Tazza D’Oro Coffee House

Kahvenin Peşinden Dünyayı Gezenlere Roma'da Soluklanabilecekleri 8 Kahve Dükkanı

Favorilerime
Ekle

Bayramlarda seyranlarda ve her türlü kutlamada Türk turistler tarafından düzenli bir şekilde istila edilen ve bir türlü bıkılmayan Roma, makarna ve dondurması bir yana, kahveleri ile de epey nefis bir şehir.

Sizin için Roma'ya gidip tek tek test ettik sevilen mekanların kahvelerini.

Biliyorsunuz milletçe kahve konusundaki uzmanlığımız tartışılamaz. İlgili kahve dükkanlarında sıra bize geldiğinde kullandığımız terminolojik bıdı bıdılarla hava atabilecek durumda olanlarımız var.

Örnek mi: “Bir tane Gırande Vayt Çaklıt Moka non fat istiyorum. Haa unutmadan ahududu şuruplu olsun ve iki ekstra şat lütfen.”

Sonrasında böyle bi içten içten kabarma gelir insana "ben kahveden anlıyorum, gördün mü" bakışı atılır sağa sola. Bilmeyenler için kısa süreli ve ücretsiz olan eğitimimizden faydalanmak isteyenleri şuraya alalım: Söylemesi Hazırlamasından Zor Kahveler

Roma'da ise kahve olayı biraz daha farklı.

Roma’ya gittiğimiz vakit şöyle bi yaya yaya kahve içelim derseniz ilk şaşıracağınız nokta çıkıyor karşınıza: Burada genellikle insanlar küçük espressolarını alıp kısa sürede çıkış gerçekleştiriyorlar mekandan. İkinci şok: Yukarıdaki gibi kapsamlı siparişlerden ziyade temel ürünleri söylüyorsunuz. Ve bence en büyük şok: Biz kahveyi pahalı bi içecek sanıyorduk!

Paketi 3 TL'ye alınan Türk kahvesini bile mekanlarda 5-8 TL civarında içtiğimiz memleketimizde işin içine karamel soslar ile bezeli şurup ile şekerlendirilmiş kahvemsi ürünler girdiğinde fiyatlar uçuyor. Roma’da espresso genellikle 0,8 € civarında. Şimdi gelelim Roma'da kahve içebileceğiniz mekanlara ve nevi şahsıma münhasır değerlendirmelerime.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Biyolojik espresso'su var mesela: Tazza D’Oro Coffee House

Tazza D’Oro Coffee House

Tazza D’Oro Coffee House

Piazza Navona bölgesini gezdiniz, hafiften yorulmaya başladınız ve bir mola vermenin zamanı geldi diye düşünüyorsunuz.

Birkaç sokak ileride (Pantheon tapınağının olduğu bölge) karşınıza çıkan Tazza D’Oro Coffee House, arı gibi çalışkan, dev bir süreklilikle karşınıza çıkıyor. Mekanda masadan ziyade bar usulü taburelerde oturabilir veya kahvenizi alıp direk dışarı çıkabilirsiniz. Servisi kusursuz olmasa da kahvesi oldukça iyi. Ayrıca kilogram hesabı kahve satın alabiliyorsunuz.

Çeşitli kaynaklarda denenmesi gereken ürünleri olarak "biological espresso" yazsa dahi benim tavsiyem cappuccino. Ufak bir not da düşeyim: Seramik fincanlarda efsane şekilde köpürtülmüş ve üstünde yüzünüzde gülücükler açan, bozmaya kıyamayacağınız sanat eseri şekilli bir kahve bekliyorsanız yanılıyorsunuz. O kadar çok sipariş alıyorlar ki bu tip kişiselleştirme için pek olanakları yok.

Tazza D’Oro Coffee House adres: Via degli Orfani, 84, 00186 Roma, İtalya
Tazza D’Oro Coffee House telefon: +39 06 678 9792

Kruvasanla espressonun aşkı: Ciampini

Ciampini

Ciampini

Masalarının birçoğunun dışarıda olduğu, son derece muhabbet sever garsonların sizi karşıladığı (fotoğraftan belli sanırım) ve kahvaltı ile kahvenizi yudumlayabileceğiniz şirinlikte bir mekan Ciampini.

Kahvaltı dediysek hemen Akdeniz ülkesi imajıyla zeytin-peynir gelecek sanmayın. Kendi yaptıkları kruvasan feci lezzetli ve kahvenizle birlikte İtalyan işi kahvaltınızı götürürken sokaktan geçenleri de püfür püfür izleyebilirsiniz. Espressosu tavsiyemdir, tarihe not düşülsün.

Ciampini adres: Piazza di S. Lorenzo in Lucina, 29, 00186 Roma, İtalya
Ciampini telefon: +39 06 687 6606

Dondurma da alalım mı, bence alalım: Giolitti

Giolitti

Giolitti

Ciampini’nin yakınlarında bulunan Giolitti ve kahveleri için güzel şeyler yazmaya başlamadan önce kabul edelim, mekan esasen dondurma severlerin mabedi (hakikaten çok iyi).

Ama mekana ilk girdiğim anda aklıma İstanbul'da sahip çıkamadığımız değerlerimizden olan İnci Pastanesi'ni getiren bu mekanın kahveleri de en az dondurmaları kadar iyi. Cam bardak içerisinde servis edilen şekersiz ve hafif kremalı espresso denemeniz gereken şey kesinlikle.

