Günde Sadece 1 Yemek Kaşığı Anzer Balı Yendiğinde Vücutta Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Bal deyince aklına hemen kış gelenler, kış hastalıklarının kökünü kurutmak için doğal antibiyotik sayılabilecek bu lezzeti sık sık değerlendirenler toplanın!

Adını sık sık duyduğumuz, ne yazık ki yüksek fiyatından da haberdar olduğumuz bir güzelle tanışacağız bugün, anzer balıyla.

Kendisi bal çeşitlerinin en özellerinden, en nadidelerinden olur. Şanslıyız ki ülkemizde üretiliyor.

Bizi üzen tek yanı ise fiyatının ne yazık ki her keseye uygun olmaması ama onun için de çareler var. Belki kilolarca alacak gücümüz yok ama tadımlık, minik gramajlarla satılan anzer balından temine edebilir, onun dillere destan faydalarından yararlanmaya başlayabiliriz.

Günde bir yemek kaşığı kadar yemek bile vücudumuzda ne çok olumlu etki yaratıyor bir bilseniz...

Küçük bir not: "Aç karnına mı tok karnına mı?" diyenler olacaktır, açıklamış olalım. Yemeklerden yaklaşık bir saat kadar önce yemeniz yeterli. Ancak diyabet gibi ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan asla tüketmeyin.

Öncelikle onu tanımayan kalmasın: Anzer balı nedir?

Anzer balı, Türkiye'de, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan ve Anzer Yaylası olarak anılan bölgesinde üretiliyor. Bu nedenle dünya çapında oldukça ender bulunan, özel ballardan biri.

Arıların bölgede bulunan endemik, yani sadece o bölgede yetişebilen çiçeklerden topladığı ballardan oluştuğu için de aroma ve tat olarak diğer ballardan ayrılmayı biliyor.

Başta da söylediğimiz gibi, sınırlı bir üretim alanı olduğundan, dünyanın en özel balı sayılıyor ve bu yüzden fiyatı bütçe dostu olamıyor maalesef.

Doğal bir ilaç olarak kabul gören bu baldan faydalanmak isteyenler için önerimiz küçük kavanozlarda satılan ve fiyatı daha ekonomik olan anzer ballarını seçmeleri.

Unutmadan, çok kıymetli bir bal olduğundan piyasada birçok sahte anzer balı da bulunuyor. Bu nedenle anzer balı almak istediğinizde mutlaka güvenilir aktarlardan, marketlerden ve markalardan almanız büyük önem taşıyor, bizden söylemesi diyor ve günde sadece bir yemek kaşığı yediğinizde vücudunuzda neler olacağını bir bir anlatmaya başlıyoruz.

Günde bir yemek kaşığı anzer balı, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı vücudu koruyor

İçindeki fenolik bileşik sayesinde anzer balı, vücuda girdikten sonra güçlü antioksidan etkiler gösterebiliyor. Bu da vücudumuza giren yabancı maddeleri hızla dışarı çıkarabildiği anlamına geliyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmesi de işten bile olmuyor. Günde bir yemek kaşığı anzer balıyla hastalıklardan korunmak da mümkün oluyor.

Bademciklerde oluşan iltihaplanmalar başta olmak üzere vücuttaki birçok iltihaplanmanın hızla iyileşmesine destek oluyor

"E peki çoktan hastalandıysak?" derseniz elbette anzer balı bu hastalıkla mücadelenizde de yanınızda yer alıyor ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlıyor. Özellikle öksürük, boğaz ağrısı ve balgam konusunda büyük rol oynadığı biliniyor.

Vücutta oluşan iltihapların daha hızlı kurumasını ve iyileşmesine olanak sağladığı için özellikle bademcik iltihaplanmaları olanlara tavsiye ediliyor.

Kanın temizlenmesinde olumlu etkiler yarattığı biliniyor

Anzer balının antioksidan özelliğine ek olarak antibakteriyel özellikler taşıdığı da biliniyor. Tüm bu özellikler bir araya gelince kanımız da yabancı maddelerden, mikroplardan çok daha kolay bir şekilde arınma fırsatı buluyor.

Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi sorunların üstesinden gelmemize destek oluyor

Günde bir yemek kaşığı anzer balı yiyerek kanımızını temizlemekle kalmıyor, temizlenen bu kan sayesinde damarlarımızı da rahatlatıyoruz tahmin edebileceğiniz gibi.

Damarların tıkanmasına, sertleşmesine neden olan kandaki yabancı maddeler vücudumuzdan uzaklaşınca bu sorunlar da ortadan kalkma fırsatı buluyor.

