http://runawayrice.com/cooking-basics/caramel-sauce-nuoc-mau/ | runawayrice

Her Sabah Bir Yemek Kaşığı Andız Pekmezi Yiyince Vücutta Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Pekmez, genelde birçoğumuzun aklına kışın gelen bir yiyecek olsa da aslında onu dört mevsim hatırlamamız gerekiyor. Hem de öyle sadece üzüm pekmezini, dut pekmezini, haydi bilemediniz keçiboynuzu pekmezini değil, pekmezin her çeşidini...

Mesela bugün hala tanışmamış olanları andız pekmeziyle tanıştıralım istiyoruz. Her birinde ayrı bir şifa olan pekmez çeşitleri içinde kendine farklı bir yer edinen bu pekmez, üzüm pekmezi kadar çok bilinmiyor olsa da faydalarıyla onu bile geride bırakabilecek güçte, öyle diyelim.

Üstelik andız pekmezinin faydalarından yararlanmak için öyle bol bol tüketmenize bile gerek yok. Her gün bir yemek kaşığı kadar tüketseniz vücudunuzda öyle etkili olacak ki...

Buyurun, düzenli olarak her gün bir yemek kaşığı andız pekmezi tükettiğinizde vücudunuzda neler olacak öğrenmenizin zamanı geldi de geçiyor bile.

Önce kısaca bir tanıyalım: Andız pekmezi nedir?

Andız pekmezi, ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi'nde görülen bir çam türü olan andız isimli bitkinin kozalaklarından elde ediliyor. Ekim-kasım aylarında olgunlaşan andız kozalakları, ortalama bir kabuklu fındık büyüklüğünde oluyor ve bu kozalaklar, esansiyel yağlar bakımından zengin olması nedeniyle çokça rağbet görüyor.

Özellikle Toros Dağları'nın etrafında, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde sıkça rastlanan andız ağacından elde edilen kozalaklardan yapılan bu pekmez, acımtrak, sert tadıyla dikkat çekiyor.

Her gün sadece bir kaşık yediğimizde ise vücudumuzda şöyle etkileri oluyor...

Antioksidan özelliği sayesinde vücut toksinlerden arınıyor, hasta olma riski azalıyor

Andız pekmezi, güçlü antioksidan özelliğiyle düzenli olarak tüketildiğinde vücuttan toksinlerin, yani yabancı ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlıyor. Bu da vücudumuza giren ve hasta olmamıza neden olan mikroplardan kurtulmamızı sağlıyor. Kısacası andız pekmezi doğal bir hastalık savar olarak iş görüyor.

Öksürüğün kesilmesini ve balgamın sökülmesini sağlıyor

Antioksidan özelliği var dedik, hasta olma riskimizi azaltıyor dedik, peki ya halihazırda hasta olduysak? Evet, tahmin edebileceğiniz gibi, andız pekmezi grip, nezle gibi kış hastalıkları oluştuktan sonra da etkisini gösteriyor ve daha hızlı iyileşme sağlıyor.

Özellikle bir türlü bitmek bilmeyen öksürük ve sökülmeyen balgamla mücadele etmek için günde bir yemek kaşığı andız pekmezi yemenin oldukça etkili olduğu söyleniyor.

Ağızda oluşan aft ve yaraların hızla iyileşmesine destek oluyor

Andız pekmezi, içindeki esansiyel yağların gösterdiği bu antioksidan özellik sayesinde bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu oluşan ağız içi yaralarına da iyi geliyor ve bu yaraların oluşmasını engelliyor. Var olan ağız içi yaralarınsa çok daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.

Kanın temizlenmesine yardımcı oluyor

Çocukluğumuzdan beri annelerimizin ellerinde bir kaşık pekmezle peşimizden gelmelerinin en temel sebeplerinden biri pekmezin kan yapıcı bir özelliği bulunması bildiğiniz gibi. Andız pekmezi de bu etkisini kanı temizleyip daha sağlıklı bir hale getirerek gösteriyor işte. Bize de her gün bir yemek kaşığı pekmez yemek düşüyor.

Kanın temizlenmesini sağladığı için kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor

Kan yapıcı ve kanı temizleyici etkileri sayesinde damarlardaki kanın dolaşımını düzenli bir hale getiren andız pekmezi, bu sayede kalp ve damar sağlığımızı da koruyor. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda oluşabilecek damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Mis.

Dalağın ve karaciğerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor

Temizlenen kan sayesinde dalak ve karaciğer de aşırı çalışmak zorunda kalmadan, sağlıklı bir şekilde işlevlerini sürdürmeye devam ediyor.

Alerji, kaşıntı, egzama gibi cilt sorunlarına neden olan rahatsızlıkların önüne geçiyor

Andız pekmezinin içinde E vitamini ve kalsiyum başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral yüksek oranda bulunuyor. Tüm bu faydalı maddeler bir araya gelince cilt üzerinde oluşan birçok hastalığa da iyi geliyor. Öyle ki andız pekmezini cildinde oluşan kızarıklıklara sürenler bile var.

Ancak siz, doktorunuza danışmadan böyle bir uygulamayı yapmamanız gerektiğini unutmamalı, daha uzun vadede etki edecek bile olsa andız pekmezini günde bir yemek kaşığı tüketerek bu faydasından yararlanmalı, vücudunuzu uzun sürede kalıcı olarak güçlendirmeyi seçmelisiniz, bizden söylemesi.

Düzenli olarak tüketildiğinde saçların dökülmesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu biliniyor

Dedik ya, andız pekmezinin içinde E vitaminden kalsiyuma bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Özellikle E vitaminin saç sağlığına olan katkılarından dolayı da düzenli tüketilmesi durumunda andız pekmezi, saç köklerini güçlendirerek saçları sağlığına kavuşturuyor. Bu sayede dökülme sorunu da önce yavaşlıyor, ardından da tamamen ortadan kalkıyor.

Sadece bu yüzden bile günde bir yemek kaşığı kadar andız pekmezi tüketmek büyük önem taşıyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor

Andız pekmezinin güçlü antioksidan özelliği, vücutta oluşan iltihaplanmaların hızlı bir şekilde iyileşmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu da idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere vücutta iltihap nedeniyle oluşan her türlü rahatsızlığın kökünü kurutabileceği anlamına geliyor.

Bağırsakların sağlıklı bir şekilde işlemesine destek oluyor, bu sayede ishal gibi sorunların da önüne geçiyor

Sindirim ve boşaltım sistemlerimizin de dostu diyebileceğimiz pekmez, hem sindirimi kolaylaştırıp mide ağrılarına, kasılmalarına engel oluyor hem de bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyerek ishal gibi sorunların önüne geçiyor.

Vücudun ödem toplamasını engelleyerek şişkinliklerin oluşumunu önlüyor

runawayrice

runawayrice

Tüm bu faydalarının yanı sıra andız pekmezi, birçok insanın derdi olan ödem toplama ve bu nedenle oluşan şişkinliklerin de en büyük düşmanlarından. Günde bir yemek kaşığı kadar yiyeceğiniz andız pekmezinin antioksidan özelliği sayesinde bu sorunla da vedalaşabiliyorsunuz. Daha ne olsun?

Önemli bir not: Kronik ve ciddi bir rahatsızlığınız ya da farklı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar gösteren hassas bir bünyeniz varsa, sıkı beslenme programları uygulamanız gereken özel bir durumunuz söz konusuysa, doktorunuza danışmadan pekmez de dahil olmak üzere hiçbir gıdayı tedavi amaçlı kullanmayın, sağlığınızı riske atmayın.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?