Üç Malzeme ile Orkidelerinizi Çiçeklendirmek Elinizde: Solan Orkide Nasıl Canlandırılır?

Favorilerime
Ekle

Orkide, evinde çiçek yetiştirmeyi sevenlerin en vazgeçilmez bitkilerinden biri desek hiç de yanlış olmaz. Gelin görün ki zaman zaman öyle de nazlı bir bitkiye dönüşebiliyor ki sormayın gitsin.

Hele bir de tatil gibi evden uzakta kaldığınız kısacık da olsa bir zaman dilimi olduysa ve orkideniz döndüğünüzde boynunu büktüyse sormayın gitsin.

Tüm bu zorlukları evinde orkide yetiştiren hemen herkes ara sıra da olsa yaşadığına göre, gelin birlikte solan orkide nasıl canlandırılır öğrenelim bugün.

Evde birkaç malzemeyle kolayca yapabileceğimiz bir karışım sayesinde solan orkideleri yeniden canlandırmak, var olanların çiçeklerini coşturmak, daha da önemlisi sizinle birlikte geçirecekleri süreyi uzatmak aslında düşündüğünüzden çok daha kolay.

Minik bir not: Aklınızda orkide bakımı ile ilgili farklı sorular oluşuyorsa Sulamasından Saksı Değişimine Orkide Bakımı başlıklı yazımıza mutlaka göz atın.

Solan orkide nasıl canlandırılır: Orkide coşturan tarif

Solan, yaprakları mantarlanan ya da bir türlü çiçek açmayan bir orkideniz varsa veya köklerinin zayıflamaya başladığını düşünüyorsanız aşağıdaki tarifi hazırlayarak kısa sürede capcanlı bir orkideye kavuşabilirsiniz. Aşağıdaki malzeme miktarı tek bir orkide için ama sizin birden çok orkideniz varsa miktarları aynı oranda artırarak karışımı tüm bitkileriniz üzerinde de kullanabilirsiniz, bizden söylemesi diyor ve solan orkideyi canlandıran tarifimize geçiyoruz.

Orkide canlandıran karışım için gerekli malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 adet aspirin
 • 1 su bardağı su (temiz içme suyu kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir)
 • Temiz bir sprey şişe
 • Orkide canlandıran karışım nasıl yapılır ve uygulanır?

  Temiz sprey şişenizin içine 1 su bardağı suyu aktarın. üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını ilave edin. Aspirini ise güzelce ezip toz haline getirdikten sonra bu karışıma ilave edin. Sprey şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak tüm malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Ardından bu karışımı 10-12 saat kadar bu şekilde bekletin ve işte kullanıma hazır hale geldi bile!

  Orkide canlandıran karışım nasıl uygulanır diyenler için hemen anlatmış olalım. Sprey şişesinde beklettiğiniz karışımı kullanmadan önce yine güzelce bir çalkalayın, homojen bir kıvama gelmesini sağlayın. Ardından yapraklarını temiz bir bezle güzelce sildiğiniz orkidenizin yapraklarına ve köklerine bu karışımdan dikkatlice püskürtün. Bitkinin çok ıslak bir hale gelmemesine ama karışımın da her yerine değdiğine emin olduktan sonra püskürtme işlemini bitirin ve bu uygulamayı günde ya da 2 günde 1 olacak şekilde tekrarlayın. Yaklaşık bir hafta ila 10 gün içinde bitkinizdeki iyileşmeleri görmeye başlayacaksınız.

  Yaprakları mantarlanan ya da kökleri çürüyen orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenler

  baysidefloral

  baysidefloral

  Orkide bakımı sürekli dikkat edilmesi gereken hassas bir durum olduğu için yukarıdaki karışım elbette tek başına yeterli olmayacaktır. Orkidelerde en sık rastlanan sorunlardan olan köklerin çürümesi ve yaprakların mantarlanması problemlerine karşı her zaman tetikte kalmakta ve mümkünse bu sorunlar oluşmadan önce çeşitli önlemler almakta fayda vardır.

  Bunun için ilk yapmanız gereken kesinlikle orkidenizin boyutuna uygun bir saksı seçimine özen göstermeniz. Orkide çok küçük saksıları sevdiğinden onu geniş saksılara taşımamalı, köklerinin bir arada kalabileceği, mümkünse şeffaf ve cam saksılar seçmelisiniz.

  Sulama yaparken de aşırıya kaçmamalı, köklerinin çürümesini engellemelisiniz. Genel olarak haftada 1 kez sulamanın yeterli olduğu bilinse de bulunduğunuz konuma, hava şartlarına göre bu miktarı ve sıklığı ayarlamalısınız. Çiçeğinizi günün hep aynı saatlerinde sulayarak onda bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin, orkidelerin sabah saatlerinde sulanmasının daha etkili olduğu söyleniyor, bizden hatırlatması.

  Bunların yanında yaprakların mantar gibi çeşitli hastalıklara yakalanmasını önlemek adına haftada en az 1 kez nemli temiz bir bezle yapraklarını güzelce temizlemelisiniz.

  Eğer mantar oluşumları başladıysa yukarıdaki karışımı uygulamaya başlamadan önce bir kez doğrudan yaprakların üzerine bir miktar tarçın serpiştirip bu şekilde bir süre bekletmeniz de etkili bir çözüm yolu olacaktır, aklınızda bulunsun.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?