Kırmızı Et Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yemek.com
Alp Tuncer
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun ... Devamını okuyun
Alp Tuncer
12169 takipçi1241 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Eylül 24, 2019
Zeynep Çetin
Temmuz 3, 2019
Zeynep Çetin
Eylül 19, 2017
Cemre Özgüzel
Temmuz 17

Lezzetli bir kırmızı et pişirmek ve afiyetle yemek istiyorsanız öncelikle iyi bir kasabınız olmalı.

Süpermarketler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor kabul ediyoruz ancak steak ya da bonfile gibi ustalık isteyen etleri, renk ve yağ oranına dikkat ederek kasaptan seçmek lezzeti arttıran noktaların başında geliyor.

Yağsız bir bonfile ya da steak yerine yağ damarları olan bir et tercih edin. Aksi takdirde etiniz pişirme aşamasında kuruyacak ve lezzetini kaybedecektir.

Tercihiniz bonfile ya da antrikot ise etinizi asla döverek inceltmeyin. Bu sayede dokularına zarar vermediğiniz et pişme aşamasında parçalanmayacaktır.

Etin sinirsiz ve kesim kurallarına uyularak kesilmiş olması da diğer bir husus, bu nedenle deneme yanılma yoluyla bir kasap edinmeli ve etinizi doğru yerden satın almalısınız. Aklınızda bulunsun: En güzel steakler, gelişimini hızlı bir şekilde tamamlayan Angus etinden elde ediliyor.

Daha yumuşak ve lezzetli bir et yemeyi tercih edenler son yıllarda “dry age yöntemi” ile dinlendirilen etlere yöneliyor. Gurme marketler ve steak house’larda satılan bu etler, sıfır derecede, yüzde seksen nem oranı ile üç hafta kadar bekletiliyor. Böylelikle etin içinde bulunan sinir gibi istenilmeyen dokular ortadan kalkıyor, et yumuşuyor ve maksimum lezzete ulaşmış oluyor.

Etinizi aldınız ve sıra geldi pişirmeye, doğru bir et seçimi kadar pişirme tekniklerini bilmek de büyük önem taşıyor.

Oda ısısına gelen bir eti doğru teknikleri kullanarak hemen pişirebilirsiniz ancak dondurucudan çıkardığınız eti, oda ısısında bekletmeden tavaya atarsanız etin içi pişmez ve dışı mühürlenmez.

Steak pişirecekseniz soğan suyu, yoğurt, süt, şarap gibi asit içeren maddelerle marine edebilirsiniz ancak antrikot ve bifteğin kendi yumuşaklığı ekstra bir işlem gerektirmemektedir.

İyi bir kırmızı etin pişirme aşamasında nasıl mühürleneceğini öğrenmek isteyenleri ise şöyle alalım: Kırmızı Et Pişirirken Mühürleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?