http://www.faconsq.com/how-do-you-clean-blanco-granite-sink/ | faconsq

Sararan ve Kararan Lavabolar Birkaç Doğal Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta en çok kullanılan, haliyle en çok kirlenen kısımlardan biri lavabolar.

İster mermer olsun ister paslanmaz çelik, fark etmez, lavabolarda zamanla yapıldığı malzemeye göre sararmalar, kararmalar ve yiyecek-içecek artıklarının kalıntıları nedeniyle çeşitli lekeler oluşur ve bunu tamamen engellemek pek de mümkün olmaz.

O zaman ne yapıyoruz, lavabo doğal malzemelerle nasıl kolayca temizlenir öğreniyor, piyasada bulunan ve içinde çeşit çeşit kimyasal madde bulunan ürünlerdense evde hem daha ekonomik hem daha sağlıklı hem de çok daha pratik çözümler üretiyoruz.

Buyursunlar, lavabo nasıl temizlenir tüm püf noktaları ve pratik yöntemlerle anlatıyoruz.

Paslanmaz çelik lavabo ve evye nasıl temizlenir?

Birçok evin mutfağında kendine yer bulan paslanmaz çelikten yapılmış lavabo ve evyeler bildiğiniz gibi zamanla su lekeleri nedeniyle oldukça kötü bir görünüme sahip oluyor, daha da önemlisi renginde neredeyse kalıcılaşmış kararmalar oluşmaya, lavabolar sağlığı tehdit edebilecek kadar kirli bir hale gelmeye başlıyor. İşte buna çözüm de yine mutfağınızdaki malzemelerden geliyor. Buyurunuz paslanmaz çelik lavabo ve evyeleri temizleyebileceğiniz bir tarifimizi hemen verelim.

Malzemeler:

 • 1,5-2 litre kaynatılmış su
 • Yarım su bardağı karbonat
 • 1 su bardağı sirke (elma ve üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi beyaz sirke de kullanabilirsiniz)
 • 1 limonun suyu
 • Nasıl uygulanır?

  Öncelikle suyu su ısıtıcında kaynatıp 1-2 dakika bekletin. Ardından bir elinize temizlik fırçasını bir elinize suyun bulunduğu kabı alın ve bir yandan su dökerken bir yandan da fırçalayarak lavabonun üzerindeki temel kalıntılardan kurtulun. Bu işlemi tamamladığınızda elbette tüm lekeler çıkmayacak ancak lekelerin büyük bir bölümü çıkmış, diğer kısmı ise sıcak suyun etkisiyle yumuşamış olacak.

  Ardından sirke, karbonat ve limon suyunu aynı kapta karıştırın. Koyu kıvamlı olacak bu karışımı da yine lavaboya temiz bir fırça yardımıyla, hafif hafif ovarak yaydırın. Bu aşamada karbonat evyenizi çizebileceğinden ovarken asla sert hareketler yapmayın. Karışımı tüm lekeli bölgelere yaydıktan sonra tamamen kurumasına izin vermeyecek şekilde 5-10 dakika bekletin. Ardından musluktan akıtacağınız suyla tüm lavabo ve evyeyi durulayın. İşte bu kadar!

  Mermer ve granit lavabo ve evye nasıl temizlenir?

  Mermer ve granitten yapılan lavabo ve evyelerde kararmalardan çok sararmalar meydana geliyor bildiğiniz gibi. İşte bu sararan bölgeleri temizlemek için de çelik olan lavabolara göre daha dikkatli davranmak gerekiyor. Çünkü mermer ve granit asidik malzemelere karşı daha hassas olabiliyor, içinde ufak çukurlanmalar oluşabiliyor. Bu nedenle mermer ve granit lavabo ve evye temizliğinde aşağıdaki gibi bir tarif kullanmanız daha doğru diyebiliriz.

  Malzemeler:

 • 1 adet limonun suyu ya da yarım çay bardağı beyaz sirke (Leke çok zorluysa)
 • Temiz su (Sıcak olarak kullanabilirsiniz, kireçli olmamasına özen göstermelisiniz)
 • Nasıl uygulanır?

  Eğer lavabonuzda oluşan lekeler zorlu lekelerse ve bir türlü çıkmak bilmiyorsa işe suyunuzu ısıtarak başlayın. Kaynatıp bir kenarda yaklaşık 5-10 dakika beklettiğiniz sıcak suyun içine yarım çay bardağı beyaz sirkeyi ilave edin. Karışımın etkisini artırmak için bu aşamada karışıma 1 limonun suyunu da ekleyebilirsiniz. Ardından bu karışımı temiz bir sprey şişenin içine aktarın ve lavabolarınızdaki tüm lekeli bölgelere bu karışımı bol bol püskürtün. Bu şekilde en az 10 dakika bekletin. Lekelerin renginin açıldığını görünce güzelce durulayın.

  Eğer lekelerin hala biraz olduğunu düşünüyorsanız yine sprey şişedeki karışımı bolca püskürtün ve bu kez, az önce suyunu kullandığınız limonun kabuklarıyla lekeli alanları ovalayın. Tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.

  Giderlerden gelen kötü kokular nasıl giderilir?

  funhomethings

  funhomethings

  Eğer lavabo ve evye temizliğinizde gördüğünüz tek sorun giderlerden gelen kötü kokuysa ve onun dışında evyeniz, lavabonuz tertemizse aşağıdaki karışımı doğrudan giderden dökerek gider borularından gelen kötü kokuları yok edebilir, temizliğinizi şipşak tamamlayabilirsiniz.

  Malzemeler:

 • Yarım su bardağı limon suyu
 • Yarım su bardağı karbonat
 • 1,5-2 litre kaynatılmış su
 • Nasıl uygulanır?

  Limonların suyunu sıkıp yaklaşık yarım su bardağı olacak kadar limon suyu elde edin. Ardından bu karışımı küçük bir sos tenceresine aktarıp ocakta ısıtmaya başlayın. Isınan limon suyunun içine karbonatı ilave edip karıştırın ve bu karışımı hiç bekletmeden lavabonun giderlerine, her delikten mutlaka geçecek şekilde dökün. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Son olarak kaynatıp 1-2 dakika beklettiğiniz suyu giderlerden dökerek boruların temizlenmesini sağlayın. Mis.

  Gider borularından gelen kötü kokularla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Lavabo Giderinden Gelen Kötü Koku 2 Malzemeyle Nasıl Kolayca Yok Edilebilir? başlıklı yazımıza da bekleriz.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?