yemekleri-koklamak-da-sismanlatiyor-one-cikan

Üzen Araştırma: "Yemekleri Sadece Yemek Değil Koklamak da Kilo Aldırıyor"

Favorilerime
Ekle

Yemek yemek ve kilo almak arasındaki mutsuz eden korelasyon bile bizim için yeteri kadar üzücüydü ama birazdan anlatacağımız araştırmanın sonuçlarını duyunca tümden yıkıldık.

Kilo vermek için spor salonlarında ne kadar ter döksek de, ne kadar sıkı diyet programlarını uygulasak da ne yazık ki birçoğumuz zaten aldığı hızda veremiyor o kiloları.

Şimdi bir de işin içine yemek kokuları girdi.

Buyurunuz, bu üzücü araştırmayı ve sonuçlarını birlikte öğrenelim.

Bilim insanları yemek kokuları ve kilo alma arasındaki bağlantıyı anlamak için ilginç bir deney yapmaya karar veriyor

yemekleri-koklamak-da-sismanlatiyor-1

Kaloforniya Üniversitesi'nde çalışan bir grup bilim insanı kilo alma ile yemekleri koklama arasında bir bağlantı olup olmadığını anlamak için fareler üzerinde çeşitli deneyler yapmaya başlıyorlar.

Deneyde bir grup "obez" özelliklere sahip fare, bir grup normal kilodaki fare, bir grup az koku alan, bir grupsa fazla koku alan fare kullanan bilim insanları, öncelikle farelerin koku alma duyusundaki değişikliği sağlamak için gen terapisi yöntemini uyguluyor. Bu sayede bir gruptaki farelerin koku alma nöronlarını geçici bir süre devre dışı bırakırken diğer gruptakilerin artırmış oluyorlar.

Tüm koşulları sağladıktan sonra bütün fare gruplarını aynı zamanlarda, aynı miktarda ve aynı içerikte yiyeceklerle beslemeye başlıyorlar. Sonuçsa oldukça şaşırtıcı oluyor.

Deneyin sonucunda yemek kokularının da kilo alma üzerinde büyük bir etkisi olduğu ortaya çıkıyor

yemekleri-koklamak-da-sismanlatiyor-2

Deneyin sonuna gelindiğinde koku duyusu olmayan farelerin en fazla %10 kilo aldıkları, ancak koku duyusu olan farelerin %100 kilo aldıkları ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte deneyin başında glikoz intoleransı sağlıksız seviyelerde olan ve koku alamayan obez farelerin glikoz intoleransı normal seviyelere geliyor. Bu obez farelerin, diğer gruplarla aynı miktarda yemek yemiş olmasına rağmen kilo verdikleri de gözleniyor.

Koku duyuları artırılan normal kilodaki farelerinse, ne yazık ki tüm fare gruplarından çok daha fazla kilo aldıkları ortaya çıkıyor.

"Bu sonuçlar, aşırı iştahlı insanların iştahlarını sınırlandırmak için de kullanılabilir"

stylecraze

stylecraze

Neyse ki bu üzücü araştırmanın yüz güldürebilecek bir gelişmeye de imkan sağlayacağı söyleniyor. Araştırmacılardan Celine Riera, kokunun kilo almayı ve iştahı tetiklediği ortaya çıktığı için bundan sonrasında koku temelli tedavilerin söz konusu olabileceğini söylüyor ve ekliyor:

"Vücutlarının ihtiyacı olandan çok daha fazla yemek yiyen ve bu nedenle yeme bozukluğu bulunan kişiler üzerinde koku alma nöronlarının kontrol edilmesi sayesinde yeni bir tedavi sistemi geliştirilebilir. Ancak bunun için aradaki bağlantının daha çok genişletilmesi gerekiyor."

Küçük bir not: Bilim insanları yaptıkları bu deney için kullandıkları farelerin koku alma duyuları başta olmak üzere hiçbir organlarına ya da duyularına kalıcı bir zarar vermediklerini de ekliyor, söylemeden geçmiş olmayalım.

Kaynak: news.berkeley.edu


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?