Kahvenizi yudumladınız değil mi? Şimdi mekandan ayrılmadan dondurma almayı da unutmayın. Roma'daki kahveciler diye başlayıp dondurmacı da önermiş oldum böylece, bir taşla birkaç kuş.

Giolitti adres: Via Uffici del Vicario 40, 00186 Roma, İtalya
Giolitti telefon: +39 066 991243

Kulaktan kulağa yayılan marocchino'su var: Canova Tadolini

Canova Tadolini

Canova Tadolini

Birkaç bar taburesi haricinde çok oturacak yer yok açıkçası ama genel bir açıdan mekan ambiyansı olarak değerlendirdiğimde sanırım listenin ilk sırasına Canova Tadolini'yi yerleştireceğim.

İspanyol Merdivenleri'ni gezdiniz, oradan yolculuğunuz Piazza del Popolo'ya gitmek için yürüdüğünüz Babuino sokağının üzerinde yer alan Tadolini'ye kadar uzandı. Tadolini'ye girdiğinizde sizi mekanın ciddi büyük bir alanını kaplayan heykeller karşılayacak. "Bu heykelleri buradan kaldırırım, yerine 7-8 masa atarım, daha çok kazanırız. Bunlar burada durdukça bize hep zarar..." (bu düşünce tarzı tanıdık geldi mi) mantığının aksini düşünen bu güzel mekanda muhakkak denemeniz gereken içecek kendilerine has olan marocchino.

Küçük cam shot bardakla ikram edilen marocchino'nun içerisinde espresso, eritilmiş çikolata, krema ve kakao tozu bulunuyor.

Canova Tadolini adres: Via del Babuino, 150/a-b, 00187 Roma, İtalya
Canova Tadolini telefon: +39 06 3211 0702

Önemli ve lezzetli not: İspanyol Merdivenleri'nden Tadolini’ye giderken benim gibi tiramisu sevmeyeni bile kendine aşık edecek bir mekan olan Pompi’den bi tatlı almadan yolunuza devam etmeyin derim. Bana inanmayanlar aşağıdaki videoya bir göz atsın bakalım.

Bak burası biraz tuzlu gibi ama yine de: Caffé Greco

traveldo - caffe greco roma

traveldo - caffe greco roma

Oturduğunuzda sürekli etrafa bakmaktan kahvenizi soğutabileceğiniz yer yine İspanyol Merdivenleri civarında buluyor pek tabii ki.

Kahvenin dışında oturup yemek yiyebildiğiniz Caffé Greco'nun masalsılığı ve diğer mekanlara göre farklılığı menüsünü elinize aldığınızda dağılabilir. Malesef espressonun fiyatı genellikle 0.8 € olan mekanlardan sonra fiyatları biraz tuzlu gelebilir. Amaaann kaç kere geleceğim ki diyip denemeye karar verirseniz tavsiyem cafe macchiato.

Caffé Greco adres: Via dei Condotti, 86, 00187 Roma, İtalya
Caffé Greco telefon: +39 06 679 1700

Latte demeyin, sıcak süte talim etmeyin: Rosati

rosati-roma-kahve

"Ben mükemmeliyetçi bir insanım, kahve içeceğim mekanda tüm özellikler kusursuz olmalı" diyenlerdenseniz ve hala onca kahveye rağmen mideniz delinmediyse gitmeniz gereken mekanların başında Piazza Del Popolo'nun içindeki Rosati geliyor.

Evet, tam karşısında bulunan "Canova" da bir o kadar güzel fakat Rosati'nin ambiyansı bambaşka. Çeşit çeşit pastalarını veya tiramisusunu deneyebileceğiniz mekana ilişkin spesifik bir önerimiz yok çünkü hakikaten menüde yer alan yiyecek ve içeceklerin hepsi de pek nefis. Deneyiniz efendim, korkmayınız.

Tek tavsiyemiz "artık yeter, midem ağrıyor, hafif birşeyler alacağım" diyip memleketimizdeki gibi latte demeyin garsona. "Cafe latte lütfen" demediğiniz sürece size "latte" yani "sıcak süt" verme ihtimalleri yüksek.

Rosati adres: Piazza del Popolo, 4/5a, 00187 Roma, İtalya
Rosati telefon: +39 06 322 5859


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Zeynep Temiz11 Kasım 2019 17:07
Merhaba, Geçtiğimiz aylarda İtalya'da yaşayan Türklere özel yeni bir web sitesi açıldı. Onu da buraya not olarak bırakmak istedim, yazıyı okuyanların faydalanması amacıyla. www.turkmarketim.com Site Amazon İtalya'da bulunan Türk ürünlerini tek bir web sitesinde topluyor. Buradan ürünleri inceleyerek Amazon'dan satın alabiliyorsunuz. Çay, Türk kahvesi, helva, fincan, cezve, Rakı, lokum, sahlep, çay makinası, nazar boncuğu, tavla, tespih, Türkçe kitaplar gibi birçok ürünü sitede biraraya getiriyor. İtalya gibi Türk ürünlerinin az olduğu bir yerde çok faydalı oldu.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?