Malatya Yemeklerinin Bir Dünya Mutfağına Bedel Olduğunu Gösteren 12 Lezzet

Favorilerime
Ekle

Sihirli bir mutfak Malatya yemekleri. Kendine hayran bırakır, aşık eder. Mesela genellikle pilavla bağdaştırdığımız bulgur var ya, heh işte o bulgurla ne köfteler, ne dolmalar, ne çorbalar yapılıyor bir bilseniz. Tatlısını bile yapanlar var.

Ancak sadece bulgur üzerine kurulmuş bir mutfak diyemeyiz. Nice güzel el açması börekleri, ev yapımı yağlı ekmekleri, kayısının başrollerini paylaştığı tatlıları da var.

İnsan Malatya’da yaşamadığına hem üzülüyor hem seviniyor bu noktada. Üzülüyoruz çünkü her zaman her yerde orijinalini yapan birisini bulamıyoruz, sevincimiz ise şunun için: Bir an Malatya’da yaşadığımızı ve 1 ayın sonunda alacağımız 15 kiloyu düşününce ufaktan bir sevinmedik değil.

Malatya’nın mükemmel yemekleri karşınızda, selamlayalım

Sulu köfte diye bilinir: Gırık

Tereyağ, kıyma ve bulgur. 3 ana malzemeden oluşan mükemmel bir lezzet. Doyurucu bir yemek olan Gırık yanında sıcacık ekmekle harika gidiyor. Çünkü suyuna o ekmeği banmak lazım.

Bulgurun en lezzetli hali: Banık (bulgurlu köfte)

Yapımında iki çeşit kıyma(kuzu ve dana) ile iki çeşit bulgur(orta taneli ve iri taneli) kullanılarak hazırlanan olmazsa olmaz Malatya yemeğidir. Lezzeti hakkında bu bilgiler bile yeterli olmuştur diye düşünüyoruz.

Eskiler “Nahna Kuftesi” der: Lahana köftesi

Pilavlık bulgur ve aynı oranda kıyma ile hazırlanan bir yemek. İçindeki kıyma oranının yüksekliğinden dolayı lahana sarması değil de lahana köftesi olarak anılıyor.

Aşure kadar zengin: Kara çorba

Dertlere deva olarak adlandırılan bu çorba hastalıklara birebir. Başka yerlerde bulunmayan Malatya’nın kara nohutundan yapılıyor, çok lezzetli ve besleyicidir. İçindeki malzemelerin çeşitliliğinden aşure çorbası olarak da anılıyor.

Acısı da tadı da özel: Acılı ayran

Süzme ve normal yoğurdun aynı anda çırpılmasıyla hazırlanan ayrana, özel yasemin biberleri ilave edildikten sonra bir gün boyunca buzdolabında bekletiliyor. Yaz aylarınını vazgeçilmez içeceği olan bu ayran varken kimse normal ayranın yanına yanaşmıyor

İrili ufaklı bir lezzet şöleni: Analı kızlı

İçli köfte gibi hazırlanan büyük parçaların yanına kızı olarak adlandırılan küçük bulgur topları da eklenince, tek tabakla masadan doyup kalkacağınız bir yemek oluyor.

Sevmeyeni yoktur: İçli köfte

Diğer yörelerde de bulunan bu köfte Malatya’da içine ve dışına kıyma koyularak cevizli bir harç ile büyük yuvarlak köfteler şeklinde hazırlanıyor. İsteğe göre haşlayıp ya da kızartıp yiyebiliyorsunuz.

Akla ilk gelen lezzet, tabii ki: Kayısı

kayisi

kayisi

Ve tabii ki, tatlısı-tuzlusu, hatta turşusu yapılan Malatya’nın simgesi haline gelmiş kayısı! İnanılmaz çeşitleri var. Birazdan kayısı ile yapılan yemek ve tatlıları da göreceğimiz için övgü kısmını burada üzülerek kesiyoruz.

Ekmek arası yersiniz: Kayısılı kavurma

Kayısıyı hiç kuzu etiyle, soğanla, sarımsakla, naneyle düşünmediniz biliyoruz. Biz de düşünmemiştik ancak kısaca özetlememiz gerekirse: “Yok böyle bir lezzet”.

Limon sıkmadan da ekşi: Pimpirim çorbası

Malatya yöresinde pişen çorbalardan bir başkası daha. Pimpirim çorbası. Taze taze semizotu, türlü bakliyatlar ile birleşiyor ve ortaya hem sağlıklı hem de lezzetli bir çorba çıkıyor.

Bir porsiyon kesmez: Kayısı tatlısı

Kurutulmuş kayısıdan hazırlanan hafif ve oldukça lezzetli bir tatlı. Kayısının tadı kaymakla birleşince tabağı bitirmeden kalkamıyorsunuz.

Ayrıca kayısıdan bir dolma yapılıyor ki parmaklarınızı yersiniz: Kayısı dolması tarifi

Böreklere küstürür: Malatya kömbesi

tariflik

tariflik

İki kat el açması yufkanın arasında genellikle kuşbaşı et ile yapılan bir tepsi yemeği. İnanılmaz lezzetli ve doyurucu olan Malatya kömbesi bayramların ve özel günlerin olmazsa olmazı.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?