Pirinç Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Çin ve Vietnam gibi Uzak Doğu ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilen pirinç sirkesi, şifalı özellikleri ile öne çıkar. Uzak Doğu ülkelerinde yapışkan ve beyaz pirinçten yapılan sirke, esmer pirinçten de üretilebilmektedir. Pirinç sirkesi, halk arasında “Beyaz sirke” adıyla tanınsa da beyaz sirke, “Sirke ruhu” olarak bilinen şeker pancarı veya mısır nişastasından üretilen sirke türüdür.

Pirinç sirkesi nerede satılır?

Pirinç sirkesi halk arasında yaygın olarak tüketilen bir sirke olmadığı için, diğer sirkelere oranla daha zor bulunur. 1 litrelik küçük şişeler halinde büyük marketlerde ve şarküterilerde bulunabilen sirke, gıda satışı yapan internet sitelerinden de satın alınabilir. Bunun yanında şifalı özellikleri ile öne çıktığı için aktarlarda da kolayca bulunabilir.

Pirinç sirkesi nasıl kullanılır?

Üzüm ve elma sirkesine oranla daha hafif ve tatlımsı bir tada sahip olan pirinç sirkesi, Uzak Doğu mutfağına özgü yemeklerin içine eklenir. Suşi ve somon balığı üzerine dökülür ve balık yemeklerinin içine katılır. Bunun yanında esmer pirinçten yapılan pirinç sirkesi, salatalara sos yapılır ve turşu hazırlarken turşunun içine katılır.

Mutfakta kullanımı dışında, zor lekeleri çıkarmak ya da gümüşleri parlatmak için kullanılan pirinç sirkesi, şifalı özellikleri nedeni ile yarım bardak ılık su ile karıştırılarak içilir. Cilt sorunlarına karşı da etkili olan sirke, doğal ilaç olarak tüketilir.

Evde pirinç sirkesi nasıl yapılır?

Pirinç sirkesi üzün sirkesi ve nar sirkesi gibi evde kolayca hazırlanabilen bir sirke türüdür. Pirinç sirkesi hazırlamak için beyaz ve esmer pirinç kullanılabilir. Ayıklanan pirinçler yıkanıp su içinde üç gün bekletilir. Ardından süzülen pirinçler cam kavanoz içine alınır. Kaynatılıp soğutulan su, kavanoza eklenir ve kavanoza iki adet nohut konulur. Üzeri bir bez ile kapatılarak 15 gün karanlık bir ortamda bekletildikten sonra süzülür.

Pirinç sirkesinin faydaları nelerdir?

- Pirinç sirkesi iyileştirici özelliğe sahiptir.

- Tonik yapılan pirinç sirkesi cilt lekelerine karşı kullanılır ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

- Yağ yakıcı özelliğe sahip olan pirinç sirkesi, elma sirkesi gibi su ile karıştırılarak içilir. Özellikle diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

- Pirinç sirkesi kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?