Sivrisinek Kovucu Doğal Yöntemler, Sivrisinekler Hangi Kokulara Gelmez?

Favorilerime
Ekle

Özellikle sıcak havalarda ve gece saatlerinde ortaya çıkmaya başlayan durumlardan biri sivrisinek ve böceklerden korunmanın yollarını keşfetmek oluyor, bu sorunla mücadele etmek için farklı sinek kovucu ve sinek ilacı çeşitlerinden destek almak akla ilk gelenlerden oluyor.

Sinek kovucu spreyler, sinek savarlar ve sinek tuzakları gibi ürünler, sivrisineklerden kurtulmak için müthiş çözümler olsa da çözümü doğal yöntemlerde arayanlar için sivrisinek kovucu özellikleriyle bilinen farklı malzemelerle hazırlanan doğal sinek kovucuları da var.

Doğal sivrisinek kovucu bitkilerden tutun sivrisinek kovucu ses cihazlarına kadar uzanan sivrisinek kovucu doğal yöntemler, sivrisinek ısırıklarından kaçınmak için doğal yöntemler arayanların ilk tercihlerinden. Aklında "Sivrisinek neye gelmez?" sorusu olanlar için cevaplar da bir hayli fazla aslında: Gece sivrisinek ısırmaması için uygun giyim ve uyku ortamı oluşturmak, aromasız sabun, terletmeyen kumaşlar ve kokusu sivrisinek ve böcekleri rahatsız edecek sivrisinek kovucu bitkilerden destek almak, sivrisinek ilaçları, sinek kovucuları, sivrisinek kovucu spreyler, sinek kovucu ses cihazları, sinek tuzakları ve sivrisinek öldürücüler kullanmak bunlardan sadece bazıları.

Hadi gelin şimdi doğal malzemelerle uygulayabileceğiniz sivrisinek ve böceklerden korunmanın yollarını tek tek anlatmaya başlayalım. İçlerinden kendinize ve evinizdeki malzemelere en uygun olanları seçmeyi unutmayın.

1. Papatya

papatya-cayi-faydalari-bitki-cayi-shutter-1

Sakinleştirici etkileriyle bilinen papatya çayının bu etkisini belki de şimdiye dek bilmiyordunuz ama kendisi, doğru şekilde kullanıldığında sivrisinek ve bazı böcek türlerini de sizden uzak tutmaya yardımcı olabiliyor. Nasıl mı? Hemen tarifimizi verelim:

Malzemeler:

 • 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • Yarım litre içme suyu
 • Temiz bir sprey şişesi
 • Yapımı: Suyu kaynatıp bir kenara alın ve içine kurutulmuş papatyaları ilave edip demlenmeye bırakın. Hazır olan papatya çayını süzüp oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Ardından sprey şişesine aktarın ve ihtiyaç anında cildinize sürün. Papatya çayının kendine has kokusu sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır.

  2. Badem Yağı

  badem-yagi-faydalari-13-one-cikan

  Saçlardan sindirim sistemine dek birçok konuda vücudumuza fayda sağlayan yağlardan badem yağı, sivrisinekler karşısında da yanımızda. Ancak bu kez tek başına değil, başka yağlardan da destek alarak bizimle. Cildi besleyen yağlardan biri olarak bilinen badem yağını kullanarak aşağıdaki gibi doğal bir sivrisinek ve böcek kovucu hazırlayabilirsiniz.

  Malzemeler:

 • 20 damla badem yağı
 • 20 damla fesleğen ya da ıtır çiçeği yağı
 • Temiz bir şişe
 • Yapımı: Temiz bir yağ şişesinin içine badem yağını ve seçeceğiniz diğer bitkisel yağı aynı oranda koyun ve güzelce karıştırın. Bu yağlı karışımı ihtiyaç anında sivrisinek ve böceklerden korunmak için cildinize sürün. İşte bu kadar!

