ucakta-bunu-icmeyin

Uçakla Yolculuk Yaparken Asla İçmemeniz Gereken Tek İçecek

Favorilerime
Ekle

Uçakla bir yerden bir yere yolculuk ediyorsunuz ve hostes elinde yiyecek arabasıyla size doğru yaklaşarak ne içmek istediğinizi soruyor.

İşte o anda biraz durup düşünmelisiniz. Hosteslerin ve diğer uçuş görevlilerinin uçakta neyi asla içmediğine biraz dikkat ederseniz aslında cevabı buldunuz bile.

Çünkü uçakta asla içmemeniz gereken tek bir içecek var ve bunu biz değil, hostesler diyor.

Diğer bir deyişle uçuş görevlileri neden uçakta bir şey içmez?

Yüksek irtifadaki kabin basıncı koku ve tat alma duyumuz %30 oranında düşürmesi sebebiyle uçak yemeklerinin tadının bize daha lezzetsiz geldiğini artık biliyoruz. Diğer yandan ne dese ağzımız açık dinlediğimiz Gordon Ramsay, dünyada tek yemediği yiyeceğin uçak yemekleri olduğunu ve mutlaka karnını uçağa binmeden önce doyurduğunu söylediğinden beri de uçakta bir şey yemeye şüpheli yaklaşanlarımız var.

Ünlü şef, "10 sene boyunca hava yolu şirketlerinde çalıştım. Bu yüzden o yiyeceklerin nereden geldiğini ve nereye gittiğini, uçağa konana kadar ne kadar zaman geçtiğini çok çok iyi biliyorum" diyerek uyarılarda bulunsa da bu durumun hava yolu şirketinden şirketine değiştiğini ve hepsinin aynı durumda olmadığını da akılda bulundurmak gerekiyor.

Gel gelelim benzer bir durum uçakta içtiklerimizi de ilgilendiriyor.

Mümkünse dışarıdan getirin

thrillist

thrillist

Şöyle sorarak başlayalım. Bir hostesi hiç uçakta kahve ya da çay içerken gördünüz mü? Genelde ellerinde şişe su ve dışarıdan getirdikleri kahveler oluyor değil mi?

Bu durum tesadüfi değil. Zira bir hostesin Business Insider'a itiraf ettiğine göre uçaklarda bulunan sular çok sağlıklı değil ve bu yüzden onlar da o suyu içmekten kaçınıyorlar.

Hostes tam olarak şunu söylüyor: "Uçuş görevlileri asla uçakta sıcak su içmez. Aynı zamanda onları sade kahve ya da çay içerken de göremezsiniz."

Bunun sebebi ise uçuş görevlilerinin uçak içindeki su deposunun temizlenme sıklığını yakından biliyor olması. Diğer bir deyişle bu su depoları çok sık temizlenmiyor ve bu da onun bakterilere açık hale getiriyor.

Zira Çevre Koruma Ajansı'nın 2013 tarihli bir araştırması 8 uçaktan 1'inde suyun sağlık standartlarını karşılayamadığını söyleyerek uçakta yolculara ikram edilen sularda bakteriye rastlandığını belirtiyor.

Yalnız tekrarlayalım dediğimiz gibi bu durum her hava yolu şirketine ait uçaklarda ve her uçuşta geçerli olacak diye bir durum söz konusu değil. Ama siz yine de risk almak istemezseniz suyu sadece şişeden için. Karar sizin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

7

Fatih De17 Temmuz 2017 21:16
havaalanında mümkünse bir şey almayın kazıklanmayın bir suya dünya para vereyin dostlar :)
Yanıtla
V.Sercan Bahtiyar16 Temmuz 2017 16:58
Tamamen uydurma. İçerik olsun diye araştırmadan koyuyorsunuz. 1960'larda yaşamıyoruz.
Yanıtla
Duygu Arslan 17 Temmuz 2017 09:38
Yanıtla
Merhaba. Yazının içinde kaynak bulunuyor. Ayrıca Facebook paylaşımımızın altına da birçok hostes aynı iddiayı destekleyen yorumlar bıraktı. Şuradan inceleyebilirsiniz: https://www.facebook.com/yemekcomm/posts/1985568571676642
Oğuzhan Yücel 19 Temmuz 2017 19:21
Yanıtla
Duygu Hanım işin ironik tarafı nedir biliyor musunuz. Hostesler o suyun ne temizliğini ölçebilir ne ne zaman yapıldığını bilir ne de nasıl yapıldığını. Bunlardan tamamen bihaberken referans olarak hostesleri gortermeniz çok hoş.
Coşkun Kaan Bayındır14 Temmuz 2017 19:23
Iyide kardeşim cantamizda ki tüm siviları çöpe atıyorlar. Icmeyip neyapalim
Yanıtla
Duygu Arslan 17 Temmuz 2017 09:36
Yanıtla
En son aramayı kapıya giderken yapıyorlar. Gate'lerin oraya geldiğinizde ister duty free'lerden, ister standlardan, ister otomatlardan istediğinizi alıp uçağa binebiliyorsunuz. Gate'lerde sadece bilet ve kimlik kontrolü oluyor, güvenlik kontrolü değil.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?