Neden Uçaklarda Pilot ve Yardımcı Pilotlar Asla Aynı Yemeği Yemez?

Favorilerime
Ekle

Uçuşlarda yolcuların güvenliğini sağlamak adına birçok kural olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Peki size bunlardan birinin pilotların beslenmesini yakından ilgilendirdiğini söylesek?

Zira aynı uçuşta görev yapan pilotlar farklı zamanlarda farklı yemekleri yemek zorunda.

Sebebi ise oldukça ilginç.

Her şey yolcuların güvenliği için

Uçak yemekleri tüm yolcular için çok önemli. Her ne kadar kabin basıncı sebebiyle yediklerimizin tadı bize yerdekinden çok daha kötü geliyor olsa da özellikle uzun süren uçuşlarda uçak yemekleri en dikkat ettiğimiz konuların başında geliyor.

Aynı dikkat ve özen uçak yolu firmaları için de geçerli. Zira özellikle pilotların yediği yemekler uçuş güvenliği için oldukça önemli.

Bu sebeple de aynı uçuştaki pilot ve yardımcı pilotların aynı yemeği yemesi yasak.

En kötü senaryoya hazırlık

Bu ilginç kuralın sebebi ise şu: Çok düşük bir ihtimal de olsa eğer bir pilot yediği yemekten dolayı besin zehirlenmesi geçirirse diğer pilotun onun sorumluluklarını devralıp uçuşu güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmesi gerekiyor.

Bu konuda en kötü senaryoya göre hazırlanıyor, yemekler defalarca kontrollerden geçmesine rağmen zehirlenme riski göz ardı edilmiyor. Aynı şekilde özellikle farklı yemek kültürlerine sahip ülkelerde bir restoranda yemek yeniyorsa da pilotlar yazılı olmayan bu standartı uyguluyor ve farklı yemekler sipariş etmeye özen gösteriyorlar. Örneğin biri et yiyorsa diğeri tavuk yiyor ve özellikle uçuş öncesi çiğ balık yemekten uzak durup zehirlenme riskini en aza indirmeye çalışıyorlar.

Geçmişte talihsiz örnekler var

apron24

apron24

Bu kuralın konmasının yaşanmış talihsiz olaylarına dayandığını da söylemek mümkün. Mesela 1980 yılında Avustralya'da iki pilotun aynı anda besin zehirlenmesi geçirdiği ve kontrolü kaybettiği biliniyor. Ardından bir yolcu bayılan pilotlardan birini uyandırıyor ve pilot böylelikle uçağı sağ salim yere indirebiliyor.

İstanbul'da 2013 yılında yaşanan bir örnekte ise Delta Hava Yolları’nın bDL 073 sefer sayılı İstanbul-New York uçuşu pilotun zehirlenmesi üzerine erteleniyor. Sebebi ise okyanus aşırı uçuşlarda kokpitte 3 pilotun bulunmasının zorunlu olması ve eksik pilotla seferin yapılamaması.

İşte pilotların beslenmesi bu kadar önemli!

Kaynak: Business Insider


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?