Vücutta Biriken Toksinleri Ülkeden Düşman Kovar Gibi Kovan 12 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Gün içerisinde hiç de farkında olmadan topraktan, sudan, havadan ve aldığımız gıdalardan dolayı toksin ve zehirleyici maddelerin etkisi altında kalıyoruz.

Hava ve çevre kirliliği, içme sularındaki kurşun, cıva gibi ağır metallerin yoğunluğu, aşırı kafein, alkol, yağlar, bilinçsizce kullanılan ilaçlar, bağışıklık sisteminin azalmasına, hormonal dengesizliklere, yaşamın ileri dönemlerinde kalp ve damar problemlerine, eklem hastalıkları, aşırı kiloya, diyabete hatta kanser gibi çok çeşitli hastalıklara neden olabilir.

İşte bunların önüne geçmek için hep duyduğumuz bir tabir vardır ya hani “vücudunuzdaki toksinlerden arının”, gerçekten de bunu yapmamız gerekiyor.

Nasıl mı?

Salatasını tüketin: Pancar ve havuç

pancar-one-cikan

Pancar ve havuç, Çok iyi bir antioksidandır. Aynı zamanda C vitamini bakımından da çok güçlüdür. İçerdiği bu vitaminler çok güçlü bir toksin temizleyici özelliğine sahiptir.

Sağlığın kalbi: Enginar

Kolesterolün düşmesi ve karaciğerin temizlenmesi için etkili bir sebzedir. Her hafta muhakkak birden fazla günde tüketilmesi öneriliyor.

Pekmezle de olur: Tahin

tahinli-5

Tahin ve hatta susam vücutta biriken alkolden arda kalan kalıntıları temizler. Karaciğerin işlevlerini destekler. Bu sayede karaciğeri alkole karşı korur.

Sağlık deposu: Yeşil yapraklı sebzeler

ispanak

ispanak

Uzmanlar pırasa, havuç, kabak, marul, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerinin içerdiği klorofil maddesi ile karaciğeri ağır metallerin etkilerinden koruduklarını söylüyor. Salata, çiğ ya da haşlanmış olarak muhakkak tüketmemiz gereken yiyeceklerden.

Kokusu yeter: Hindiba ve tere

karahindiba-cayi-yeni-ekim-2020

Salatalarda ya da yemeklerin yanında çiğ olarak tüketeceğiniz hindiba ve tere, safra üretiminin akışını arttırarak toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Her rengi kabul: Elma

elma-agaci-yeni-1

Yemeklerden sonra, özellikle de yatmadan evvel yiyeceğimiz (mevsimine göre kırmızı, sarı ya da yeşil fark etmez) bir adet elma sindirim sistemimizde biriken toksinleri temizleyerek vücuttan dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Sadece beyni güçlendirmiyor: Ceviz

ceviz

ceviz

İçerdiği omega 3 ve arijinin ile karaciğeri korur. Sabah uyandığınızda 2 ya da 3 adet ceviz yemeniz karaciğer sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Izgarası ne güzel olur: Somon

Somon balığında bulunan yağlar karaciğerin dostu olan yağlardır, tüketildiğinde karaciğeri temizleme özelliği bulunur.

Karaciğer dostu baharat yok mu: Zerdeçal

zerdecal

zerdeca

“Karaciğer dostu baharat yok mu?“ Diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Olmaz olur mu efendim, zerdeçal karaciğerin dostu bir bitkiden elde edilen baharattır. Tatlı, yemek hatta çaylarınızda toz ya da bütün halini kullanabilirsiniz.

Turunçgillerde de var: Limon, portakal, greyfurt

portakal

portakal

Portakal , greyfurt ve limon, bol miktarda C vitamini içerir. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, safra üretimine yardım eder, mide ve bağırsaklar üzerinde etkilidir.

Biraz da uzaklara gidelim: Avokado

avokado-sut-maskesi

Avokado glutatyon içeriği ile karaciğere zarar veren toksinlere karşı etkilidir.

Yemeklerin tadı tuzu: Sarımsak ve soğan

sarimsagin-bilinmeyen-faydalari

Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini güçlendirdiği için detoks programının olmazsa olmazıdır. Soğanın ve sarımsağın içinde yer alan kükürt bileşimi ve alicin kan dolaşımını uyarır, sindirimi harekete geçirir. Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar ve karaciğerden toksinleri atılmasında yardımcı olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Nevin tuncay30 Ekim 2015 20:26
Verdiginiz bilgilerin cogu bildigimiz seyler ama gene d
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?