarifi

Birkaç malzemeyle ortaya dev bir lezzet çıkarmak, her lokmasıyla enerji patlaması yaşamak bazen bu kadar kolay. Tost makinesine basmadan bile nefis bir lezzet olur üstelik.

Daha kolayı çikolata kavanozunu doğrudan kaşıklamak: Muzlu, çikolatalı tost tarifi

 • İki malzemeli kurabiye tarifi

Evet, yanlış okumadınız sadece iki malzemeyle hazırlıyoruz. Kurabiye denince aklınıza gelen o ilk görüntüye pek benzemeyecek, baştan söylüyoruz ama bu algıyı yıkmak tek günde mümkün değil fakat sonuçta bir yerden başlamak lazım...

2 malzemeyle, pişirmeden: İki malzemeli kurabiye tarifi

 • Mozaik pasta tarifi

Mozaik pastayla biten pratik öğrenci yemekleri listesi en keyifli haliyle, sezon finali, bölüm sonu, galibiyetli maç bitişi, son saniye üçlüğü, kep töreni gibidir.

Anne elinden çıkan lezzetlere olan özlemi de bir nebze dindirir: Mozaik pasta tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Özge Sevinç16 Ekim 2015 20:51
Bu tarz pratik yemek tarifleri görmek hoşuma gidiyor . Bir yemek aşığı olarak böyle paylaşımlara devam etmenizi istiyorum :)
Yanıtla
Altuğ Gürkaynak10 Ekim 2015 13:26
Harika!!!
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?