Saçlardan Cilde, Faydalarıyla Her Eve Lazım Bir Mucize: Susam Yağı

Favorilerime
Ekle

Daha sağlıklı yaşamak, daha sağlıklı saçlara, kaşlara, kirpiklere sahip olmak ya da daha sağlıklı beslenmek adına siz de olabildiğince doğal ürünler kullanmaya çalışanlardansanız buyurun böyle.

Birazdan aslında neredeyse hepimizin varlığından haberdar olduğumuz ama nedense çok az değerini bildiğimiz bir yağ ile tanıştıracağız sizi, susam yağıyla.

Susam yağının faydalarını öğrenince ona bugüne dek hak ettiği değeri vermediğiniz için üzülebilir, hemen "Susam yağı nasıl kullanılır, nereden bulunur?" gibi soruların cevaplarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Tam da bu yüzden susam yağı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, bir zararı var mıdır tek tek anlatıyoruz.

Susam yağını tüm yönleriyle tanıdıktan sonra kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek elbette size kalmış.

Kısaca bir tanıyalım: Susam yağı nedir?

Susam yağının dillere destan faydalarından söz etmeden önce onu kısaca bir tanımak isteyenleri böyle alalım. Susam yağı, aslında hamur işlerinde sıkça kullandığımız, kahvaltılarımızın yıldızı simitlerin üzerinde görmekten mutluluk duyduğumuz o misler gibi susamlardan elde edilen bir yağ tahmin edebileceğiniz gibi.

Hindistan başta olmak üzere Güney Asya'da oldukça popüler olarak kullanılan bu yağın şifa bulmak amaçlı kullanımı da çok eski zamanlara dayanıyor. Öyle ki 5 bin yıl öncesinde dahi susam yağının oldukça değerli ve tedavi edici bir yağ olarak kullanıldığı biliniyor.

Üstelik bu yağ sadece cilde ya da saça sürmek şeklinde harici olarak kullanılmıyor, oldukça lezzetli bir yağ olduğundan yemeklerde de afiyetle kullanılabiliyor.

Peki onu bu denli değerli hale getiren faydaları neler derseniz sizi hemen aşağıya doğru alabiliriz.

Ne işe yarar derseniz: Susam yağının faydaları

Susam yağının içeriğinde kalsiyum, protein, magnezyum, demir, çinko, bakır, fosfor ve B vitamini bulunuyor. Vücuda faydaları saymakla bitmeyen bu denli etkili vitamin ve mineraller bir araya gelince susam yağı da vücudumuza tepeden tırnağa fayda sağlayan bir maddeye dönüşüyor. Genel olarak faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Susam yağı, tansiyonun dengelenmesine destek oluyor, özellikle yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı oluyor.
 • İçeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolü düşürmede etkili oluyor.
 • Diyabetle savaşta da vücudumuzun yanında yer alıyor.
 • Tüm bu özellikler sayesinde damar sertliği ve kalp krizi başta olmak üzere birçok kalp ve damar rahatsızlığına yakalanma riskimizi azaltıyor.
 • Nefes almayı kolaylaştırdığı için astım, nefes darlığı gibi sorunlar yaşayanlara destek oluyor.
 • Sindirilebilir lif bakımından zengin olduğundan sindirim sorunlarına da iyi geliyor, hazımsızlığın önüne geçiyor.
 • Bu özelliği sayesinde kabızlık sorununun da hızla iyileşmesini sağlıyor.
 • Omega-6 ve 9 içerdiğinden hafızayı güçlendirdiği, beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğu da söyleniyor.
 • Bu özelliği sayesinde sinir stres nedeniyle oluşan uykusuzluk sorununa çözüm oluyor.
 • Beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olduğundan stres kaynaklı baş ağrılarına ve migrene de iyi geliyor.
 • İçerdiği yararlı yağ asitleriyle sadece zihinsel faaliyetlerimize değil fiziksel faaliyetlerimize de sağlık katıyor, enerji verip kendimizi zinde hissetmemizi sağlıyor.
 • İçinde bolca mineral bulunduğundan kemik ve kas gelişiminde de vücuda büyük yardımları oluyor.
 • Antienflamatuvar özellikler gösterdiğinde vücudun içinde ya da dışında oluşan iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine destek veriyor.
 • Susam yağının faydalarını kısaca özetledik ama bu kadar mı? Tabii ki değil. Susam yağının üzerine uzun uzun konuşulması gereken daha birçok faydaları var, özellikle de saç ve cilt üzerinde. Hemen aşağıda susam yağının cilde ve saça faydalarını da bulabilirsiniz.

