Kardelen nasıl yetiştirilir?

Sonbahar ve Kış Aylarında Evinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Harika Bitki

Favorilerime
Ekle

Sonbahar geldi diye, kış çok yakınımızda diye bitki sevgimizden vazgeçecek değiliz!

Evde renk renk çiçekler, hatta misler gibi sebzeler meyveler yetiştirmeyi sevenler buraya. Kötü hava şartlarına rağmen evde hala yetiştirebileceğiniz o kadar güzel bitkiler var ki aslında.

Üstelik sonbahar ve kış aylarında yetiştirebileceğiniz bu bitkilerin bakımı da bir hayli kolay. O zaman sözü hiç uzatmadan sizi güzeller güzeli bitkilerle tanıştıralım, evinizden ilkbahar tazeliği dört mevsim eksik olmasın.

Küçük bir not: Halihazırda sahip olduğunuz bitkiler sonbahar geldi diye yapraklarını dökmeye, boyunlarını eğmeye başladıysa sonbaharda bitki bakımı yazımıza mutlaka göz atın.

Frezya çiçeği

Frezya çiçeği nasıl yetiştirilir?

Frezya çiçeği nasıl yetiştirilir?


Diğer tüm çiçek türlerini olduğu gibi frezya çiçeğini de çiçekçilerden ya da yapı marketlerin bitki reyonlarından temin edebilirsiniz diyerek söze başlayalım. Frezya çiçeği, sonbaharda ve kış aylarında ekimi yapılabilen, ilkbaharda çiçek açmaya başlayan bir bitki. Kumlu topraklarda yetiştirilen, bu nedenle su tutma kapasitesi bir hayli yüksek olan toprağı sayesinde çok sık sulanmaya ihtiyaç duymayan frezyalar, düşük sıcaklıklara çok rahat adapte olurken yüksek sıcaklıklar karşısında çiçeklenmeme gibi sorunlar yaşayabilir. Tam da bu nedenle kendisinin yazdan çok kışı sevdiğini söyleyebiliriz.

Beyaz renkli olanı en çok bilinenlerinden olsa da frezyanın pembeden sarıya çeşit çeşit renklerde olabileceğini de bilmenizde fayda var.

Detaylı bilgi için: Saksıda Adım Adım Frezya Çiçeği Yetiştirme ve Bakımı

Yasemin çiçeği

Yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir?

Yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir?

Evde zaten yasemin çiçeği yetiştiriyorsanız sonbahar ve hatta kış aylarında neredeyse hiç endişe etmenize gerek yok diyebiliriz. Zira yasemin çiçeği görüntü itibariyle ok hassas bir çiçek gibi gözükse de o da tıpkı frezyalar gibi sıcaklardansa soğukları tercih eden bir bitki. Kışın ortam sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkmadığında çiçek vermeye bile devam edebilen bu bitki için nemli toprak oldukça önemli. Ancak kış aylarında, diğer birçok bitkide de olduğu gibi sulama sıklığınızı azaltmalısınız.

Kendisi yarı gölge alanlarda yetiştiğinden ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmadığından sonbahar ve kış aylarında balkonunuzda rahatlıkla bakabilirsiniz. Ancak balkonunuz şiddetli rüzgar, yağmur gibi hava koşullarının yaşandığı bir balkonsa yasemin çiçeğini yetiştirmek için cam kenarlarınızı da tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Sulamasından Çoğaltılmasına Yasemin Çiçeği Bakımı

Kardelen çiçeği

Kardelen nasıl yetiştirilir?

Kardelen nasıl yetiştirilir?

Adı gibi karı delip yüzünü gösteren, yılın ilk çiçeği olarak anılan bir narin çiçek karşınızda! Evde bakılan bitkiler arasında kendine nadiren yer bulsa da aslında özellikle sonbahar ve kış aylarında da çiçek yetiştirmeye devam etmek isteyenler için en ideal bitkilerden. Doğrudan güneş ışığı almayı sevmiyor, soğuk hava koşullarına karı delebilecek kadar hızlı ve güzel adapte oluyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kendisi sulanma konusunda da onu yetiştirenleri zor duruma sokmuyor, kışın çok narin sulama yapılsa dahi sağlıkla hayatta kalıyor.

