Eşkina Balığı

Favorilerime
Ekle

Eşkina ülkemiz denizlerinde hemen her bölgede yaşayan lezzetli bir balık türüdür. Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege en çok rastlanıldığı yerlerdir. Daha çok kayalık ve yosunlu bölgelerde bulunur. Beyaz etli, lezzetli bir balıktır.Eşkina balığı levrekle aynı aileden gelir. Sürü halinde bulunur ama göç etmeyen yerli bir balıktır.

Olgunlaştığında 3-4 kg. ağırlığa ve 30-50 cm. uzunluğa kadar ulaşır. İri bir balıktır. Olta avcılığıyla yakalanabildiği gibi zıpkınla da avlanır. Aslında av yasağı bulunan ve bir kota dahilinde avlanabilen bu balık, yine de ticari olarak değerlidir ve balıkçılarda kolayca bulunur. Balıkçılık piyasasında kaya levreği, taş levreği, taş balığı adlarıyla bilinir.

Eşkinanın mevsimi ne zamandır?

Aslında eşkina balığı hemen her mevsim avlanabilmekle beraber, asıl mevsimi ekim ayından sonra başlar. Denizlerimizdeki çoğu balık gibi kışa doğru yağlanacağından sonbahar, kış ve hatta ilkbahar ortalarına kadar lezzetini muhafaza eder. Ancak kış aylarında denizin derinliklerine doğru indiğinden yakalanması zorlaşır.

Eşkina nasıl pişirilir?

Eşkina her türlü pişirmeye uygun ender balıklardan biridir. Benzerliğinden de anlaşılacağı gibi levreğe uygulanan her tür pişirme yöntemi eşkinaya da uygulanabilir. En başta pilakisi, ızgarası, buğulaması ve tavası yapılır. Ayrıca eşkina her tür fırında pişirme usulüne de uygundur. Güveci de yapılabilir. Beyaz ve diri etli bir balık olduğundan, balık çorbası yapımında da kullanılabilir.

Eşkinanın püf noktası nedir?

Eşkina balığının öyle bir özelliği vardır ki, bu özelliği neredeyse onun soyunu tükenmenin eşiğine getirmiştir. Eşkinanın başının iki yanında bulunan ve taşa benzeyen sert maddelerin böbrek hastalıklarına ve böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmektedir.Eşkina balığının kafasından çıkan bu iki taş parçasının kaynatılıp limon suyuyla içilmesi halinde böbrek taşlarını düşürdüğü ve böbrek hastalıklarını iyileştirdiği iddia edilmektedir.

Zaten eşkinaya "taş balığı" denmesinin nedeni de bu taşlardır. Özellikle 2000’li yılların başına kadar bu taşlar yüzünden o kadar çok avlanmıştır ki, soyu tükenme noktasına varmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 2007 yılına kadar av yasağı getirilen eşkina balığı, popülasyonunun toparlanmasıyla kota dahilinde avlanabilir duruma gelmiştir.

Görselin kaynağı: http://salibahtiyar.tr.gg/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

tuqbayapar18 Temmuz 2018 04:25
Bilgiler neden yarım acaba..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?