Stresin Zerresini Bırakmayan Birbirinden Rahatlatıcı 7 Doğal Bitki Banyosu

Favorilerime
Ekle

Yorgun, stresli bir günün sonunda ya da sabahında, dinlenmek, rahatlamak ve enerjimizi yeniden toplamak en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Bunun için doğal maddelerin, bitkilerin ve yağlarının şifasından yararlanmak, hem sağlıklı hem de etkili bir yol. Özellikle, bunları kullanarak yapacağınız bir banyo en güzel yöntemlerden.

Rahatlatıcı bir banyo için 2 yol var: Tuzları ve esans yağları kullanmak veya çayını yapıp, içtiğimiz bazı bitkileri banyo suyu olarak demlemek. Üçüncü bir seçenek de 2 farklı tarzı gönlünüzce karıştırıp kullanmak.

Aşağıdaki tariflerden her birini ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre farklı zamanlarda uygulayabilirsiniz.

Sıcak su dolu bir küvete ya da 4-5 lt su alabilecek bir kaba, bu tarifleri karıştırıp, son banyo suyunuz olarak kullanabilirsiniz. Malzemeleri, dilerseniz küçük tül keselere doldurarak da sıcak suda çözünmelerini sağlayabilirsiniz.

Mikropların azılı düşmanı: Zencefil banyosu

rahatlatici-banyolar

Zencefil, içimizi olduğu gibi dışımızı da temizliyor. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi mikrobik hastalıklar sırasında veya sonrasında, vücudun toksin ve bakterilerden temizlenmesine yardımcı oluyor. Vücudu ısıtıyor ve enerjinizi yükseltiyor. Fakat cildiniz çok hassas, alerjik, hemen tepki veren bir cilt ise bu banyoyu yapmayın.

İşaret parmağınız büyüklüğünde bir parça taze zencefili kabuklarını soyup, dilimleyerek ya da 2 yemek kaşığı toz zencefili sıcak suya atarak yapabilirsiniz. İçine dilerseniz esans yağlardan 3-4 damla da karıştırabilirsiniz.

Yok öyle enerjisiz kalmak: Tarçın banyosu

tarcin-banyosu

Tarçın banyosu da, zencefille aynı işlevi görüyor. Vücudu ısıtıyor ve canlandırıyor. Yetmiyor, mikrop düşmanı olduğundan hastalıklar sırasında ve sonrasında vücudu temizlemek için ideal bir banyo oluyor.

1 çubuk tarçını veya 2 yemek kaşığı toz tarçını sıcak suda bekleterek, demlenmesini sağlayın. Sonrasında dilerseniz esans yağlardan 3-4 damla katabilir (limon veya portakal çok yakışıyor) ve son banyo suyunuz olarak kullanabilirsiniz.

Sıkılaşayım diyene: Limon banyosu

limon-banyosu

Zencefil ve tarçın gibi limon da mikrop kırmakta çok iyi. Ayrıca gözenekleri ve dolayısıyla cildi sıkılaştırma, içerdiği C vitamini sayesinde de besleme özelliği var. Limon kokusuna bayılanlardansanız, bu banyoyu seçin. İsterseniz bu tarife zencefil ve tarçın da ekleyebilirsiniz.

4-5 lt sıcak su alan bir kaba veya küvete, 4-5 limon suyunu sıkıp atın. Üşenmezseniz, birkaç kabuğu da rendeleyerek veya parçalara bölerek atabilirsiniz. İyice demlendiğinde son banyo suyunuz olarak kullanabilirsiniz.

Binbir maharet: Nane, biberiye ve kekik banyosu

kekik-biberiye-banyosu

Nane, biberiye ve kekik... Gerek çayı içildiğinde gerekse yağları cilde uygulandığında ağrıları oldukça azaltan bitkiler. Sıcak suda, bu 3 bitkinin kurutulmuşunda 1’er tatlı kaşığını demleyebileceğiniz gibi 3’er damla yağını da ekleyebilirsiniz.

Sıcak sudan yükselen rayihaları banyoyu sardığında kaslarınız gevşeyecek ve ağrılarınız azalacak. Dilerseniz, yukarıda adı geçen tuzlardan birini de, 1 yemek kaşığı kadar suyunuza ekleyebilirsiniz.

Vücut aknelerini azaltır: Papatya, adaçayı ve aynısefa banyosu

papatya-banyosu

Bazılarımızın omuz, ense, sırt, bel ve kalçalarında akneler veya küçük sivilceler olur. Antibakteriyel kremler kullanmak sorunu bir parça azaltsa da, her zaman kesin sonuçlar vermeyebilir. Papatya, adaçayı ve aynısefa bitkilerinin karışımıyla yapılan bir banyo ise bu aknelerin kuruma ve kaybolma sürecini hızlandırabiliyor.

Bu 3 bitkinin kurusundan 1’er tatlı kaşığı veya yağlarından 3’er damlayı sıcak suda bekletin. Dilerseniz, yukarıda adı geçen tuzlardan birinden 1 yemek kaşığı da ekleyin. Son banyo suyunuz olarak kullanın.

Ödem atar: Tuzlu banyolar

rahatlatici-tuzlu-banyolar-1

Tuzlu banyolar, vücudun tuttuğu fazla suyun atılmasına ve selülitli görünümün azaltılmasına yardımcı olurken, vücudu mükemmel şekilde dinlendiriyor. Temel formülümüz şu: İngiliz Tuzu + deniz tuzu + karbonat + esans yağlar. Bu tuzların en az 1’i, dilerseniz tümünden 1’er yemek kaşığını bir kapta karıştırın. İçine 5 damla seçeceğiniz esans yağlardan ekleyin. Sıcak suda çözün ve vücudunuzu bir süre bu karışımla ovalayın. Ardından, son banyo suyunuz olarak kullanılan.

Seçebileceğiniz esans yağlar: Lavanta, nane, jojoba, tatlı badem, Hindistan cevizi yağı, limon, portakal ve greyfurt yağları.

Adeta bir Kleopatra: Süt ve bal banyosu

balli-sutlu-banyo

Akla hemen bir küvet dolusu süt içinde boylu boyunca uzanmış bir Kleopatra geliyor değil mi? Halbuki litrelerce süte gerek yok. 4-5 lt sıcak su dolu bir kaba 2 bardak süt dökün ve 2 yemek kaşığı bal da ekleyip iyice karıştırıp son banyo suyu olarak kullanın. Her iki malzeme de cildi besliyor, yumuşatıyor.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?