  Üzerine ayrıca konuşulacak kadar etkili: Susam yağının saça ve cilde faydaları

 • Susam yağı, zengin mineral içeriğiyle tam bir cilt dostu desek yanlış olmaz. Cildin elastikiyetini artıran susam yağı, bu sayede cildin erken yaşlanmasının önüne geçiyor, kırışıklıkların oluşumunu olabildiğince engelliyor.
 • Cilt kanserine karşı koruyucu bir etki yarattığı söyleniyor.
 • Cildi nemlendirdiğinden özellikle kuru bir cilde sahip olanların yardımına koşuyor.
 • Nemlendirici bu özelliği sayesinde çatlayan dirsek ve topuklara da iyi geliyor. Düzenli olarak kullanıldığında çatlak görünümünü ciddi bir şekilde azaltıyor.
 • Tüm bunlara ek olarak susam yağı cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor.
 • Sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçen susam yağı, gözeneklerin sıkılaşmasında da vücuda destek oluyor.
 • Yine zengin mineral içeriği sayesinde susam yağı, tırnakları güçlendiriyor, sürekli kırılan ve güçsüz tırnaklara sahip olanlara en çok önerilen bitkisel tedavi yöntemlerinden biri oluyor.
 • Susam yağı cilde olduğu kadar saç, kaş ve kirpik açısından da oldukça faydalı. Kirpiklerin ve kaşların içerdiği vitaminler sayesinde uzayıp gürleşmesini sağladığı biliniyor.
 • Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde kafa derisinde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarının önüne geçiyor.
 • Saç derisinin nemlenmesine ve sağlığına kavuşmasına destek olduğundan kepek sorununu da ortadan kaldırıyor.
 • Besleyici özellikleriyle saçlarda oluşan kırıkların önüne geçiyor.
 • Yukarıdaki tüm bu özellikler sayesinde saçın sağlıkla uzamasını ve gürleşmesini sağlıyor.
 • Son olarak, saç renginin koyulaşmasını sağladığı, saçta beyazların oluşmasını geciktirdiği de biliniyor.
 • "Susam yağını nasıl kullanabilirim?" diye düşünenlere: Susam yağının kullanımı

  Susam yağını kullanmanın en lezzetli yolu onu tabii ki yemeklerde ve salatalarda kullanmak. Dilerseniz susam yağını aynı miktarda zeytinyağıyla bir araya getirerek salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerde kullanmak isterseniz Uzak Doğu mutfağına ait general tso karnabahar tarifi, soya sosu ile kızarmış susamlı tofu tarifi ya da noodle gibi yemeklere çok yakıştığını da söyleyebilirsiniz. Damak tadınıza göre diğer birçok yemeğin yapımında da kullanabilir, aynı şekilde hamur işi ve tatlılarda da susam yağını değerlendirebilirsiniz.

  Susam yağını cildinizde ve saçınızda kullanmak isterseniz yine kullanacağınız susam yağı kadar zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırarak kullanabilir. Cildinize ya da saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  Saçınıza sürdüğünüzde en az 2-3 saat boyunca bekletip ardından yıkamanız yeterli olacaktır. Cildinize sürdüğünüzdeyse isterseniz nemlendirmek amaçlı sürebilir isterseniz de duşa girmeden önce sürüp bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

  Bir yan etkisi varsa öğrenmek gerek: Susam yağının zararları

  sesame-oil

  sesame-oil

  Bu kadar faydasını sıraladık, nasıl kullanılacağını da anlattık ama asıl önemli kısımlarından birini, susam yağının zararlarını da anlatmadan geçmek olmaz.

  Cilde, saça ve vücuda bu denli faydalı olan susam yağı özellikle ağız yoluyla alındığında bazı yan etkileri söz konusu olabilir. Öncelikle tabii ki kronik ve ciddi bir rahatsızlığı olanların, susam ya da benzeri bir ürüne alerjisi bulunanların tüketmemesi, en azından tüketmeden önce mutlaka ilgili alanda uzman doktorlarına danışmaları gerekiyor.

  Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınların da susam yağını aşırı miktarda tüketmeleri pek önerilmiyor. Dolayısıyla eğer hamilelik dönemindeyseniz susam yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

  Susam yağını harici olarak, yani cildinize ya da saçınıza sürerek değerlendirmek isterseniz bunun için öncelikle küçük bir alanda deneme yapabilirsiniz. Eğer kızarıklık ya da kaşıntı gibi anormal bir durumla karşılaşırsanız susam yağını hemen cildinizden ya da saçınızdan temizlemeli ve doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

  Son olarak susam yağının aşırı tüketiminin hormonal bozukluklara yol açabileceğini de bilmeli ve her üründe olduğu gibi susam yağı tüketiminde de asla ama asla aşırıya kaçmamalısınız, bizden uyarması.  Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

  Yorumlar

  1

  ylzsml20 Temmuz 2018 9:13
  dökülmem olduğu sıralarda çok kepek vardı saçımda onun için önermişlerdi denemiştim gerçekten azaltıyor kepeği şuan liquid keratin kullanıyorum onu kullanmaya başladığımdan beri kepek falan yok ama yinede arada liquid keratin bakımdan sonra sürüyorum susam yağı da.
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?