  3. Okaliptus

  sivrisinek-ve-boceklerden-korunmanin-yollar-yeni-1

  Antibakteriyel etkileriyle bilinen, üst solunum yollarına olan olumlu etkileriyle çok sevilen doğal malzemelerden okaliptus, sivrisinek ve böceklerden korunma yöntemleri arayanların da imdadına yetişiyor. Onu kullanmak için şu tarifi uygulamanız yeterli oluyor.

  Malzemeler:

 • 10-15 damla okaliptus yağı
 • 10-15 damla kekik, biberiye, fesleğen ya da çay ağacı yağı
 • Temiz bir sprey şişesi
 • Yapımı: Sprey şişesinin 3'te 1'ini temiz içme suyuyla doldurun. Ardından yukarıdaki yağlardan en az 2 tanesini 10-15 damla olacak şekilde şişenin içine damlatın. Kullanacağınız her seferinde şişeyi güzelce çalkalayın ve yüzünüz harç vücudunuza uygulayın. Bu yağların kokusu sivrisinek ve pek çok böcek türünü sizden uzak tutacaktır.

  4. Lavanta

  sivrisinek-isirigi-ne-yapilir

  Kendine has kokusuyla lavanta da farklı formlarıyla bu listede bizimle. Farklı formlarıyla dedik, zira lavanta çayıyla da yağıyla da sinek ısırıklarına karşı bizimle olan isimlerden. Sineklerden korunmak için lavanta çayı demleyip cildinize bir sprey ile uygulayabileceğiniz gibi var olan sinek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntı ve kızarıklıkları azaltmak için lavanta yağından da destek alabilirsiniz. Lavanta yağını her zaman kullandığınız vücut kremiyle karıştırıp sinek ısırığının olduğu bölgeye sürebileceğiniz gibi badem yağıyla aynı oranlarda karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Lavanta çayı içinse aşağıda tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

  Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta
 • Temiz bir sprey şişesi
 • Yapımı: Suyu kaynatarak işe başlayın, su kaynayınca ocağın altını kısın, içine lavantaları ilave edin 5 dakika bu şekilde demlendirin. Ardından çayı süzün ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Soğuyan lavanta çayını sprey şişesine aktarın ve ihtiyaç anında kullanın. Ellerinize sağlık.

  5. Nane ve Limon

  dogal-sinek-kovucu-sprey

  Nane ve limon kokusu da sivrisinek ve birçok böcek türünü kendinizden uzak tutmanıza yardımcı olabilecek doğal malzemelerden. Onları şu şekilde kullanarak kendinize doğal sinek kovucu sprey hazırlayabilirsiniz:

  Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kuru nane ya da bir tutam taze nane
 • 1 adet limonun kabukları
 • Temiz bir sprey şişesi
 • Yapımı: Elinizdeki şişenin 3’te 1’ini dolduracak miktarda suyu kaynatıp içine limon kabuklarını ve kuru ya da taze nane yapraklarını ilave edin ve demlendirin. Demlenen karışımı süzün, oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Soğuyan karışımı sprey şişesine aktarıp ihtiyaç duyduğunuzda hemen kullanın.

  6. Sarımsak veya Sarımsak Yağı

  sarimsak-patlak-1

  Sarımsak ve soğan kokusu da sivrisineklerin sevmediği kokulardan. Bu kokulardan faydalanabilmek için sarımsak ve soğanı yanınızda bulundurmanız yeterli. Ancak uyurken bu yöntemi uygulamak sizin de hoş olmayan kokulara maruz kalmanıza sebep olabileceğinden dilerseniz bu aşamada aşağıdaki tarifi de uygulayabilirsiniz.

  Malzemeler:

 • 5-8 diş sarımsak ya da 15-20 damla sarımsak yağı
 • 1 litre su
 • Temiz sprey şişesi
 • Yapımı: Temiz bir sprey şişesine suyu koyup içine sarımsak yağı damlatabilir ve karıştırıp bu karışımı kullanabilirsiniz. Eğer sarımsağın kendisini kullanmak isterseniz 1 litre suyu ve 5-8 diş sarımsağı bir tencereye alıp kaynatabilir, süzüp soğumasını bekledikten sonra sprey şişesine aktarabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz.

