muhallebi-puf-noktalari

Topaklanmasın, Tam Kıvamında Olsunlar: Muhallebi Yapmanın Nefis Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Çocukluğumuzun ilk tatlısı o! Süt, pirinç unu, un veya nişasta ve şekerin en basit, en mütavazı buluşması aynı zamanda. Evdeki kaselere kepçe kepçe doldurup, tezgah üzerinde soğumaya bırakılır. Dibi de afiyetle sıyırılarak yenir muhallebilerin. Damla sakızlısı, muzlusu, çileklisi, kakaolusu... Her biri birbirinden enfes muhallebileri yapmak aslında çok kolay. Ama o mükemmel dokusunu yakalamak, topaklanmadan tam kıvamında pişirmek için bilmeniz gereken birkaç püf noktası var.

Muhallebi yaparken yaşadığınız, kıvamının tutmama ve topaklanma problemine de gelin hep birlikte çözüm bulalım. Hadi o zaman, bu püf noktalarını da öğrendikten sonra dibini sıyırmalık muhallebiler hazırlama zamanı!

Muhallebi yapmanın püf noktaları

Muhallebi birkaç temel malzemeden oluşuyor. Bu malzemeler; süt, şeker ve bir bağlayıcı. Bu bağlayıcı nişasta, un ya da pirinç unu olabiliyor. Kimi zaman un-nişasta ya da pirinç unu-nişasta kombinasyonları da tercih edilebiliyor. İçerisine isteğe bağlı olarak vanilya gibi farklı aromalar ilave edilebiliyor, son aşamada tereyağı sayesinde tadına tat takılabiliyor. Ancak biz size bugün işin en pratiğini anlatacağız.

Muhallebi yaparken işin en önemli kısmı, özellikle nişastayı süte iyice yedirmek. Birkaç farklı yöntem var. Tencereye tüm malzemeler aktarılıp pişirme yöntemini anlatalım önce. Tüm muhallebi malzemelerinizi tencerenin içerisine aktarın. Ocağınızın altı henüz kapalı olsun. Çırpma teliyle tüm malzemeleri birbirine güzelce yedirip, çırparak karıştırın. İçerisinde herhangi bir topaklanma olmadığından emin olduktan sonra ocağın üzerine alın.

muhallebi-puf-noktalari

İkinci yöntemde ise nişasta daha sonradan ilave ediliyor. Kullanacağınız sütten bir miktar ayırın. Ayırdığınız sütün içerisinde nişastayı güzelce eritin. Erittiğiniz nişastayı sütün içerisine aktarıp koyu bir kıvam alana kadar güzelce karıştırın. Bu şekilde enfes kıvamlı muhallebiler elde etmiş olursunuz.

Muhallebinin kıvamını güzelleştirmek için içerisine son aşamada tereyağı ilave edebilir, daha yoğun ve lezzetli bir kıvam için ise henüz ocağa almamışken ve tüm malzemeleri karıştırıyorken içerisine yumurta sarısı ekleyebilirsiniz.

Muhallebinin kıvamı nasıl tutturulur?

kupta-kadayifli-muhallebi-yemekcom

Muhallebinin kıvamı eğer çok sıvı kaldıysa içerisine ayrı bir yerde nişastayı açarak ilave edin ve koyulaşana kadar kısık ateşte pişirin. Eğer kıvamı çok katı kaldıysa da içerisine bir miktar süt ilave ederek çırpıcı yardımıyla da çırparak kıvamını açın. Diğer önerilerimiz ve püf noktalarımız için sizi şuradan alalım: Hep Mükemmel Olsunlar Diye: Muhallebinin Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır?

Muhallabinin topaklanmaması için ne yapmalı? Topaklanırsa ne yapılır?

mutfaktuel

mutfaktuel

Eğer muhallebiniz pürüzsüz kıvamlı olsun istiyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi nişastayı sonradan ilave etmek, tüm malzemeleri öncesinde iyice çırpmak ve kullanılacak kuru malzemeleri öncesinde elemek önemli. Diyelim muhallebiniz topaklandı, eğer çok fazla topak yoksa muhallebinizi süzgeçten geçirip içerisindeki topakları alın. Çok fazla topaklanma yaşadıysanız blenderdan içerisindeki topaklar yok olana kadar geçirin.

Şahane muhallebileriniz hazır! Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?