yasemin-cicegi-bakimi

Büyüleyici Kokusu Evinizi Sarsın: Sulamasından Çoğaltılmasına Yasemin Çiçeği Bakımı

Favorilerime
Ekle

Yasemin çiçeği, yüzyıllar boyunca yaşamış ve simge olarak anılmış bir çiçektir. Bulunduğu ortamı daha hoş ve dekoratif hale getiren yasemin, kokusuyla da büyüleyici bir etkiye sahiptir. Yalnızca geceleri açan yasemin, bu özelliğinden dolayı mitolojik aşk hikayelerinde kendisine yer bulmuştur.

Yasemin çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

 • Öncelikle doğru yasemin çiçeğini seçin. Çoğu yasemin bitkisi bir asma veya kafes etrafında büyür. Evde en çok yetiştirilen türleri; Arap yasemini, pervane çiçekli yasemin ve sarı yasemindir.
 • Yasemin çiçeği en fazla ilkbahar ve yaz aylarındaki nemli toprağı sever. Daha verimli ve sağlıklı bir çiçek için nem oranı yüksek toprağı tercih etmek önemlidir.
 • Yasemin bitkisi çok fazla güneşe ihtiyaç duyar, bu nedenle çok fazla güneş alan güneye bakan bir pencereniz yoksa yasemini balkonunuzda birkaç saat bırakmak yararlı olacaktır. İç mekanda günde en az dört saate kadar güneş aldığından emin olun.
 • Tropik bir bitki olan yasemin, 15 – 23 derece sıcaklığını sever. Bitki çiçek açtıktan sonra serin bir odada tutabilirsiniz.
 • Yasemin çiçeği bakımı nasıl yapılır?

 • Yasemin bitkileri, özellikle çiçek açtıklarında çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağı her zaman biraz nemli tutmak önemlidir. Bitkiler haftada bir kez sulanmalıdır. Sonbaharda ve kışın biraz daha az sulama yapılmalıdır.
 • Hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı ve derin topraklarda iyi gelişim gösteren yasemin çiçeği için ilkbahar mevsiminde toprak değişimi yapılabilir.
 • Bitkiyi şekillendirmek için çiçek açtıktan sonra ince, eski sapları budayıp yasemin çiçeğini kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Yasemin bitkisini yılda iki kez potasyum ve fosfor açısından zengin gübre ile gübrelerseniz daha verimli bir sonuç alırsınız.
 • Yasemin çiçeğinin ilkbahar aylarında saksısını değiştirebilirsiniz.
 • Yasemin çiçeği ne zaman açar?

  Yasemin çiçeği ilkbahar mevsiminde açar ve yaz aylarında tam verimine ulaşır. Sonbahara kadar çiçek açmaya devam eden yasemin, çoğunlukla çeşitliliğe bağlı olarak krem, beyaz veya sarı renklerinden oluşur.

  Yasemin sarmaşığı nasıl çoğaltılır?

  Yasemin bitkisini çoğaltmak için yaz aylarının sonlarına doğru çelikler üretilir. Çelik yaseminden veya bir bitkiden köklendirmek üzere alınan bir parçaya verilen isimdir. Çeliği alırken yaseminin ezilmemesi için keskin bir makas kullanmak önemlidir. Bitkinin tepe kısmından 10 – 15 cm uzunluğunda bir çelik kestikten sonra su içinde 4 hafta köklendirmeye bırakılmalıdır. Dilerseniz aspirin, köklendirme hormonu kullanarak köklenmeyi teşvik edebilirsiniz.

  Yasemin bitkisi ne zaman budanır?

  Yasemin bitkisini kontrol altında tutmak ve daha verimli büyümesini sağlamak için budama önemlidir. Yasemin çiçeğini budamak için en uygun zaman ilkbahar mevsimidir. Yaprakların dökülmesi ile birlikte budamaya başlayabilirsiniz. Yasemin bitkisi yaz aylarında tomurcuklanmaya başladığından dolayı 1 Ağustos’a kadar budama yapmak önemlidir.

  Yasemin çiçeği özellikleri nelerdir?

  gardeningknowhow

  gardeningknowhow

  Yasemin çiçeği yıllardır saflığın ve masumluğun sembolüdür. Mis kokusu sayesinde, kozmetik ve parfüm sektörlerinde bolca kendine yer bulmuş bir çiçektir. Yasemin bitkisi; ağrı kesici, balgam söktürücü, cilt için tonik gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kurutulmuş yasemin yapraklarından yapılmış yasemin çayı insan bedeni ve ruhunu dinlendirmeye yardımcı olur.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?