  7. Sirke Kokusu

  beyaz-sirke-faydalari-nelerdir-shutter-1

  Sivrisineklerin sevmediği kokulardan biri de sirke kokusudur. Bu kokudan destek alabilmek için aşağıdaki pratik yöntemi kolayca uygulayabilirsiniz:

  Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • Yarım su bardağı sirke
 • Temiz bir kap
 • Yapımı: Su ve sirkeyi bir kapta karıştırın ve bu karışımı evinizde sinek olmasını istemediğiniz odalara koyun. Sineklerin pencerelerden girmesini engellemek istiyorsanız bu karışımın bulunduğu kapları düşmeyecek şekilde sabitleyebileceğiniz pencere pervazlarınıza da yerleştirebilirsiniz.

  8. Ada Çayı Kokusu

  adacayi-yakmak-nasil-yapilir-shutter-1

  Kendine has çok özel bir kokusu bulunan adaçayı da bu özel kokusu sebebiyle sivrisinek ve bazı böcek türlerinden evinizi ve yaşam alanlarınızı korumanızı sağlayacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken aktarlardan temin edebileceğinşiz adaçayı demetlerini yakmak ve tüm odalarda gezdirdikten sonra söndürmek.

  Daha detaylı bilgi için şöyle buyurun: Adaçayı Yakmak

  9. Karanfil Kokusu

  limon-karanfil-shutter-12

  Karanfil kokusu, limon, portakal gibi narenciye kokularıyla birlikte sivrisinek ve birçok böcek türünü kendinizden ve bulunduğunuz ortamdan uzak tutmak için destek alabileceğiniz doğal malzemelerden. Karanfil ile nasıl bir sinek kovucu hazırlayabilirim diyenler için çok pratik bir tarif de vermiş olalım:

  Malzemeler:

 • 1 adet limon ya da portakal
 • Bolca karanfil
 • Yapımı: Bir limon ya da portakalı ortadan ikiye bölün, orta kısmına karanfilleri yukarıda gördüğünüz şekilde dizin ve sinek/böcek gelmesini istemediğiniz alanlara bu doğal sinek kovucuları yerleştirin. Dilerseniz yanına biberiye, taze fesleğen gibi kokusu sinekler için rahatsız edici olan diğer doğal malzemelerden de koyabilirsiniz. Ellerinize sağlık.

  10. Taze Fesleğen Kokusu

  feslegen-nasil-yetistirilir-shutter-5

  Sivrisinek ve bazı böcek türlerinin sevmediği kokuların başında taze fesleğen kokusu geliyor. Bu kokuyu sağlamak için en az bir saksı taze fesleğeni baş ucunuzda ya da yaşam alanlarınızda bulundurmanız yeterli oluyor. Dilerseniz fesleğen yağını bir sprey şişesindeki temiz suyun içine damlatıp çalkaladıktan sonra bulunduğunuz alana sıkarak da bu etkiden faydalanabilirsiniz.

  11. Mum Yakmak

  sivrisineklere-mum-yakmak-shutter

  Mum yakmak, sivrisineklerden korunmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri. Ancak bu konuda bilinmesi gerekenler de var. Herhangi bir mum doğrudan sivrisineklerin alandan uzaklaşmasına destek olmaz, mumun yanarken yaydığı koku sivrisineklerin ve bazı böcek türlerinin oradan uzaklaşmasını sağlar. Bu sebeple seçeceğiniz mumun nasıl koktuğuna dikkat etmeniz önemli.

  Yukarıda da saydığımız narenciye, karanfil, biberiye, lavanta, çay ağacı, nane gibi kokular sivrisineklerin sevmediği kokulardan bazıları. Eğer mum yakarak sivrisinekleri alandan uzaklaştırmayı tercih ederseniz mumum bu malzemeler gibi kokular yaydığından emin olmalısınız.

