https://nypost.com/2014/12/12/korean-air-nuts-public-walk-of-shame/ | nypost

Kuru Yemiş Servisinden Memnun Olmadığı İçin Uçağa Acil İniş Yaptıran Garip Yolcu

Favorilerime
Ekle

Uçak yolculuğunda bugüne dek yaşadığınız en ilginç olay neydi bilemiyoruz ama birazdan duyacağınız hikaye sizi epey bir şaşırtacak, eminiz.

Bir uçağın kuru yemiş nedeniyle acil iniş yapmasından söz ediyoruz.

Üstelik bu olay bu kadarla da sınırlı kalmamış, ardından aylarca süren mahkemeler, hapis cezaları ve işten kovulmalar birbirini izlemiş.

Buyurun sizi hiç merakta bırakmadan hemen hikayeyi anlatmaya başlayalım.

Her şey New York'tan Güney Kore'ye giden bir uçakta kuru yemiş servisi yapılmasıyla başlıyor

5 Aralık 2014 tarihinde yaşanan bu olay, New York'tan Güney Kore'ye giden bir uçakta gerçekleşiyor. Kore Hava Yolları'na ait bu uçağın "first class" olarak bilinen birinci sınıf kısmında yolculuğuna başlayan isimlerinden biri de Heather Cho. O zamanlar 40 yaşında olan Cho'yu diğer yolculardan ayıran bir özelliği var. Kendisi Kore Hava Yolları'nın sahibinin kızı.

Kendisi de Kore Hava Yolları'nda üst düzey bir yönetici olarak çalışan Heather Cho'nun adının dünyaya yayılmasına sebep olan talihsiz olaysa uçağın New York'tan havalanmasının hemen ardından yaşanıyor. Kabin memurları uçak havalandıktan bir süre sonra kuru yemiş servisine başlıyor ve olaylar gelişiyor...

Heather Cho kuru yemiş servisinin porselen kaselerde değil de paketler içinde sunulmasından rahatsız oluyor

Kabin memurları her zaman olduğu gibi yolculara kuru yemiş servisine başlıyor ama sıra Heather Cho'ya geldiğinde ortalık karışıyor. Birinci sınıf olarak adlandırılan bölümde oturan Cho, bu bölüme kuru yemişleri paketle değil porselen kaselerle servis etmeleri gerektiğini söylüyor ancak bunu söylemekle de kalmayıp olayları bir adım öteye taşıyor...

Uçağın New York'a dönmesini talep eden Cho, yolcular, hatta pilotlar dahil herkesi rahatsız etmeye başlıyor

Kuru yemişleri paket içinde görünce kendisiyle ilgilenen hostese bir anda bağırmaya başlayan Heather Cho, sesini yükseltmekle kalmıyor, iddialara ve görgü tanıklarına göre kabin memuruna hakaretler de ediyor. Gitgide sesi yükselen, hakaretleri herkesi rahatsız etmeye başlayan Cho'nun çıkardığı bu sorunla ilgilenmek için diğer kabin memurları da olay yerine gidiyor. Ancak Cho, bir türlü sinirini atamıyor, kendisine kuru yemiş ikram eden hostese, yine iddialara göre diz çökmesini ve ondan özür dilemesini emrediyor.

Hostesin daha sonra anlattıklarına göre kendisi Heather Cho'nun bu "emrini" bile yerine getiriyor ancak Cho, yine de dur durak bilmiyor.

New York'tan çoktan havalanmış olan uçağın pilotu olayların yatışması için kalkıştan 20 dakika sonra geri dönme kararı alıyor

Kore Hava Yolları'nın sahibinin kızı kendisinden özür dilenmesine ve hatta diz çökülüp af dilenmesine rağmen olayları büyütmeye devam ediyor ve artık konu, pilotlara kadar taşınıyor. Heather Cho, uçağın mutlaka New York'a geri dönmesini, porselen kase alınmasını ve ancak kaseler alındıktan sonra uçağın yolculuğa başlamasını istiyor.

Pilotlar da Heather Cho'nun daha fazla olayları büyütmemesi, diğer yolcuları ve kabin memurlarını daha fazla taciz etmemesi adına bu isteğini yerine getirmeye karar veriyor. New York'tan acil iniş iznini de almayı başaran pilotlar henüz başladıkları yolculuğu 20 dakika sonra sonlandırmak zorunda kalıyor.

250 yolcunun bulunduğu uçak New York'a acil iniş yaptıktan sonraysa Heather Cho uçaktan indirilip gözaltına alınıyor

Pilotların New York'a dönmeye karar vermesinin ardından sinirleri biraz yatışan Heather Cho, sessizce uçağın inmesini ve porselen kaselerin temin edilmesini bekliyor ama işler sandığı gibi olmuyor. Çünkü pilotların pistte bekleyen ekiplere gerekli bilgiyi vermesi nedeniyle Heather Cho, uçak New York'a iner inmez uçaktan indiriliyor ve gözaltına alınıyor.

Hava trafiğinin güvenliğini tehlikeye atmaktan 5 yıla kadar yargılanan Cho, 1 yıl hapis cezası alıyor

nypost

nypost

Heather Cho, New York'a acil iniş yapılmasının ardından gözaltına alınmakla da kalmıyor, aylarca süren mahkemeler neticesinde kabin memurlarına kötü muameleden tutun da hava trafiğinin güvenliğini tehlikeye atmaya kadar bir dizi suçtan yargılanıyor. 5 yıla kadar yargılandığı bu davalar neticesinde kendisine 1 yıllık hapis cezası veriliyor.

Heather Cho'nun, yani kızının bu davranışları nedeniyle Kore Hava Yolları'nın sahibi olan babası da kamuoyundan binlerce kez özür diliyor, kızının şirketteki tüm işlerine son veriyor.

Heather Cho ise hapishanede yaklaşık 3 ay kaldıktan sonra, daha önce hiçbir suç işlememesi, yani temiz geçmişi sayesinde şartlı tahliye ediliyor. Heather Cho'nun babası, tahliyenin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek Heather'a tekrar tüm kamuoyundan özür diletiyor ve olay, havacılık tarihinin en ilginç hadiselerinden biri olarak kayıtlara geçiyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?