Uçakla Yolculuk Yaparken Asla İçmemeniz Gereken Tek İçecek

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253432 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mayıs 4
Zeynep Çetin
Nisan 29
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Uçakla bir yerden bir yere yolculuk ediyorsunuz ve hostes elinde yiyecek arabasıyla size doğru yaklaşarak ne içmek istediğinizi soruyor.

İşte o anda biraz durup düşünmelisiniz. Hosteslerin ve diğer uçuş görevlilerinin uçakta neyi asla içmediğine biraz dikkat ederseniz aslında cevabı buldunuz bile.

Çünkü uçakta asla içmemeniz gereken tek bir içecek var ve bunu biz değil, hostesler diyor.

Diğer bir deyişle uçuş görevlileri neden uçakta bir şey içmez?

Yüksek irtifadaki kabin basıncı koku ve tat alma duyumuz %30 oranında düşürmesi sebebiyle uçak yemeklerinin tadının bize daha lezzetsiz geldiğini artık biliyoruz. Diğer yandan ne dese ağzımız açık dinlediğimiz Gordon Ramsay, dünyada tek yemediği yiyeceğin uçak yemekleri olduğunu ve mutlaka karnını uçağa binmeden önce doyurduğunu söylediğinden beri de uçakta bir şey yemeye şüpheli yaklaşanlarımız var.

Ünlü şef, "10 sene boyunca hava yolu şirketlerinde çalıştım. Bu yüzden o yiyeceklerin nereden geldiğini ve nereye gittiğini, uçağa konana kadar ne kadar zaman geçtiğini çok çok iyi biliyorum" diyerek uyarılarda bulunsa da bu durumun hava yolu şirketinden şirketine değiştiğini ve hepsinin aynı durumda olmadığını da akılda bulundurmak gerekiyor.

Gel gelelim benzer bir durum uçakta içtiklerimizi de ilgilendiriyor.

Mümkünse dışarıdan getirin

thrillist

thrillist

Şöyle sorarak başlayalım. Bir hostesi hiç uçakta kahve ya da çay içerken gördünüz mü? Genelde ellerinde şişe su ve dışarıdan getirdikleri kahveler oluyor değil mi?

Bu durum tesadüfi değil. Zira bir hostesin Business Insider'a itiraf ettiğine göre uçaklarda bulunan sular çok sağlıklı değil ve bu yüzden onlar da o suyu içmekten kaçınıyorlar.

Hostes tam olarak şunu söylüyor: "Uçuş görevlileri asla uçakta sıcak su içmez. Aynı zamanda onları sade kahve ya da çay içerken de göremezsiniz."

Bunun sebebi ise uçuş görevlilerinin uçak içindeki su deposunun temizlenme sıklığını yakından biliyor olması. Diğer bir deyişle bu su depoları çok sık temizlenmiyor ve bu da onun bakterilere açık hale getiriyor.

Zira Çevre Koruma Ajansı'nın 2013 tarihli bir araştırması 8 uçaktan 1'inde suyun sağlık standartlarını karşılayamadığını söyleyerek uçakta yolculara ikram edilen sularda bakteriye rastlandığını belirtiyor.

Yalnız tekrarlayalım dediğimiz gibi bu durum her hava yolu şirketine ait uçaklarda ve her uçuşta geçerli olacak diye bir durum söz konusu değil. Ama siz yine de risk almak istemezseniz suyu sadece şişeden için. Karar sizin.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?