http://www.dingtwist.com/lotus-flower/ | dingtwist

Faydalarıyla Şaşırtan Sonsuz Yaşamın Sembolüyle Tanışın: Lotus Çiçeği

Favorilerime
Ekle

Bilenler bilir, uzunca bir süredir karşımıza çıkan sıra dışı bitkilere kayıtsız kalamıyor, siz de hepsini tüm yönleriyle tanıyın diye onları bir bir masaya yatırıp uzun uzun inceliyoruz. Bugün de sırada sıra dışı bir güzellik var. Çamurun, kirin içinde kendini şahane bir şekilde korumayı bilen, eşsiz bir bitki o, lotus çiçeği.

Görür görmez insanı kendine hayran eden bu güzelliğin ardında neler gizli öğrendikçe hayranlığınız daha da artacak, eminiz.

Buyursunlar, sizi hiç bekletmeden sonsuz yaşamın sembolü olarak görülen lotus çiçeğiyle tanıştıralım, lotus çiçeğinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır keşfedelim. Zararlarını da öğrenmeden geçmeyelim.

Sahne sırası tüm yönleriyle lotus çiçeğinde!

Buyurun, tanıştıralım: Lotus çiçeği nedir?

Lotus çiçeği bu güzelliğinin ardında aslında oldukça ilginç bir yaşam alanına sahip desek yeri. Zira kendisi bir su bitkisi ve kirli, çamurlu, sulak alanlarda yetişebiliyor, oldukça nadide çiçeklerden biri olarak tanımlanıyor. Yetiştiği alan gereği kendini temizleme yeteneği oldukça gelişmiş olan bu güzeller güzeli bitki, üzerine konan en ufak bir toz parçasını bile hemen temizleyebiliyor, yağmur yağdığında ise su damlalarını kendini temizlemek için güzelce kullanabiliyor.

Birçok kültürde kendine önemli bir yer edinen bu çiçek, dünyanın farklı yerlerinde sonsuz yaşamın simgesi olarak görülüyor. Öyle ki Eski Mısır da dahil olmak üzere geçmiş zamanlarda bu çiçeğin "kutsal" sayıldığı birçok kültür olduğu biliniyor.

Günümüzde Avrupa'da koruma altındaki bitkiler arasında gösterilen bu nadide çiçek, hangi özellikleri nedeniyle bu denli önemli derseniz sizi hemen aşağıya doğru alalım deriz.

Özelliklerini bilmeden olmaz: Lotus çiçeğinin faydaları nelerdir?

Lotus çiçeğini kısaca tanıdık ama elbette bununla yetinecek değiliz. Şimdi asıl önemli kısma, lotus çiçeğinin özelliklerine ve faydalarına geldik.

 • Lotus çiçeğinin en önemli özellikler ve faydaları arasında kalp sağlığına katkıda bulunması gösteriliyor. Kendisinin kalp üzerinde güçlendirici bir etkisi bulunuyor.
 • Lotus çiçeğinin kokusu ya da daha erişilebilir olan yağından elde edilen kokuların sinirleri yatıştırıcı, sakinleştirici ve uyku getirici bir etkisi olduğu söyleniyor.
 • Bu özelliği nedeniyle stres kaynaklı sorunların, baş ağrılarının önüne geçiyor.
 • Yüksek oranda C vitamini içerdiğinden güçlü antioksidan özellikler gösteriyor.
 • Kendini temizleme özelliğinin insanlar üzerinde de etkili olduğu, bu sayede mikropların kökünü kazıdığı da biliniyor.
 • Vücuda giren yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırması sayesinde bizi hastalıklara karşı koruyor.
 • Bu özelliği sayesinde cildin temizlenmesine ve ışıl ışıl olmasına da katkı sağlıyor.
 • Kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • İshal sorununun kısa sürede geçmesine destek oluyor.
 • Vücutta idrar söktürücü bir etki yaratıyor.
 • Son olarak, cinsel gücü artırıcı bir etki gösterdiği de söyleniyor.
 • "Bu faydalarından nasıl yararlanacağız?" diyenlere: Lotus çiçeği nasıl kullanılır?

