Çarkıfelek Bitkisi

Favorilerime
Ekle

Passifloraceae familyasından gelen çarkıfelek bitkisi, parçalı koyu yaprakları ve renkli çiçekleri ile tanınan otsu sarmaşık türüdür. Gösterişli büyük çiçekleri pembe, kırmızı, beyaz ve erguvan renklerinde olup, bitki bu çiçeklerin tohumları ile çoğalır.

Bu gösterişli çiçekleri ile süs bitkisi olarak bahçelerde ve saksıda yetiştirilir. Çarkıfelek bitkisi, şekil olarak saate, değirmen çarkına veya tekerleğe benzetildiği için halk arasında saat çiçeği ve fırıldak çiçeği gibi isimler ile tanınır.

Çarkıfelek bitkisi nerede yetişir? Nasıl saklanır?

Tropikal iklim bitkisi olan çarkıfelek, ılıman iklimin hâkim olduğu bölgelerde kolayca yetişir. Mayıs ayından eylül ayına kadar olgunlaşmamış bitkinin çiçek açmış veya açmamış dallarından yaprakları ve çiçekleri toplanır. Toplanan yapraklar gölgelik ve havadar bir ortamda kurutulur.

Kurutma işlemi sırasında acele etmemek gerekir. Bitki tam kurumadan toplanmamalıdır. Kurutulan bitkiler hava ve ışık almayacak şekilde en fazla altı ay saklanmalıdır. Aynı zamanda kurutulmuş çarkıfelek bitkisi aktarlarda ve şifalı ürünler satan marketlerde bulunabilir.

Çarkıfelek bitkisi nasıl kullanılır?

Çarkıfelek bitkisinin çiçekleri ve yaprakları hem taze iken hem de kurutulmuş şekilde tüketilebilir. Taze çarkıfelek meyveleri çiğ olarak yenir ve taze çarkıfelek bitkisinden komposto, içki ve şerbet hazırlanır. T

entürü yapılacak ise taze toplanmış çarkıfelek bitkisi veya kurutularak toz haline getirilmiş çarkıfelek bitkisi kullanılır. Kurutulmuş çarkıfelek bitkisinin ise kaynatılarak suyu içilir ve haricen cilt üzerine uygulanır. Aynı zamanda kurtulmuş çarkıfelek bitkisinden çay yapılır.

Çarkıfelek bitkisinin faydaları nelerdir?

- Çarkıfelek bitkisi, döngel meyvesi ve turunç gibi stresin neden olduğu gerginlik ve sinir halini azaltır.

- Endişe ve korku gibi olumsuz ruh halini düzenleyerek sinirleri yatıştırır ve kişinin kendini huzurlu ve rahat hissetmesini sağlar.

- Stres ve benzeri kaygı durumlarının yol açtığı uykusuzluk sorununa iyi gelir. Bu rahatsızlıklar nedeni ile oluşan dikkat bozukluğuna karşı etkilidir.

Çarkıfelek bitkisinin yan etkileri nelerdir?

Çarkıfelek bitkisi sakinleştirici ilaçlar ve depresyon ilaçları ile birlikte alınmamalıdır. Bitkisinin meyvelerinden bir gün içinde iki tane tüketilmesi sakıncalıdır. Kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılmaması gereken bitki, hamilelik gibi hassas dönemlerde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır.

Görselin kaynağı: http://www.nkfu.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?