Lalanga Tarifi

Sefarad Yemekleri: Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 10 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

İspanya'dan asırlar önce Türk topraklarına göç eden Yahudilerin damak tadımıza çok uygun lezzetleriyle dolu köklü mutfak geleneklerini keşfetmeye hazır mısınız? Bugün hep birlikte Ferhat Şef ve "Köklere Dönüş" kitabının yazarı Lian Penso Benbasat'ın keyifli sohbeti eşliğinde nefis Sefarad yemeklerini öğreniyoruz!

Siz de mutfakta yeni tatlar denemeyi sevenlerdenseniz bu listeyi hemen şimdi bir köşeye kaydedip fırsat buldukça her birini deneyin. İçlerinden bir kez deneyince sık sık yapmaya başlayacaklarınız olacak, eminiz.

Hadi o zaman sizi önce videomuza, hemen ardından da tariflerin detaylarını keşfetmek üzere aşağıdaki yazımıza doğru alalım.

 • Burgazada'da Köklere Dönüş videomuzu hemen izlemek isteyenler buraya

Videomuzu izlerken iştahı açılanları, "Yazılı tarifi nerede?" diye düşünenleri de hemen aşağıda bekliyoruz!

 • Yanık şekerli kabak dolması tarifi

Sefarad mutfağında "Kalavasas Yenas" ismiyle de bilinen yanık şekerli kabak dolması, size bugüne dek denediğiniz tüm kabak dolmalarını unutturacak kadar iddialı. Üstelik çok az malzemeyle kolayca hazırlanıyor.

Tarifi için: Yanık şekerli kabak dolması tarifi

Farklı dolma çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Skulaça tarifi

Yemeklerinizin yanında mükemmel bir eşlikçi olacak, hemen yukarıdaki dolmanın yanında da servis edebileceğiniz bu nefis tarif, tel şehriyeyle hazırlayıp toplam 20-25 dakikada sıcak sıcak sofranıza çıkarabileceklerinizden.

Tarifi için: Skulaça tarifi

 • Kaşkarikas tarifi

Yukarıdaki özel kabak dolması başta olmak üzere diyelim ki herhangi bir kabak yemeği hazırladığınız, soyduğunuz kabakların kabuklarını sakın atmayın! İşte bu israf karşıtı tarifle o güzelim kabuklar da değerlensin, harika bir yemeğe dönüşsün.

Tarifi için: Kaşkarikas tarifi

Farklı sebze yemeklerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Çufletikos tarifi

Sıra sizi pırasa sevmeyenlere bile pırasa sevdirecek bir tarifle tanıştırmaya geldi şimdi de! Kıyma ve pirinçle hazırlanan iç harcı ve nefis kaplamasıyla onu çok seveceksiniz.

Tarifi için: Çufletikos tarifi

 • Lalanga tarifi

Sefarad mutfağından çıkıp gelen muazzam bir kahvaltılıkla devam ediyoruz şimdi. Kendisi sadece 4 malzemeyle hazırlanıyor, reçelden ezmelere, çikolata kremasından domates zeytine, hem tatlı hem de tuzlu kahvaltılıklarla şahane bir uyum yakalıyor.

Tarifi için: Lalanga tarifi

 • İzmir boyozu tarifi

Kahvaltıdan söz etmişken Sefarad mutfağının ülkemizde en çok bilinen ve sevilen isimlerinden boyozu unutmak ne mümkün? Boyoz lezzetini evde yaşamak isteyenler için şöyle pratik bir tarifimiz de var bizim!

Tarifi için: İzmir boyozu tarifi

Nefis boyoz çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Börekitas tarifi

Hamur işi severler toplanın! Sırada hamuru tereyağlı, içiyse patates, yumurta ve peynirlerle lezzetlenen şahane bir lezzet var: Börekitas!

Tarifi için: Börekitas tarifi

Farklı hamur işi çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Kavun sübyesi tarifi

Tıpkı kaşkarikasta kabağın kabuklarını değerlendirdiğimiz gibi şimdi de kavunun çekirdeklerini değerlendirme zamanı! Kavun mevsiminde her gün yapıp içmek isteyeceğiniz kadar ferah, ipeksi bir lezzet o.

Tarifi için: Kavun sübyesi tarifi

 • Şerbetli cevizli kurabiye (Travados) tarifi

Mis gibi tereyağlı bir kurabiye hamuru hazırlıyor, içinden ceviz, tarçın ve şekeri eksik etmiyoruz. Birbirine bu kadar çok yakışan lezzetlerin üzerine bir de şeker dengesi yerinde bir şerbet yapıyoruz. Sonrası alabildiğine lezzet oluyor... Şerbetli tatlı severler ona bayılıyor.

Tarifi için: Şerbetli cevizli kurabiye (Travados) tarifi

Farklı şerbetli tatlı çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Samsades tarifi

Hem içi dolu dolu hem de şerbetli bir başka tatlıdan daha söz etmeden listemizi tamamlamak olmaz, karşınızda yedikçe yeme isteği uyandıracak tatlılardan: Samsades!

Tarifi için: Samsades tarifi

Farklı şerbetli tatlı çeşitlerini Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?