Aşçı ve Aşçı Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken 9 Kitap

Favorilerime
Ekle

Bir gurmeye alınabilecek herhalde en güzel hediye yemek kitabı. Şefler içinse, yemek kitapları, sektörde olup biteni takip etmek için olmazsa olmazlar.

Son zamanlarda sipariş ettiğim ve memnun kaldığım kitaplardan bahsetmek istiyorum. Kitapları yurt dışından almak (veya bir arkadaştan rica etmek) en iyi yol. Amazon'u da önerebilirim.

1) Coi: Stories and Recipes, Daniel Patterson

2) DOM: Rediscovering Brazilian Ingridients, Alex Atal

3) Manresa: An Edible Reflection, David Kinch

4) Spice: Layers of Flavour, Dhruv Baker

5) The Wizards Cookbook, Ronny Emborg

6) Astrance: A Cook's Book, Pascal Barbot

Yeni olanlar bunlar. Biraz da bugüne kadar en çok beğenerek okuduklarımdan bahsetmek istiyorum.

Alain Ducasse tarafından yazılan ‘Grand Livre De Cuisine: Alain Ducasse’s Culinary Encyclopedia’ herhalde en çok ve severek kullandığım yemek kitabı oldu. Gastronomiyle ilgilenen herkese ilk tavsiye edeceğim kitaptır. Genelden farklı olarak, ansiklopedi formatında yazılan bu eserde; kuzu, levrek, mantar gibi birçok malzemeyle ne türlü kombinasyonlar yapabileceğinizi ayrıntılı olarak açıklıyor. Yurt dışında çalıştığımda, her şefin mönü değişiklikleri sırasında başvurduğu bir başucu kitabıydı.

Thomas Keller’in ‘French Laundry’ adlı kitabı herhalde üzerinden uzun zamanlar geçse de eskimeyecek bir eser. Bu kitabın en hoşuma giden tarafı, insani tarafı. Yemeklerin arkasındaki hikayeleri ve özellikle tedarikçilerin öykülerini ön plana çıkaran bu kitap, yediğimiz yemeklerin insani sürecini ve arkasında yatanları anlatması açısından çok başarılı. Bir de, Thomas Keller’in yaratıcılığını ve yaptıklarının eleganlığını görmek oldukça etkileyici.

otismaxwell

otismaxwell

Paul Bertolli pek çokları tarafından bilinmeyen bir şef. Uzun bir zaman Alice Waters ile Chez Panisse isimli restoranda çalışan bu şef, fikrimce bugüne kadar İtalyan mutfağı ile ilgili yazılan en iyi kitabın yazarı. İsmi ‘Cooking by Hand’. İlk elinize aldığınızda şekil itibariyle biraz sıkıcı gelebilir. Fazla fotoğraf içermiyor. Ancak anlatımı ve içerdiği yemekler açısından süper. Evinde yemek yapmayı sevenler için ilk önereceğim kitap...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?