Bildiklerinizden Farklı:

Japon Cheesecake Tarifi

Bildiklerinizden Farklı:

Japon Cheesecake Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
0
Lezzine
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Lezzine
0 takipçi1 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

4.5
Yasemin Gürsürer
Mart 23
15 dakika
4.5
Yasemin Gürsürer
Mart 22
20 dakika
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
4.5
Neşe Ümit Tan
Şubat 12
5 dakika

Alışılagelmiş cheesecake tariflerinin dışında, pofidik, yumuşacık bir cheesecake tarifi. Bence San Sebastian Cheesecake'den sonra evlerimizde çokça denenip yapılacak enfes bir lezzet. Ben ilk kez yaptım ve mükemmel buldum.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

12 dilim

HAZIRLAMA SÜRESİ

1.5 saat

PİŞİRME SÜRESİ

48 dakika

Japon Cheesecake Tarifi İçin Malzemeler

  Krema için:

 • 250 gramkrem peynir
 • 6 adetyumurta sarısı(benim sarılar yaklaşık 124 gr oldu)
 • 70 grampudra şekeri
 • 60 gramtereyağı
 • 100 mililitresüt
 • 1-1,5 yemek kaşığılimon suyu
 • 1-2 tatlı kaşığılimon kabuğu rendesi
 • 55 gramun
 • 5 grammısır nişastası
 • 1 çay kaşığı (silme)tuz

  Mereng için:

 • 6 adetyumurta beyazı(benim beyazlar yaklaşık 267 gr oldu)
 • 70 grampudra şekeri
 • 1 çay kaşığı (silme)tartar tozu

Japon Cheesecake Tarifinin Püf Noktası

Malzemelerin oda sıcaklığında olması. Özellikle yumurta ve krem peynir. Peynirimiz böylelikle daha kolay yumuşayacak. Peynirimizi küçük parçalar haline getirmek, kullanacağımız kalıbın geniş ve derin olması olması da önemli. Pudra şekerinin sade olması gerekiyor. (İçinde nişasta olmamalı. Ben doğrayıcıda 1 paket vanilya ile normal şekeri karıştırarak pudra şekeri haline getirerek kullandım.) Unu ve nişastayı eleyerek koymalısınız. Krem tartar merenginin sönmemesini sağlayacak. Merengin en son kısmını spatula ile alttan üste doğru yavaş hareketkerle yedirmek. (Hava kabarcıklarının sönmemesi için) Benim fırınım ufak ve ortaya koyunca üstteki ısıyı çabuk alıyor diye en alt rafa koydum. Siz orta bölümde de pişirebilirsiniz. Sadece alt-üst ayarda fansız pişirdim. Fırının kapağını kek içine girdikten ve piştikten sonra ilk yarım saat hiç açmayın. Ardından su kabını çıkarıp keki o şekilde fırına koyup çok az kapağını aralayın. Yaklaşık 15-20 dakika sonra tamamen çıkarabiliriz.

Japon Cheesecake Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Fırınımızı 200°C ye getirelim. (İlk 18 dakika bu ayarda pişecek.) Daha sonra 30 dakika 140°C ye düşürüp pişireceğiz.

 2. Yaklaşık 24×8cm boyutlarında fırın tepsisi (iç dolgusu fazla olduğu için yüksekliği geniş olan bir kalıp) kullanıyoruz.

 3. Birer birer yumurta sarılarını ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz.

 4. Yumurta sarılarını iyice çırptıktan sonra 70 gram pudra şekerini ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.

 5. Ilık süt-tereyağ karışımını ekleyip çırpıyoruz.

 6. Tuz, limon suyu ve limon kabuğu rendesini ilave ediyoruz , çırpıyoruz. Kabımızı ılık su banyosundan kaldırıp içine unumuzu ve nişastamızı koyup çırpıyoruz.

 7. Sıra 'Mereng' yapımında: Yumurta beyazlarını köpürene kadar mikserin düşük hızında çırpıyoruz. Tartarımızı ekleyip mikserin yüksek hızıyla çırpıyoruz.

 8. Yumurta beyazları kar beyazı haline gelmeye başlarken 70 gram pudra şekerimizi yavaş yavaş ilave ediyor ve çırpmaya devam ediyoruz. ( Ben 4-5 seferde ekledim. )

 9. Mereng kar beyazı , yumuşak kıvama gelene kadar çırpıyoruz. Kabı çevirdiğimizde akmamalı.

 10. Merengten 1/3 oranında alıp yumurta sarılarını hazırladığımız kremaya ekliyoruz ve el çırpıcısıyla yavaş şekilde yedirerek dairesel hareketlerle karıştırıyoruz.

 11. Yedirdikten sonra merengin yarısını ekliyoruz ve aynı şekilde kremaya yediriyoruz. Kalan merengin üzerine kremayı ekliyoruz ve bu kısımda alttan üste doğru spatula ile merengi kremayla birleştiriyoruz.

 12. Kullandığımız kalıbımızı su dolu bir başka tepsinin üstüne koyuyoruz ki altı yanmasın. Önceden ısıtmış olduğumuz fırınımıza ilk 18 dakika 200°C de, 30 dakika 140°C de pişiriyoruz.

 13. Fırının kapağını kek fırına girdikten sonra ve piştikten 30 dakika sonraya kadar açmıyoruz. Ardından sıcak su tepsisini çıkarıp 15-20 dakika daha fırını çok hafif aralayarak kekimizi içinde bekletiyoruz.

 14. Çıkardıktan sonra damak zevkinize göre üstüne pudra şekeri dökebilir, sos yapabilirsiniz. Yapacaklara şimdiden afiyet olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?