Detaylı bilgi için: Kışı Seven Kardelen Çiçeğinin Evde Adım Adım Bakımı

Nergis çiçeği

nergis-cicegi-nasil-yetistirilir-shutter

Mart ayında çiçek açan ve etrafı mis gibi kokusuyla saran nergis çiçeğinin bug özelliğe kavuşmak için kasım ayı sonuna kada ekimini yapmak gerek. Şu sıralar "Bit biki alsam ama ne alsam?" diye düşünüyorsanız en ideal seçeneklerinizden biri o. Neden mi? Çünkü kendisi organik maddeler bakımından zengin, kumlu bir toprak bulduktan sonra gerisini neredeyse kendi kendine hallediyor desek yeri.

Haftada 1 kez sulayıp doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadığınızda birkaç ay içinde o içinizi açacak misler gibi kokusu ve rengiyle evinizi şenlendirecektir, bizden söylemesi.

Detaylı bilgi için: Nergis Çiçeğinin Yetiştirilmesi ve Evde Bakımı

Ispanak

Ispanak nasıl yetiştirilir?

Ispanak nasıl yetiştirilir?

Mis kokulu çiçekler bir yana, evde, saksı içinde bir de sebze ve meyve yetiştirip iki kat fayda sağlayanlar bir yana. Tam bir kış yeşilliği olan ıspanağı evde, saksı içinde yetiştirmeye karar verirseniz mümkün olan en geniş saksılarınızdan birini çıkarın. Zira kendisi bahçe gibi geniş alanlardan hoşlanan bir bitki.

Bu özelliğinin dışındaysa oldukça kolay bir bakımı var diyebiliriz. Neredeyse toprak ayırt etmeden her toprakta yetişen ıspanaklarınızı balkonda büyütecekseniz güneş ışığına doğrudan maruz kalmadığından emin olmalı ve aynı şekilde aşırı soğuklardan, kar ve don gibi hava koşullarından da korumalısınız.

Detaylı bilgi için: Ekiminden Sulamasına, Evde Adım Adım Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

Havuç

Havuç nasıl yetiştirilir?

Havuç nasıl yetiştirilir?

Evde biber, haydi bilemediniz domates yetiştiriyordunuz belki ama havuç ilginç gelmiş olabilir. Oysa yılın neredeyse dörtte üçünde (Şubat ayından kasım ayına dek) ekimi yapılabilen, saksıda kolayca yetiştirilebilen bir bitki havuç da.

Organik maddeler bakımından zengin bir toprak temin ediyor, havucun rahatça büyüyebileceği saksıyı da aldıktan sonra ekimi gerçekleştiriyorsunuz. Tohumdan kolayca yetiştirebileceğiniz havuçlarınızı haftada 1-2 kez sulamanız da yeterli üstelik.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz saksıda adım adım havuç yetiştirme yazımıza da bekleriz.

Soğan ve sarımsak

Soğan nasıl yetiştirilir?

Soğan nasıl yetiştirilir?

Soğan ve sarımsak ekimi için de sonbahar oldukça uygun bir mevsim aslında. Aşırı soğuklardan korumanız gereken saksılarınızda toprak olarak torf bakımından zengin topraklar kullanmalısınız. Her yerde kolayca bulabileceğiniz arpacık soğanları toprağa yaklaşık 5 santimetre aralarla yerleştirip üzerlerini hafifçe kapatacak şekilde yeniden torfla örtün ve sulama işlemini düzenli olarak yapmayı unutmayın. Soğanlarınız kısa sürede filizlenmeye başlayacaktır.

Sarımsaklar için de aynı yöntemleri izleyerek ekim yapabilir, filizlenen bitkileri aşırı soğuklardan koruyarak, bahara doğru ürün almaya başlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

Evde Adım Adım Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

Evde Kuru Soğan Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

"Evde başka neler yetiştirebilirim?" diye düşünenler için şöyle bir yazımız olduğunu da hatırlatmak isteriz: Saksıda Kolayca Yetiştirebileceğinizi Belki de Hiç Bilmediğiniz 10 Sebze ve Meyve


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?