Evinizdeki Malzemelerle Sivrisinek ve Böceklerden Korunmanın 5 Yolu

Favorilerime
Ekle

Yaz bitmek üzere fakat sivrisinekler daha uzun süre ortalıkta olmaya devam edecek. Kendinizi bu davetsiz misafirlerden korumanın çok doğal ve kolay yolları var.

Önereceğimiz karışımlar, kimyasal madde içermemesi nedeniyle 3 yaş üstü çocuklar için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca cildinizin nemlendirilmesine, hatta bazı ek ürünlerle cildinizin sıkılaşmasına bile yardımcı olabiliyor.

Akıllarını alacağız o sineklerin: Sinek ve böcek önleyici doğal sprey

sivrisinek-ve-boceklerden-korunmanin-yollar-yeni-1

Öncelikle ihtiyacınız olan boş bir sprey şişesi. Kozmetik ürünler satan mağazalardan alabileceğiniz gibi, evdeki çeşitli sprey şişelerinden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, bittiği halde atmadığınız parfüm şişelerinizden ya da yazın sonunda artık işe yaramaz hale gelen, bitmeye yüz tutmuş bronzlaştırıcı şişeleriniz.

İçlerinde kalan ürünü boşaltıp, iyice temizledikten sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yapımı: Sprey şişesinin 3’te 1’ini içme suyuyla doldurun. Şu yağlardan en az 2 tanesinden 10-15 damla arası şişenin içine damlatın: Biberiye, fesleğen, kekik, lavanta, nane, çay ağacı, karanfil ya da limon yağı.

Her defasında şişeyi iyice çalkalayıp, yüzünüz hariç olmak üzere tüm vücudunuza rahatlıkla sıkabilirsiniz. Bu yağların kokusu, sivrisineklerin ve pek çok böcek türünün sizden uzak durmasını sağlayacak.

Bizde çare bol: Kuru otları kaynatarak da aynı spreyi yapabilirsiniz

doğal sinek kovucu sprey

doğal sinek kovucu sprey

Elinizdeki şişenin 3’te 1’ini dolduracak miktarda suyu kaynatın. İçine yarım limon kabuğu, lavanta çiçeği kurusu, taze ya da kuru nane, kurutulmuş fesleğen, biberiye, adaçayı veya kekik seçeneklerinden en az 2’sini seçip, 1 çay kaşığı kadar atıp, demlenmesi için bırakın.

Soğuduğunda sprey şişesine aktarın, sinek kovucunuz hazır.

Üşendiyseniz daha kolayı da var: Vücut losyonunuza yağ ekleyin

vücut losyonu

vücut losyonu

Sprey yapmaktan daha kolay bir yöntem isterseniz, günlük kullandığınız vücut losyonunuza yukarıdaki yağlardan en az 2 tanesini seçip, 10-15 damla arası ekleyin ve karıştırın.

Yağları doğrudan losyon kutusuna damlatmak istemezseniz, avucunuza alacağınız ceviz büyüklüğündeki losyona bu yağlardan 5-6 damla ekleyerek vücudunuza sürebilirsiniz.

Breaking Bad'cilik oynamak isteyenlere: Daha etkili bir sprey için yapılabilecekler

elma sirkesi

elma sirkesi

Karışımın etkisini artırmak isterseniz, içine bir veya birkaç tatlı kaşığı elma sirkesi ya da 5-6 damla idris otu yağı ekleyebilirsiniz. İdris otu yağının kokusu oldukça keskindir ve kimyasal sinek kovucularda da kullanılır. Bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olma riski vardır. Bu nedenle ihtiyatlı kullanılması gerekir.

Yukarıdaki karışımlara birkaç damla da elma yağı, lavanta yağı, greyfurt yağı ya da ardıç yağı eklerseniz, cildinizin daha düzgün görünmesi ve sıkılaşmasına da yardımcı olacaktır.

Acı yok Rocky, acı yok: Sinek ısırıkları için ne yapılabilir?

sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

Diyelim çoktan sinekler tarafından ısırıldınız, cildinizde kaşıntılı kabarıklıklar oluştu. Bu durumda lavanta yağı veya çay ağacı yağını parmağınız yardımıyla doğrudan kaşınan bölgeye tatbik edin. Kaşıntısı ve kızarıklığı azalacaktır. Madalyon şeklinde kabarmış ve rengi koyulaşmış ısırıklarda bu uygulamaya cilt daha iyi görünene kadar devam edin.

Ayrıca bahçe veya balkonunuza, camlarınızın önüne saksıda fesleğen veya lavanta koymak da sinek ve böcekleri belli ölçüde engelleyecektir.

Geçmiş olsun, şifa olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?