Damar sağlığını geliştirdiği için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor

Günde bir yemek kaşığı anzer balı yiyerek uzun vadede kanın temizlenmesini sağlayıp damar tıkanıklığını ve sertliğini en az seviyeye indirebiliyor olmanız zaten halihazırda bu sonucu doğuruyor ve gelecekte hepimizin başına gelebilecek kalp krizi, felç gibi birçok kalp ve damar rahatsızlığına yakalanma riskinizi de azaltabiliyorsunuz.

Vücuda sağladığı enerji sayesinde halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların çözümünde destek oluyor

İçinde C vitamini, potasyum ve kalsiyum olmak üzere birçok yararlı madde bulunan anzer balı, tüm bu faydalı bileşenleri sayesinde kendini halsiz hissedenlere de çare olmayı biliyor. Günde bir yemek kaşığı yenecek anzer balıyla bir süre sonra kendinizi çok daha zinde ve enerjik hissetmeye başlıyorsunuz.

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekliyor, hazmı kolaylaştırıp iştah açıyor

Anzer balı antimikrobiyal özellikleri sayesinde sindirim sisteminin, özellikle mide sağlığının da korunmasını sağlıyor. Hazımsızlık sorunu yaşayanların kurtarıcılarından olurken iştah açma konusunda da en çok tercih edilen doğal yöntemlerden biri sayılıyor.

Özellikle kilo alma sorunu yaşıyor, iştahsızlıktan yakınıyorsanız yemeklerden en az 1 saat önce bir yemek kaşığı anzer balı yemeniz bir süre sonra bu sorunla baş etmenizi sağlıyor.

Bağırsakların da sağlığını koruyor, ishal sorununa çözüm oluyor

Sindirim sistemi kadar boşaltım sistemine de faydaları olan anzer balının ishali kesme özelliği olduğu biliniyor. Bu özelliğinden faydalanmak isteyenlerin bir bardak oda sıcaklığında suya yine bir yemek kaşığı kadar anzer balı karıştırıp içmesi etkili oluyor.

Ciltte oluşan yaralanmaların ve ameliyat izlerinin daha hızlı bir şekilde kapanmasına destek oluyor

foodandturkish

foodandturkish

Anzer balının antioksidan özelliği bizi sadece kış hastalıklardan korumakla kalmıyor, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücuda içten dışa bir koruma sağlıyor. Bu da cildimizi de anzer balıyla koruyabileceğimiz anlamına geliyor.

Ancak zaten nadir bulunan bir bal olduğu için onunla cildinize maskeler yapmak yerine doğrudan günde bir yemek kaşığı yemeniz ve uzun vadede daha çok faydasını görmeniz öneriliyor. Anzer balı, hücrelerin sağlıklı kalmasını sağladığından sivilce lekelerinden tutun da ameliyat izlerine dek, ciltteki birçok yara izinin daha hızlı bir şekilde kapanmasına destek oluyor.

Son olarak, cinsel gücü artırmasıyla da biliniyor

anzer-bali-faydalari-ozellikleri-one-cikan

Anzer balının içinde C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir başta olmak üzere vücuda birçok vitamin ve mineral sağlamasının halsizliğe ve yorgunluğa iyi geldiğini söylemiş, vücudunuza enerji verdiğinden söz etmiştik. İşte tam da bu özellikler bir araya gelince hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel gücü arttırıcı bir etki de oluşturuyor.

Önemli bir not: Her gün bir yemek kaşığı dedik ama tabii ki bu, ömrünüz boyunca her gün bir kaşık yiyin demek değil. Zaten herhangi bir ürünü sürekli olarak tüketmeniz doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından da tavsiye edilmez. Bu yüzden anzer balını tüketmeye karar verirseniz 15 günde bir en az 5 günlük aralar vererek tüketmeye özen gösterin ve asla aşırıya kaçmayın.

Anzer balının içinde bol miktarda şeker bulunduğundan günde bir yemek kaşığından fazla tüketmemeniz de oldukça önemli. Özellikle diyabet başta olmak üzere kronik ve ciddi rahatsızlıklarınız varsa, bal ya da bal benzeri ürünlere karşı alerjiniz varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı, doktorunuzun onay vermesi durumunda tüketmeye başlamayı unutmayın. Yetişkinler için bir yemek kaşığı kadar uygunken çocuklar ve bebeklerde bu miktar çok daha az (yaklaşık bir çay kaşığı kadar) olmalı. Bu yüzden eğer çocuğunuza vermeyi düşünüyorsanız yine öncesinde çocuğunuzun doktoruna danışmalısınız, aklınızda bulunsun. Aksi takdirde faydadan çok zarar görme ihtimaliniz doğar, aman diyelim.

Görseller Google'dan alınmıştır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?