Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Yada Sushi'den:

Salep Soslu İncir Tarifi

Yada Sushi'den:

Salep Soslu İncir Tarifi

https://yemek.com/tarif/yada-sushi-salep-soslu-incir/ | Fotoğraf: Özgür Bakır / Salep Soslu İncir Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!

Annelerimizin yaptığı ceviz içiyle doldurulan toz şekerle ilavesiyle kısık ateşte pişmeye bırakılan incir tatlılarını anımsarsınız. Salep soslu incir tatlısının temelini de iyi hazırlanmış bir incir tatlısı ya da arzuya göre kullanmayı tercih edebileceğiniz incir şekerlemeleri oluşturuyor.

Yemek.com özel çekiminde şefinden püf noktalarını öğrendiğimiz salep soslu incir tatlısı tarifini, ana yemek olarak servis edebileceğiniz diğer Yada Sushi tarifleriyle birlikte sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

5 dakika

Salep Soslu İncir Tarifi İçin Malzemeler

 • 100 gram
  önceden hazırlanmış incir tatlısı

  Salep sos için:

 • 1 tatlı kaşığı
  toz salep
 • 1 yemek kaşığı
  toz şeker
 • 3/4 su bardağı
  krema

  Servisi için:

 • 2 adet
  hazır çikolata kafesi
 • 2 top
  vanilyalı dondurma
 • 2 yemek kaşığı
  çikolata sos
 • 2 yemek kaşığı
  renkli şekerlemeler (arzuya göre)

Salep Soslu İncir Tarifinin Pişirme Önerisi

Sıvı olarak satılan bir su bardağı salebi, bir çay kaşığı nişasta ilavesiyle kaynatarak da sos haline getirebilirsiniz.İncir tatlısı püresine arzuya göre ceviz içi katabilirsiniz.

Salep Soslu İncir Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Damak tadınıza göre eklediğiniz toz şeker ve aynı oranda su ilavesiyle kurutulmuş incirlerden hazırladığınız incir tatlısını soğuttuktan sonra püre haline getirin.

 2. Salep sosu hazırlamak için; sütü kısık ateşte ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden toz salep ve toz şekeri katıp hızlıca karıştırarak pişirin. Koyu bir kıvama ulaştığında ocaktan alıp soğumaya bırakın.

 3. Hazır çikolata kafeslerini servis tabaklarının orta kısımlarına yerleştirin. İncir püresini iç kısımlarına paylaştırdıktan sonra soğuttuğunuz salep sostan ekleyin.

 4. Birer top vanilyalı dondurma ekledikten sonra tabakların kenarlarına gelecek şekilde salep sos ekleyip çikolata sos ilavesiyle tatlıları bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.

Salep Soslu İncir Tarifinin Servis Önerisi

Tatlıları, hazır olarak satılan çikolata kafesleri kullanmadan da kup bardaklarında servis edebilir, arzu ettiğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?