Ev Temizliğinde Çok İşinize Yarayacak 10 Pratik ve Ekonomik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Mutfak başta olmak üzere evin her köşesini temizlemek için çeşit çeşit temizlik ürünü kullanmamız gerekiyor, her türlü lekeyle baş etmek için ayrı ayrı yöntemler uygulamamız gerekiyor.

E tabii tüm bunlar için de bol bol para harcamamız, her sorun için ayrı ayrı hazırlanmış temizlik ürünlerinden almamız gerekiyor. İşte tam da bu noktada biz kocaman bir "Hayır, aslında gerekmiyor" demek istiyoruz. Neden mi?

Aslında hemen hemen hepimizin evinde, mutfağında bulunan malzemelerle de biz bu temizliğin altından kalkabilir, bütçemize çok zarar vermeden, çok da yorulmadan evin dört bir köşesini temizleyebiliriz.

Nasıl mı?

Buyurunuz, sizi temizlikle ilgili bir an önce öğrenmeniz gereken ekonomik ve pratik bilgilerle tanıştıralım.

Çiziklerle dolu ahşap yüzeyler için sirke ve zeytinyağından destek alabilirsiniz

Ahşap parlatıcı bir ürün almak yerine evde 1 ölçü sirke ile 1 ölçü zeytinyağını karıştırın ve çizilen, rengi matlaşan tüm ahşap yüzeylerde bu karışımı kullanın. Nasıl kullanacağız derseniz: Temiz bir kezi bu karışıma batırıp çıkarın karışıma bulanan bezin fazla suyunu süzdürdükten sonra yüzeyleri yavaş yavaş ovun. İşte bu kadar!

Birkaç malzemeyle doğal yağ çözücü hazırlayarak tüm yağlı yüzeylerde kullanabilirsiniz

İçi kimyasallarla dolu ürünler kullanmak istemezseniz doğal malzemelerle de güçlü bir yağ çözücü hazırlayabilirsiniz. 2 su bardağı su, 1 limonun suyu, 1 yemek kaşığı karbonat, 1/2 çay kaşığı kadar sıvı kastil sabununu (Aktarlarda ya da internette bulabilirsiniz)karıştırın ve temiz bir sprey şişenin içine aktarın. İşte bu kadar! Artık ocaklardan tezgaha, tüm yağlı yüzeylerde güvenle kullanabileceğiniz doğal yağ çözücünüz hazır.

Musluk başlarındaki su lekeleri ve kireçlerden kurtulmak için limon yardıma hazır

Bir limonu ikiye bölün ve yarısını musluğun kireçli bölgesine gelecek şekilde kullanın. Eğer kireçli başka yer kaldıysa limonun diğer yarısını da oralara koyun. Koyarken limonun suyunu hafifçe sıkarak muslukla güzelce temas etmesini sağlayın. Ardından bu şekilde 1 saat bekletin. 1 saatin sonundaysa kaynar suyla ve temizleme fırçasıyla hafifçe ovarak (çizmeden) temizleyin. Musluğunuz yeniden ışıl ışıl olacak.

Kıyafetlerden çıkmayan lekeler için çeşit çeşit ürün almak yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz

1 su bardağı suyun içine 1/4 su bardağı beyaz sirke koyup karıştırın. Kıyafetlerinizdeki lekeli bölgeyi bu karışımın içinde en az 30 dakika bekletin. Ardından her zamanki gibi fazla suyunu sıkıp çamaşır makinenizde yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Çocuklarınız duvarları boyalarla boyuyorsa diş macunu yardımınıza koşabilir

Ütünün tabanında yanık oluştuğunda da diş macunundan destek alabilirsiniz

Ütü tabanındaki yanık lekelerinden kurtulmak için yanık tüm bölgenin üzerine diş macunu sürüp 1-2 dakika beklettikten sonra yumuşak uçlu bir fırça, temiz bir bez ya da süngerle ovarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Ancak dikkat, ütü tabanlarındaki deliklere diş macununun girmediğinden emin olmalı ve bu işlemi ütü sıcakken değil tamamen soğuduktan sonra yapmalısınız.

Fırının içinde oluşan lekelerden ve kötü kokudan sirke, karbonat ve portakal ile kurtulabilirsiniz

Piyasada sadece fırın içlerini temizlemek için bile onlarca farklı ürün bulunuyor ama siz evde, daha ekonomik bir şekilde hazırlayabcağınız doğal temizleyicinizle bu lekelerin ve kokuların üstesinden gelebilirsiniz. 1-2 su bardağı sirkenin içine yarım çay bardağı karbonat ilave edin. Karışımın içine bir büyük boy portakalın kabuklarını da güzelce rendeleyip karıştırın. Köpüklenen karışımı dikkatlice temiz bir sprey şişeye aktarıp lekelere püskürtün. Bu şekilde lekeler biraz yumuşayana kadar bekletip temizlik süngeriyle temizleyin.

Birkaç malzemelerle bulaşıklarınız için doğal ve etkili bir deterjan hazırlayabilirsiniz

4 limon alın, her bir limonu kabuklarıyla birlikte dörde bölün. 2 su bardağı suyla birlikte blendera koyun ve güzelce çekin. Ardından içine 1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı sirke ilave edip karıştırın. Süzgeçle süzüp içindeki büyük parçaları ayırın, kalan karışımı hava almayan temiz cam bir kavanoza kaldırın ve dilediğiniz zaman kullanın. Bulaşıkları temizlemek konusunda çok etkili olduğunu göreceksiniz.

Kötü kokan, içinde lekeler oluşan termoslarınızı karbonatla temizleyebilirsiniz

Termosun içine yarım çay bardağı karbonat atın, ardından kaynattığınız 1-2 litre suyu termosun içine akıtmaya başlayın. Köpüren karbonat, önce kahverengi tonlarında termostan dışarı çıkmaya başlayacak, ardından köpükler yavaş yavaş beyazlamaya başlayacaktır. Tüm bu işlemin sonunda termosunuz tertemiz olacak.

Nasıl uygulayacağınızı adım adım görmek isterseniz termos nasıl temizlenir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Klozet ve küvet gibi kireç tutan bölgeler için karbonat ve esansiyel yağlardan destek alabilirsiniz

brightside

brightside

Klozet ya da küvet gibi alanları temizlemek için kirli bölgelerin üzerine 3-4 yemek kaşığı kadar (Bölgenin genişliğine göre karbonat miktarını artırabilirsiniz) karbonat dökün. Bu şekilde en az 10-15 dakika bekletin. Ardından temizlik fırçasıyla ovalayarak temizleyin. Eğer kötü kokudan şikayetçiyseniz bu işlemin ardından kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağ (Lavanta, limon ya da bambaşka bir koku olabilir) alın ve bölgeye birkaç damla damlatın. İşte bu kadar!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?