solan-aloe-vera-nasil-canlandirilir-2

Birkaç Malzemeyle Kolayca Kurtarmak Mümkün: Solan Aloe Vera Nasıl Canlandırılır?

Favorilerime
Ekle

Evinizde bitki yetiştirmeyi seviyor, özellikle de hem şık görüntüleri hem de faydalarıyla saksılarca aloe vera yetiştiriyorsanız aloe vera coşturan bu tarif kurtarıcınız olabilir, baştan söyleyelim.

Tatile çıktığınızda aklınız onlarda kalmasın, aloe veranız uzun süre sulamasanız da hep capcanlı kalsın istiyorsunuz, biliyoruz. Tüm bunlar için bilmeniz gerekenler ise aslında hemen aşağıda bizi bekleyen 2-3 malzemeli pratik bir karışım.

Bundan böyle aloe veranızın yaprakları sararıp solmayacak, kökleri çürümeyecek, bitkileriniz hep capcanlı olacak.

Buyursunlar sizi merakta bırakmadan tarifimize geçelim.

Minik bir not: Bu karışım aloe vera üzerinde çok etkili ancak diğer birçok saksı bitkisi için de gönül rahatlığıyla kullanabilir ve etkilerini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Solan aloe vera nasıl canlandırılır: Aloe vera coşturan tarif

Aloe vera canlandıran karışım için gerekli malzemeler:

 • 1 adet aspirin
 • 1-1,5 yemek kaşığı kuru maya
 • 1-1,5 litre su
 • Aloe vera canlandıran karışım nasıl yapılır?

  solan-aloe-vera-nasil-canlandirilir-2

  Aspirini güzelce ezip toz haline getirin ve üzerine kuru mayayı ilave edip karıştırın. Ardından son malzememiz olan suyu da ilave edin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı hiç vakit kaybetmeden aloe veralarınızın toprağına gezdirin.

  Bu işlem sırasında karışımın yaprak kısmına değmediğinden emin olmayı da unutmayın. Aksi halde yapraklarda ciddi bir şekilde çürümeler başlayabilir, aman diyelim.

  Elde ettiğiniz 1-1,5 litrelik bu karışımdan her bir aloe vera için yaklaşık 1 çay bardağı kadar kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer aloe veranız çok büyükse toprağına yeterli gelmesi için 1,5 çay bardağı da kullanabilirsiniz.

  Aloe vera fazla sulanmayı seven bir bitki değildir. Bu nedenle eğer evinizde aloe vera da dahil olmak üzere sadece birkaç adet saksı çiçeğiniz varsa tavsiyemiz, malzeme miktarlarını aynı oranda azaltarak daha az miktarda bir karışım hazırlamanızdan yana olacak. Çünkü bu karışımı 1 kez döktükten sonra 15 gün boyunca yeniden kullanmanıza gerek yok ve bu 15 günlük süre içinde de bitkiniz zaten eski haline gelecek.

  En başta da söylediğimiz gibi, bu karışımı diğer birçok saksı çiçeğinizde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, yeniden hatırlatmış olalım.

  Sararan, çürüyen aloe vera bakımında dikkat edilmesi gerekenler

  foodiegardener

  foodiegardener

  Eğer evden uzak kaldığınız bir sürenin sonunda eve geldiğinizde aloe veranızda güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan sararmalar, solmalar varsa bitkinizin sararan yapraklarını bir an önce bitkiden uzaklaştırmalısınız. Bunun için budama makasıyla sararmış, yanmış kısımları dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Elinizde gelişigüzel koparma yöntemi, doğru bir yöntem olmayacaktır, aman diyelim.

  Eğer bitkinizde fazla ya da yanlış sulama nedeniyle çürümeler oluştuysa ve bu çürümeler köklerdeyse işiniz biraz daha uzun sürecek demektir. İlk yapmanız gereken bitkinizi, köklerine daha fazla zarar vermeden saksısından çıkarmak olmalı. Ardından kökleri, yine çok dikkatli bir şekilde çevresindeki fazla topraktan arındırmalısınız. Bitkinize bağlı bir şekilde kalan ama çürümüş kök parçaları varsa bunları da budama makasıyla çok ama çok dikkatli bir şekilde kesmeli, sağlıklı köklere zarar vermemelisiniz.

  Ardından yeni bir saksıya ve toprağa aloe veranızı ilk kez dikerken yaptığınız adımları takip ederek dikebilirsiniz. Dikim işlemini gerçekleştirdikten sonra ise asla hemen sulama yapmamalı, birkaç gün nemli toprakta sulanmadan durmasına olanak sağlamalısınız.

  Sulamanız gereken zamana karar vermek için toprağının içine işaret parmağınızı batırarak karar verebilirsiniz. Parmağınız topraktan nemli çıkıyorsa sulanmaya ihtiyacı yoktur, ancak çok kuru bir şekilde çıkıyorsa hafif bir sulama yapmanızda fayda var demektir.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  Tuba Çolak1 Haziran 2020 12:15
  Aspirin yoksa sadece mayalı su koysak olur mu
  Yanıtla
  dogamutlu 1 Haziran 2020 14:16
  Yanıtla
  Aspirinsiz işe yarayacağını sanmıyorum, bildiğim kadarıyla bitkinin köklerini de açarak güçlenmesini sağlıyor. Aspirin temin etmek en iyisi

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?