Her Gün Chia Çekirdeği Tüketmek İçin Birbirinden Sağlıklı 9 Neden

Favorilerime
Ekle

Market reyonlarındaki yüksek fiyatından dolayı eğer chia çekirdeği için “değer mi ki?” diye düşünüyorsanız...

Emin olun değer.

Chia çekirdeğinin faydalarını düşününce, farklı farklı birçok vitamin, diyet ve yağ yakıcı ürünler almanız gerekebilecekken, böbreklerinize zarar vermeden doğal yollarla hepsini bu mucizevi besin sayesinde çözebilirsiniz. Üstelik, kolaylıkla bahçede veya saksıda da yetiştirilebiliyorlar.

Beyaz ve siyah olarak ikiye ayrılan chia çekirdeği, omega 3 yönünden en zengin bitkilerden biridir. Nane ve adaçayı familyası ile akraba olarak bilinen bu mucizevi besinin ana vatanı Meksika ve Guatemala. Chia, başta Güney Amerika, Arjantin, Ekvator, Nikaragua ve Avustralya olmak üzere Türkiye dahil dünyanın her yerinde tüketiliyor ve sağlıklı beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

Maya dilinde enerji anlamına gelen chia, Aztek ve Mayalar tarafından uzun yolculukları sırasında kendilerine enerji vermesi için yanlarında bulundurduğu bir besin kaynağıydı.

Lifli yapısı, protein, vitamin ve mineral yönünden zenginliği ile antioksidan özelliği birleşince sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor chia çekirdeği.

Peki neden bu mucizevi ama birazcık pahalı besin kaynağı sofralarımızda olmalı?

Saatlerce tok tutar, açlığı unutturur

Su ile temas ettiğinde kabuk çevresinde bir jel oluşturarak şişen Chia Çekirdeği, sizi saatlerce tok tutar ve açlık hissi oluşturmaz. Birçoğunuz için muhtemelen sadece bu faydası bile Chia Çekirdeği tüketmek için yeterli olabilir.

Kan şekerini düzenlemek için

Kan şekerini düzenler, zinde tutar

chia çekirdeği

chia çekirdeği

Kan şekeriniz düştüğü zaman, daha yeni yemek yemiş olsanız bile kendinizi aç ve düşmüş hissedersiniz. Chia Çekirdeği ile birlikte tükettiğiniz yiyecekler, harekete geçerek kana karışır ve saatlerce kan şekeriniz düşmez.

Günlük lif ihtiyacını karşılar, vücudu çalıştırır

Her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lif oranını karşılamanın en iyi yollarından biri Chia Çekirdeği tüketmek. Chia çekirdeğinde yüksek oranda lif bulunuyor ve bu da günlük lif ihtiyacımızı doya doya karşılamamıza yarıyor.

Metabolizmanızı hızlandırır, enerjik tutar

chie çekirdekli tatlı meyve kasesi

chie çekirdekli tatlı meyve kasesi

Geçen her yıl ile birlikte metabolizmamızın da yavaşladığı ve daha kolay kilo aldığımız bir gerçek. Metabolizmanızı hızlandıran ve sizi gün boyu enerjik tutacak olan chia çekirdeği ile metabolizmanızı patlatabilirsiniz.

Kalp ve damar sağlığını korur, kolestrolü düşürür

Kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinen chia çekirdeği, içerdiği Omega-3 sayesinde kolestrolü düşürür.

Toksinlerden arındırır, antioksidandır

chia çekirdekleri

chia çekirdekleri

Güçlü bir antioksidan olan chia çekirdeği, vücudunuzu toksinlerden arındırarak, temizler ve korur.

Bağışıklık ve kemik sistemini güçlendirir, vitamini boldur

C vitamini, kalsiyum, fosfor ve demir yönünden zengin içeriği sayesinde hem bağışıklık hem de kemik sistemi için güçlendirici etkisi vardır.

Protein ihtiyacını karşılar, veganlara da hitap eder

chia çekirdekli smoothie kasesi

chia çekirdekli smoothie kasesi

Eğer vegan tipi beslenmeyi tercih ediyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini, chia çekirdeği ile karşılayabilirsiniz.

Chia Çekirdeği’ni corn flakes, yoğurt veya omletinizin üzerine bile serperek tüketebilirsiniz. Ama aşağıdaki tarifin müptelası olabileceğinizi şimdiden söyleyeyim.

Bonus: Chia çekirdeği ve avokadolu içecek tarifi

Malzemeler:

Süt
Avokado
Bal
Chia Çekirdeği

Hazırlanışı:

Çok basit! Shaker veya blender’ınıza süt, bal, avokado ve chia çekirdeği’ni ekleyin. Karıştırdıktan sonra afiyetle için.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

sezendortkol11 Nisan 2017 6:40
Ben kullanmaya basladim bakalim
Yanıtla
Mehmet Telli2 Mart 2017 1:24
boşverin chiayı. ne dedem bilmiş, ne ninem kaynatmış, ne de keçi otlamış. börülce verin bize, aldanmayın emperyalizme.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?