Bayramda Baklava Yapamayanların İmdadına Yetişecek İstanbul'un 9 Tatlıcısı

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253424 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 8
Zeynep Çetin
Nisan 2
YENİ
Vestel
Nisan 12
Zeynep Çetin
Mart 18

Bayramı bayram yapan geleneklerden biridir tatlılar. Bayram denince akla ilk olarak baklava gelse de tüm şerbetli tatlılar bayram ikramlarının gözdesidir. Hele "Şeker Bayramı" demek adından da anlaşıldığı üzere tatlı demek bir yandan da. Sevdiklerimizle bir arada olup tatlı yiyip tatlı konuşmak demek. Mutluluk demek.

Aile, eş, dost ziyaretlerinin kralı tatlılar olunca onları alacağınız mekanlar da ayrı bir önem kazanıyor. Evde yapmaya vakit bulamayanlar ya da baklava konusunda kendine güvenemeyenler için bu mekanlar tatlıların en iyilerini, en lezzetlilerini sunuyor.

Herkese baldan tatlı bayramlar!

O bir klasik: Karaköy Güllüoğlu

1800’lerden beri baklavacılık yapan Gaziantepli Güllü ailesinden Mustafa Güllü'nün açtığı Güllüoğlu 1949'dan beri Karaköy'de hizmet veriyor. Ve onu özel yapan da İstanbul'un ilk baklavacısı olması. Şimdi Mustafa Güllü'nün torunlarının işlettiği Güllüoğlu'nda cevizli, fıstıklı, çikolatalı baklava, saray baklavası, kare baklava, Karaköy Güllüoğlu’na has zeytinyağlı ve çok hafif baklava, sütlü nuriye, fındık-fıstık sevmeyenlere özel sade baklava, diyabetliler için özel baklava, ekmek kadayıfı, şöbiyet, dolama ve şekerpare gibi dev seçenekler var.

Üstelik bu leziz tatlıları buradan evinize de sipariş verebilirsiniz. Mis.

Adres: Karaköy, Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No: 3-4 İstanbul

Baklavalar günlük olarak Gaziantep'ten geliyor: Gaziantep Seç Baklavaları

İstanbul'da gerçek Gaziantep baklavası yemek isteyenlerin buluşma noktası Fatih'teki Gaziantep Seç Baklavaları. Zira baklavalar günlük olarak Gaziantep'ten geliyor. Yani burada bayat baklava olma ihtimali dahi yok. Bir de gidecekseniz sabah saatlerinde gitmenizi öneririz. Çünkü akşam saatlerinde baklavalar tükenebiliyor. Çeşitleri çok ancak önerimiz havuç dilim baklava.

Adres: Akşemsettin Mahallesi, Akdeniz Caddesi, No 40/B, Fatih, İstanbul

Her daim taze: Saray Muhallebicisi

İstiklal Caddesi'nden yürürken aniden gelen tatlı krizlerinize çözüm olan ve ne zaman gitseniz 6 katının da tıka basa dolu görüp şaşırdığınız bir tatlıcı Saray Muhallebicisi. Bu kadar ilgi görmesinin sebebi tabii ki tatlılarının enfes olması. Cevizli, fıstıklı baklava, kuru baklava, şöbiyet, kuş gözü, saray burma gibi büyük bir şerbetli tatlı menüsüne sahip olan Saray Muhallebicisi bayram tatlılarının da gözdesi. Zincir tatlıcının birçok şubesi var ama en bilindiği ve en eskisi Beyoğlu şubesi. Diğerlerinin adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 107, Beyoğlu, İstanbul

Evde açılmış gibi: Sini Baklava Börek

Bayrama özel sipariş de alan Sini Baklava Börek'in özellikle cevizli köy baklavası dillere destan. Tercihiniz baklavadan yana değilse diğer şerbetli tatlıları da aynı evde yapılmış tadıyla deneyenleri mesut ediyor. Belki de bu yüzden şöbiyet, kadayıf ve cevizli köy muskasına da şans vermek isteyebilirsiniz.

Adres: Altunizade Mah. Pasinler Sok. No:1/A Üsküdar / İstanbul

Beyaz baklavası denenesi: Dilek Pastanesi

Pastanesi kadar yemekleriyle de göz ve karın doyuran Dilek Pastanesi geleneksel tatlılarda da iddialı. Özellikle bu geleneksel, şerbetli tatlılara getirdiği farklı yorumlar dikkat çekici. Örneğin bu bayram bir çılgınlık yapıp beyaz baklavaya ya da çikolatalı baklavasına şans verebilirsiniz. Üstelik leziz tatlılar evinize gelsin istiyorsanız şuradan siparişinizi verebilirsiniz.

Adres: Akşemsettin Mahallesi, Fevzipaşa Caddesi, No 21/A, Fatih, İstanbul

Diğer şubeleri için buraya da bakabilirsiniz.

Öz hakiki Antep baklavası arayanlara: Köşkeroğlu Baklava

Genelde Güllüoğlu ile karşılaştırılsa da Köşkeroğlu'nun tatlılarının kendine has bir lezzeti var. Yani o kadar da karşılaştırmaya gerek yok. Özellikle katmeri dillere destan olsa da İstanbul'da en iyi baklavayı yiyebileceğiniz yerlerden biri olmasıyla bayram tatlısı almak isteyenlerin de adresi oluyor bu güzide mekan.

Adres: Mumhane Cad. Kat Otoparkı Altı No:2/2 Karaköy Beyoğlu / İstanbul

Yolunu Pendik'e düşürtür: Gaziburma

Pendik'te iki kardeşin işlettiği bir tatlıcı Gaziburma. Çarşının hemen içinde bulunan Gaziburma'ya gidince hemen anlıyorsunuz ki iyi baklava için Gaziantep'e kadar gitmeseniz de olur. Fıstıklı baklavasını ayrıca tavsiye edelim, cevizli sevseniz de size fıstıklı yedirir Gaziburma'nın baklavası. Öyle iyi.

Adres: Batı Mahallesi, Dr. Orhan Maltepe Caddesi, No 52/A, Pendik, İstanbul

Gaziantep'e gitmişsin gibi: Fıstıkzade

Buradaki baklavaların üretim yeri Gaziantep. Havuç diliminden özel şöbiyete, dolamadan Özel Antep'e kadar her türlü şerbetli tatlıyı bulabileceğiniz bu mekan aynı zamanda müşteri dostu olmasıyla da çoktan yıldızları topladı haberiniz olsun.

Ayrıca Fıstıkzade'den eve sipariş vermeniz mümkün. Şuraya tıklayarak bayram tatlılarınızın hemen evinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eve sipariş vermek için: Fıstıkzade Ateşehir
Adres: Atatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, 38. Ada, Ata 3/1, No 23, Ataşehir, İstanbul

Az bilinen tatlı cenneti: Kafadaroğlu Baklava

neredeneyemeli

neredeneyemeli

İstanbul'un göbeğinde, Beşiktaş'ta yer alsa da henüz çok değeri bilinmemiş enfes bir tatlıcı Kafadaroğlu. Dünyanın en iyi sütlü nuriyesini yaptıkları konusunda hemen herkes hemfikir olsa da baklavası da aynı enfeslikte. Beşiktaş'a yolunuz düşmezse şuradan eve de sipariş verebilirsiniz.

Eve sipariş vermek için: Kafadaroğlu Baklava
Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ortabahçe Caddesi, No 21/G, Beşiktaş, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?