Nane Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Nane sirkesi, kullanım alanı çok çeşitli olan bir sirke türüdür. Hazırlanışı kolaydır. Çamaşır yumuşatıcı olarak kıyafetlerde, hoş kokulu bir tatlandırıcı olarak yemeklerde ve kür olarak ciltte kullanılır. Ayrıca sağlık için içilmesi tavsiye edilen nane sirkesi karışımları da vardır.

Nane sirkesinin faydaları nelerdir?

- Nane sirkesi ciltteki ölü hücrelerden kurtulmak, cildin nemlendirilmesini sağlamak, cilde hem parlak hem sıkı bir görünüm kazandırmak amacıyla kür olarak kullanılır.

- Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır, gaz sorununa iyi gelir.

- Nane ve elma sirkesi birlikte kullanıldığında, içerdikleri maddelerin etkisiyle bakterileri yok ederler. Özellikle bu karışımın ciltte kullanımı tene tazelik ve ferahlık sağlar.

- Nane sirkesi çamaşırda yumuşatıcı olarak kullanılır. Tercihe ve çamaşır yoğunluğuna göre çamaşıra yarım veya dörtte bir kap eklenir.

- Köpeklerin banyosunda, suyla inceltilerek nane sirkesi kullanılması köpeklerdeki kaşıntıyı alır.

Nane sirkesi nasıl hazırlanır? Nane sirkesinin püf noktaları nedir?

Nane sirkesi salatalarda sos olarak veya tavuk ve etlerin marinasyonunda kullanılır. Soğuk içeceklere eklenir. Kuzu yemeklerinde özellikte tercih edilir. Bunun yanı sıra, elma sirkesi, beyaz şarap sirkesi, üzüm sirkesi gibi sirke türlerinin kullanılabileceği her yerde kullanılmaya uygundur. Hoş kokusu ile yemeklere ve salatalara lezzet katar. İçinde beyaz şarap sirkesi bulunan kavanozun içine nane yapraklarının atılması ve kavanozun ağzı kapatılarak saklanması suretiyle hazırlanır.

Nane sirkesi eğer mideyi rahatlamak için, içmek üzere kullanılacaksa, bir yemek kaşığı nane sirkesi bir litre su karışımı ile hazırlanır. Taze nane yapraklarının kaynatılması ve bunun elma sirkesine eklenmesi ile hazırlanacak sirke 3 hafta süre ile kapalı kavanozda dinlendirilir. Onun ardından kullanıma uygun hale gelir. Günde bir bardak içilmesi tavsiye edilir.

Cildin kurumasını önlemek ve cildi nemlendirmek için kür olarak kullanılan nane sirkesi, sıcak suyun içine nane yapraklarının eklenmesi, soğuduktan sonra elma sirkesi ile karıştırılarak cilde uygulanması sureti ile gerçekleştirilir.

Nane sirkesi nasıl saklanır?

Nane sirkesi sıcak veya soğuk olarak hazırlanabilir. Yemeklerde kullanılacak nane sirkesinin hazırlanmasında genellikle beyaz şarap sirkesi, diğerlerinde normal sirke tercih edilir. Hazırlandıktan sonra ağzı kapalı bir kavanozda yaklaşık 3 hafta süreyle dinlendirilir. Arada nane yaprakları tazeleri ile değiştirilebilir. Dinlendirmeden sonra kullanıma uygun hale gelir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?