  Lotus çiçeği yukarıda da söylediğimiz gibi dünyadaki en nadide çiçeklerden biri olarak kabul ediliyor ve koruma altındaki bikiler sınıfında değerlendiriliyor. Bu nedenle ona doğrudan ulaşmak çok kolay olmasa da tohumunu bulduktan sonra yetiştirmek mümkün oluyor. Yetiştiği ortamlar kirli, çamurlu ve sulak ortamlar olduğundan doğru koşulları oluşturmak da büyük önem taşıyor. Tohumdan çiçeğe dönüşmesiyle 2 yılı bulabiliyor.

  Lotus çiçeğinin yukarıda saydığımız faydalarından yararlanmak içinse onu yetiştirmenize hiç gerek yok. Çünkü bu bitkiden yararlanmanın yolu onu taze olarak tüketmekten değil ondan hazırlanmış lotus çiçeği çayını içmekten ya da lotus çiçeği yağını kullanmaktan geçiyor.

  Güvenilir aktarlardan ya da güvenilir online alışveriş sitelerinden erişebileceğiniz bu çay ya da yağı farklı amaçlar için kullanabilirsiniz.

  Eğer lotus çiçeği çayı tüketmeye karar verdiyseniz aldığınız forma göre değişecek şekilde bir demleme yapmanız gerekiyor. Genel olarak kurutulmuş yapraklarının ve çiçeğinin bir arada bulunduğu şekilde satılan lotus çiçeği çaylarını 1 yemek kaşığı çaya 2 su bardağı su gelecek şekilde dengeleyebilir, suyu kaynatıp bir kenara aldıktan sonra içine çayı ilave edip 5-10 dakika arası bir süre demleyebilirsiniz. Ardından süzerek afiyetle içebilir, bunu da günde 2 kez yapabilirsiniz.

  Eğer lotus çiçeği yağını kullanacaksanız 1 ölçü lotus çiçeği yağına 1 ölçü zeytinyağı (badem yağı ya da tarçın yağı gibi farklı yağlar da kullanabilirsiniz) olacak şekilde bir karışım elde etmelisiniz. Cildinizin ferahlaması, temizlenmesi için yapıyorsanız uygulayacağınız bölgeye göre miktarı iyi ayarlamalısınız.

  Eğer lotus çiçeğinin ferahlatma, stresi azaltma, uyku getirme ya da baş ağrısını yok etme gibi özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız bir kase dolusu suya 5-10 damla lotus çiçeği yağı damlatarak solumayı da seçebilirsiniz.

  Yan etkileri varsa öğrenmeden geçmek olmaz: Lotus çiçeğinin zararları nelerdir?

  dingtwist

  dingtwist

  Lotus çiçeğinin doğru ve ölçülü bir şekilde kullanılması durumunda ciddi bir yan etkisi olmaz. Ancak her şeyde olduğu gibi lotus çiçeğinin çay ya da yağ olarak kullanımında aşırıya kaçılırsa zehirlenmelere kadar giden ciddi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle hiçbir zaman dikkati elden bırakmamakta fayda var.

  Aynı şekilde, her zaman söylediğimiz gibi farklı maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilen hassas bir yapıya sahip olanlar, ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanlar ve hamilelik dönemindeki kadınlar bu çiçeğin herhangi bir halini kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalı, onların önermediği hiçbir harekette bulunmamalıdır.

  Kendinize iyilik yapmak isterken bilmeden kötü bir şey yapmış olmayın, sağlığınızı riske atmayın, aman diyelim. Her ürün her bünyede aynı etkiyi göstermez, bazılarına iyi gelen bir şey size hiç de iyi gelmeyebilir, unutmayın.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?