Öğrenince Ayıklamaktan Hemen Vazgeçeceğiniz Karpuz Çekirdeğinin 10 Faydası

Favorilerime
Ekle

Yazın geldiğini anlamak için karpuz çekirdeğinin ayağına yapışmasını bekleyen insanlarız biz, onunla ilgili daha çok şey öğrenmeyi, ne faydası ne zararı olduğunu bilmeyi fazlasıyla hak ediyoruz.

Özellikle küçüklüğünü zalim bir abla ya da abiyle geçirenler bilir, her karpuz çekirdeği yuttuğunda midesinde karpuz yetişeceği korkusuyla büyüyen masum çocuklar var bu dünyada. Çocukluk alışkanlığı, hala her karpuz dilimi özenle temizlenir, çekirdekleri bir bir kenara ayrılır. Ancak bugünden sonra işler değişiyor!

Neden mi?

Çünkü karpuz çekirdeği aslında öyle çok faydalı ki...

Bu faydalarını öğrendikten sonra bugüne dek ayıkladığınız her bir çekirdek için ayrı ayrı üzülebilirsiniz diyor ve karpuz çekirdeğini yakından tanımaya başlıyoruz!

Karpuz çekirdekleri kan basıncını düzenlemeye yardımcı oluyor

Karpuz çekirdeğinin içinde ismi bize çok uzak gelse de cucurbocitrin adlı bir madde bulunuyor. Adını bugüne dek belki de hiç duymadığınız bu madde, kan basıncının düzenlenmesinde, özellikle yüksek kan basıncının düşmesinde önemli bir etki gösteriyor. Bu da vücudumuzda kanın sağlıkla dolaşmasını sağlıyor.

Kan basıncı düzenlendiği için yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlarla da daha kolay baş etmemize destek oluyor

Bildiğiniz gibi tansiyon zaten kanın damarlardaki basıncını temsil ettiğinden, karpuz çekirdekleri sadece kan basıncını düzenlemekle kalmıyor, bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon sorunu yaşayanların da yardımına koşuyor. Düzgün bir kan dolaşımı normal seviyelerde seyreden bir tansiyona sahip olmamızı sağlıyor. Mis.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

Karpuz çekirdekleri hem içindeki cucurbocitrin adlı etken madde hem de bolca magnezyum sayesinde kalp sağlığını korumada da birçok olumlu etkide bulunuyor. Sağlıklı düzeyde seyreden kan basıncı; damarların tıkanmasının, kalp krizi riskinin ve buna benzer birçok kalp ve damar hastalığının önüne geçmiş oluyor.

İçinde B vitamini ve birçok mineral bulunduğundan karpuz çekirdeği, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor

B vitamini gibi öyle her yediğimizde kolayca bulamadığımız bir vitamine ev sahipliği yapan karpuz çekirdeği, bunun yanı sıra içindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller de işin içine girince tam bir bağışıklık sistemi güçlendirici olup çıkıyor. Kışın sürekli hasta olmak isteyenlerin yazın bu değerli getirisinin bir an önce farkına varması gerekiyor, bizden söylemesi.

Karpuz çekirdeği aynı zamanda sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor, hafızayı güçlendiriyor

İçinde bulunan B vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğu kadar sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor. Beynin düzenli işlemesine destek olan o minik çekirdekler, özellikle hafızayı güçlendirmede oldukça aktif rol oynuyor.

İçinde doymamış yağlar bulunduğundan vücuda enerji veriyor, daha zinde hissetmemize yardımcı oluyor

Karpuz çekirdeğinin içinde az bir oranda doymuş, bol bol da doymamış yağ asitleri bulunuyor. Özellikle içindeki bu doymamış yağ asitleri sayesinde vücuda ihtiyacı olan enerjiyi veren karpuz çekirdekleri, kendini sürekli halsiz, yorgun ve bitkin hisseden bünyelere ilaç gibi geliyor.

Kötü kolesterolle savaşımızda bizim yanımızda yer alıyor

Malumunuz kolesterol ne yazık ki her zaman pek iyi niyetli olmuyor, kötü kolesterolümüz bir anda yükselebiliyor. Bu da diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Karpuz çekirdekleriyse içerdikleri omega 6 sayesinde kötü kolesterolün dengelenmesini sağlıyor. Bu da diyabetten tutun da kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok ciddi rahatsızlığa yakalanma riskimizi azaltıyor. Var olan hastalıklarınsa iyileşme sürecini hızlandırarak destek olduğu söyleniyor.

Karpuz çekirdeklerinden elde edilen yağ ya da çekirdeklerle yapılan çay, saç sağlığını koruyup geliştiriyor

Karpuz çekirdeklerini sadece yemek değil onlardan harici olarak faydalanmakta önemli. Aktarlarda ya da kozmetik ürünler satan mağazalarda ve online alışveriş sitelerinde bulabileceğiniz karpuz çekirdeği yağını alın ve saç diplerinizden uçlarınıza doğru uygulayıp bir süre beklettikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. 15 günde bir bu uygulamayı yaparak daha güçlü ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde dilerseniz karpuz çekirdeklerini suda kaynatıp bu suyu saçlarınızı yıkarken kullanabilirsiniz, seçim sizin.

Bu çekirdekten elde edilen yağ ve su, sadece saç sağlığını değil tüm cilt sağlığını olumlu yönde etkiliyor, sivilcelere savaş açıyor

Karpuz çekirdeği yağı ya da suyu harici olarak cilde uygulandığında cildin nem dengesini bulmasına yardımcı oluyor. Bu sayede özellikle sivilcelerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olduğu biliniyor. Aynı zamanda ciltte kırışma ve sarkma karşıtı bir etki oluşturarak cildin yaşlanmasını da olabildiğince geciktiriyor.

Dikkat dikkat: Karpuz çekirdeğinin zararları

cnnturk

cnnturk

Karpuz çekirdeğinin bu kadar faydasını öğrendikten sonra aklınızda "zararı var mı acaba?" gibi sorular oluşabilir, o yüzden bunları bilmenizde de fayda var. Karpuz çekirdeği, özellikle fazla miktarda yendiğinde sindirim sistemimiz için zorlayıcı olabileceğinden apandisit tıkanıklığına neden olabiliyor. Ancak bunun çok nadir rastlanabilecek bir durum olduğu söyleniyor.

Bunun dışında ise karpuz çekirdeğinin bilinen bir zararı bulunmuyor.

Elbette yine de sizin dikkati elden bırakmamanız, özellikle ciddi bir rahatsızlığınız varsa bu konuda mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz büyük önem taşıyor. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar. Faydalarından yararlanacağım diye bol bol kapuz çekirdeği tüketip sağlığınızı riske atmayın, her şeyi dozunda bırakın, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?