https://www.gardenista.com/posts/12-tips-save-dying-houseplant/ | gardenista

Siz Evden Uzaktayken Bitkileriniz Solmasın: Tatildeyken Evdeki Bitkiler Nasıl Sulanır?

Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

Evinde saksılar dolusu bitki yetiştirmeyi sevenler, evden 1-2 saatliğine çıktığında dahi aklı o güzelim çiçeklerinde, sebzelerinde, meyvelerinde kalanlar toplanın!

Biliyoruz, birçoğunuz tatile giderken onları evde bırakmak istemiyor ama başka pek de bir çare bulamadığınız için bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Komşulara evin anahtarını verip birkaç günde bir bakmalarını istiyor ama içinizde hep "Ya güneşe çok maruz kalırlarsa, ya susuz kalırlar da solarlarsa..." diye düşüncelerin oluşmasına engel olamıyorsunuz, biliyoruz ve sizi çok iyi anlıyoruz.

Peki bu gibi kötü durumlarla karşılaşmak için yapabileceğimiz hiç mi bir şey yok dersiniz? Elbette var!

Tatile çıkmadan, evden uzun süreli olarak ayrılmadan önce aşağıdaki önlemleri alarak bitkilerinizin boynunu bükmesine engel olabilir, eve döndüğünüzde onları tıpkı bıraktığınız gibi capcanlı ve rengarenk bulabilirsiniz.

Buyursunlar, hemen anlatmaya başlayalım.

Suyu çok seven bitkileri su dolu büyükçe bir kaba ya da leğene koyabilirsiniz

Evde, saksı içinde yetiştirdiğiniz bitkileriniz suyu çok seven türde bitkiler ise tatile gitmeden önce büyükçe bir leğen ya da saklama kabı edinin ve bu kabın içini saksıların üzerini geçmeyecek kadar bir suyla doldurup saksıları içine yerleştirin. Her gün özenle suladığınız bitkileriniz, siz tatildeyken de ihtiyaçları olan suya kolayca erişebilsinler.

Ancak dikkat, bu işlemi uygularken saksılarınızın alt kısımlarında çok değil, sadece 1-2 adet drenaj deliği bulunduğundan emin olmalısınız. Eğer bitkilerinizin toprağı gereğinden fazla su çekerse köklerde çürümeler meydana gelebilir. Son bir uyarımız da bitkinizin türü ile ilgili olacak. Eğer her gün sulama istemeyen, suyu çok sevmeyen bitkileriniz varsa bu yöntemi uygulamamalısınız. Aksi halde bu kez de susuzluktan değil ama fazla sudan dolayı bitkiniz çürüyüp solabilir.

Daha az sulamaya ihtiyaç duyan bitkiler için iplikle sulama yöntemini kullanabilirsiniz

Bitkilerinizin ihtiyaç duydukları kadar suya, ihtiyaç duydukları her an kolayca ulaşmalarını sağlamanızın bir diğer yolu da iplikle sulama yöntemi. Bu yöntemin nasıl uygulandığına gelince, büyük bir kap ya da şekilde gördüğünüz gibi tencereye bolca su koyun ve bu su dolu kabı saksıların hizasından biraz daha yüksekte kalacak bir yere yerleştirin.

Ardından su dolu kabın çevresine evde bırakacağınız bitkilerinizin her birini yerleştirin ve ayakkabı bağı, örgü ipi gibi kalınca bir ip bulup her bir saksı içinde bir tane olacak şekilde ayarlayın. İpin bir ucunu bitkilerinizin toprağına güzelce yerleştirin, bir ucunu ise su dolu kabın içine koyun. İp aracılığı ile bitkileriniz ihtiyaç duydukları suya kavuşsun, siz de gönül rahatlığıyla tatilinizi yapın. Mis.

İçi su dolu bir şişeyi ters bir şekilde bitkinizin toprağına saplayabilirsiniz

En çok uygulanan ve verim alınan yöntemlerden biri de şişeler aracılığı ile bitkileri sulamak. Eğer geniş saksılı, bol topraklı bitkileriniz varsa, sizin tatilde olduğunuz süre boyunca yetecek miktarda su doldurabileceğiniz bir şişe bulun. (Cam ya da plastik olabilir) Bu şişeyi ağzına dek su ile doldurun. Ardından dikkatlice ters çevirip hemen bitkinizin toprağına saplayın ve hemen hemen dik bir şekilde durmasını sağlayın. Yerleştirirken biraz fazla su gelebilir ancak sonrasında ters çevirdiğiniz şişeden hızlı su akışı olmayacak, tıpkı yukarıdaki yöntemde olduğu gibi su azar azar toprağa karışacaktır.

Eğer sulanmaya çok da ihtiyaç duymayan bitkileriniz varsa yanına su dolu bir kap bırakabilirsiniz

Eğer kaktüs gibi sulanmaya çok ihtiyaç duymayan bitkileriniz varsa, yine de aklınız onlarda kalmasın istiyorsanız bu bitkilerinizin bulunduğu ortama su dolu bir kap bırakabilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda su hızlı buharlaşacağından bitkilere ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır. Evden uzun süre uzak kalacaksanız su dolduracağınız kabın büyük olmasına özen göstermenizde fayda var tahmin edebileceğiniz gibi.

Bitkilerinizi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ama güneşsiz de kalmayacak bir yerde tutabilirsiniz

gardenista

gardenista

Tatile giderken evde bitkilerinizi bırakmanın tek olumsuz yönü sulama değil tabii ki. Gün içinde bile yerlerini değiştirdiğiniz, güneşe göre saksılarını bir odadan başka odaya taşıdığınız bitkilerinizi tatil boyunca hep sabit bir yerde tutacağınızı unutmamalı, onlara evinizdeki en doğru yeri seçmelisiniz.

Havaların çok sıcak olabileceğini hesaba katmalı, özellikle güneşin kavurucu sıcaklarından olumsuz etkilenmemeleri için doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacakları alanları seçmelisiniz. Ancak perdelerin sıkı sıkı kapatıldığı, güneş girmeyen odalar da doğru bir tercih olmayacaktır. Bitkilerinize gün ışığını alabilecekleri bir yer ayarlamalı, örneğin güneş gören bir odanızın sadece tül perdesini kapatarak onlara uygun ortamı sağlamalısınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?