Kırmızı Şarap Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Kırmızı şarap sirkesi, üzümden üretilen kırmızı şarabın fermantasyonu sonucunda elde edilen açık kırmızı renkli sirkedir. Fermantasyon işlemi sırasında, hava ile temas eden kırmızı şarabın içindeki alkol oksitlenir ve şarabın sarhoş edici özelliği ortadan kalkarak, şarap sirkeye dönüşür.

Aromatik kokusu ile tanınan bu sirke, diğer sirkelerden çok daha keskin bir tada sahiptir. Sirke şişesinin üzerinde sirkenin hangi yörenin üzümlerinden üretildiği yazılıdır.

Kırmızı şarap sirkesi nerede satılır? Nasıl saklanır?

Kırmızı şarap sirkesi, üzüm ve elma sirkesi kadar geniş bir üretime sahip olmadığı ve Türk mutfağından yaygın bir şekilde tüketilmediği için küçük marketlerde bulunmaz. 250 veya 500 ml’lik cam şişeler içinde büyük marketlerde, gurme dükkanlarda ve gıda satışı yapan internet sitelerinde bulunabilir. Kırmızı şarap sirkesi ışık almayan bir ortamda saklanmalıdır. Buzdolabından ziyade oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilir.

Evde doğal kırmızı şarap sirkesi nasıl yapılır?

Kırmızı şarap sirkesi kayısı sirkesi gibi evde doğal yöntemler ile hazırlanabilir. Kırmızı şaraplardan sirke hazırlamak için şarabın hava ile temas edecek, ağız kısmı geniş bir kaba alınması gerekir. Kırmızı şarap sirkesi için özellikle cam kap kullanılması tavsiye edilir. Ağzı ince bir tülbentle örtülen kap, sirke oluşumu için bekletilir. Şarabın mayalanma sürecini hızlandırmak için, farklı bir sirkeden mayalanma yapılabilir. Ortalama dört - beş hafta sonra kırmızı şarap sirkesi tüketilebilir.

Kırmızı şarap sirkesi nasıl tüketilir?

Oldukça keskin bir tada sahip olan kırmızı şarap sirkesi; soğan, hardal, zeytinyağı ve karabiber gibi malzemeler ile hazırlanan yeşil salata sosuna katılır. Meyve salatalarına ve sebze yemeklerine de konur. Et ve tavuk yemekleri ile uyumlu bir tada sahiptir. Özellikle dana rosto gibi yemekler için hazırlanan sosların içine, beyaz şarap sirkesi içinde bekletilen kapari ile birlikte kullanılır.

Kırmızı şarap sirkesinin faydaları nelerdir?

- Kırmızı şarap sirkesi kolesterolü düzenler ve tansiyona iyi gelir.

- Metabolizmanın daha etkili çalışmasını sağlar.

- İçeriğinde doğal asitler ve enzimler ile kanın sağlıklı ve ince olmasına yardımcı olur.

- Kırmızı şarap sirkesi hücre büyümesini destekler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?