  12. Açık Renk Kıyafetler Giymek

  dogal-sivrisinek-kovucu-shutter-15

  Açık renkli kıyafetler, sivrisinek ve birçok böceğin dikkatini daha az çekeceğinden sizi onlara karşı bir nebze de olsa koruyacaktır. Aynı şekilde açık havada genellikle kol, ayak ve bacakları hedef aldıklarından kıyafet seçiminde kol ve bacaklarınızı kapatacak tercihler yapmanız, sandalet yerine kapalı ayakkabılar tercih etmeniz de sivrisineklerden ve diğer böceklerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Bunların yanında vücuda tam oturan giysiler seçmenin de sivrisineklerin ısırmasına engel olabileceği söylenir, aklınızda bulunsun.

  13. B ve C Vitamini Açısından Zengin Besinler Tüketmek

  greyfurt-meyve-aralik-2020

  İlginç gelse de beslenme şeklinizde yapabileceğiniz değişikliklerle de sivrisinek ve bazı böcek türlerini kendinizden uzak tutabilirsiniz. Neden mi? Hemen anlatalım: B ve C vitamini bakımından zengin yiyecek ve içecekleri sivrisinekler sevmez. C vitamini, suda eriyebildiğinden ve vücutta depolanamadığından vücut ısısının yükselmesini önler ve bu da fazla terlemenize engel olur. Laktik asit seviyeleriniz de yükselmez. Bu da sivrisineklerin sizi bir hedef olarak görebilmesine engel olan faktörlerdendir. Aynı şekilde B ve C vitaminleri içeren besinler, terleme yoluyla atılan terin kokusunu değiştirir ve bu koku da sineklere hoş gelen bir koku değildir, dolayısıyla sivrisineklerin ilk hedefi siz olmazsınız.

  Bebekleri Sivrisineklerden Nasıl Koruyabiliriz?

  bebekleri-sivrisineklerden-nasil-koruyabiliriz-shutter

  Ciltleri çok hassas olduğundan bebekleri sivrisineklere karşı nasıl koruyabiliriz sorusuna yanıt bulmak önemli. Bunun için tabii ki öncelikle bebeğinizin doktoruna danışmalı ve onun önerilerini takip etmelisiniz. Aşağıdaki yöntemleri de doktorunuza danışıp onaylaması halinde uygulayabilirsiniz:

 • Bebeklerin uyuyacağı/bulunacağı alanı olabildiğince sivrisineklerden ve böceklerden arındırmalı, kapalı bir oda söz konusuysa mutlaka pencere ve kapıları kapalı tutarak içeri sinek girmesinin önüne geçmelisiniz.
 • Bebek cildine uygun doğal sivrisinek kovucu spreyler ya da losyonlar kullanabilirsiniz, ancak yukarıda da söylediğimiz gibi bunu bebeğinizin doktoruna danışarak yapmalısınız.
 • Bebek arabası, beşik ya da bebeğin uyuduğu diğer tüm alanlarda onu sivrisineklerden korumak için cibinlik ya da tül gibi özel koruyucu örtüler kullanmalısınız.
 • Bebeğinizi akşam saatleri gibi sineklerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkarmamaya özen göstermelisiniz.
 • Bebeğinizi kolları ve bacakları kapalı kalacak, ancak onu da boğmayacak şekilde, açık renkli kıyafetlerle giydirmelisiniz.
 • Önemli bir not: Yukarıda tarifini verdiğimiz doğal sinek kovucular arasında malzemeleri size alerji yapan ya da yapabilecek olanlar varsa tabii ki asla o tarifleri uygulamamalı, genel olarak alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza danışmadan bu tarifleri uygulamamalısınız. Her ne kadar doğal malzemelerle hazırlanıyor olursa olsun, genel olarak doktorunuza danışmadan herhangi bir tarifi doğrudan cildinize uygulamanız önerilmez, aklınızda bulunsun.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?