kizartma-yaparken-ekmek-koymak

Neden Kızartma Yaparken Tavaya Ekmek İçi Atmalısınız?

Favorilerime
Ekle

Kızartma yapılan hiçbir yiyeceğin lezzetsiz olma gibi şansı yok. İster patates olsun, ister patlıcan, ister balık, isterseniz de et ya da tavuk kızartıldığında hepsi enfes oluyor, yemelere doyum olmuyor.

Ama mutfakta kızartma yapan herkesin bildiği üzücü bir gerçek de var. O da bir türlü çözüm bulunamayan yağ sıçrama sorunu. Ne yaparsanız yapın sıçrayan yağdan elleriniz, kollarınız yanıyor, ocağınız, hatta mutfak duvarlarınız bile batıyorsa ve sırf bu yüzden o çok sevdiğiniz kızartmalardan uzak durmak zorunda kalıyorsanız üzülmeyin, çünkü mutfakta her şeyin bir çaresi var.

Neden kızartma yaparken tavaya ekmek içi eklemelisiniz?

kizartmaya-ekmek-eklemek

Kızartacağınız yiyeceklerin lezzetli olmasının ilk yolu çok iyi ısınmış yağdan geçiyor. Ama yağın ısısı yükseldikçe yağ sıçratma ihtimali de artıyor. Bu da korku filmini andıran sahnelerin ortaya çıkmasına, elinizin, kolunuzun yanmasına sebep olmakla kalmıyor; aynı zamanda ocağın, tezgahın sonradan çok zor çıkaracağınız yağ lekeleriyle kaplanmasına sebep oluyor.

Bunu engellemenin ise çok az bilinen bir yöntemi var. Tavaya çok az miktarda ekmek içi eklemek!

Diyelim ki tavada bir şey kızartıyorsunuz ve yağ sıçratmaya başladı bile. Hemen bir parça ekmeğin iç kısmından küçük birkaç parça koparın ve kızartma yağına atın.

Zira ekmek tavadaki suyu emecek ve yağların sıçramasının önüne geçecektir.

Şimdi güven içinde kızartmalarınızı yapmaya devam edebilirsiniz.

Kızartma yağının sıçramasını önlemenin tek yolu bu değil elbette

Kızarmış Patates

Kızarmış Patates

Yağ sıçraması kaderimiz değil. Onu engellemenin başka püf noktaları da var. Ekmek içi eklemek son dakika kurtarıcınız olabilir ama şu yöntemlerle de işi şansa bırakmamak sizin elinizde.

 • Yağın sıçramasının en temel nedeni kızgın yağla suyun buluşması. Bunun önüne geçmek içinse yapmanız gereken tavada ne kızartacak olursanız olun hepsini tek tek kağıt havluyla ya da temiz bir mutfak beziyle hiçbir ıslaklık kalmayıncaya kadar kurulamak.
 • Diğer bir yöntem ise kızartacağınız malzemeleri tavaya eklemeden önce yağın içine bir tutam tuz atmak. Tuz eklediğiniz takdirde yağın sıçrama riskini de en aza indirgemiş olacaksınız.
 • Afiyet olsun!


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?