Renk Körlüğü Olanları Anlamanızı Sağlayacak Günlük Hayattan 8 Etkileyici Gif

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253995 takipçi2058 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 13, 2015
Cemre Özgüzel
Eylül 20, 2018
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Duygu Arslan
Kasım 5, 2019

Renk körlüğü görme merkezinde gerçekleşen pigment sorunu nedeniyle oluşan bir hastalık ve aslında çocukken birçoğumuza anlatıldığı gibi öyle "kırmızıyı yeşil, yeşili kırmızı görüyorlarmış" gibi basit bir hastalık da değil üstelik.

Çeşitleri var bir kere, her "renk körüyüm" diyen de aynı şekilde yaşamıyor bu hastalığı anlayacağınız. Peki, kaç çeşit renk körlüğü var ve bu hastalığa sahip olanlar dünyayı nasıl görüyorlar dersiniz?

İşte tam da bu konuda herkesi aydınlatmak adına çalışmalar yapan Clinic Compare, renk körlüğü olan insanların günlük hayatı aslında nasıl gördüklerine dair gif'ler hazırlamış.

Bakın, renk körlüğü rahatsızlığına sahip olan insanlar dünyayı nasıl görüyor...

Deuteranopia - Kırmızı ve yeşil renk körlüğü

mic.com

Bu rahatsızlığa sahip olanlar, yeşili bej tonlarında, kırmızıyı ise kahverengi tonlarında görürler.

Deuteranomaly - Yeşil zayıflığı

mic.com

Renk körlüğü çeşitleri içinde en yaygını olan deuteranomaly, yeşil zayıflığı olarak da anılıyor. Özellikle kırmızı tonlardaki renklerin yeşil tonlarda görülmesine neden oluyor.

Protanopia

mic.com

Gözlerin kırmızı ışığa daha az duyarlı hale gelmesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığı olanlar mavi-yeşil tonlarla kırmızı-yeşil tonlar arasında bir fark olup olmadığını anlamakta zorlanıyor.

Protanomaly

mic.com

Bu rahatsızlık da protanopia ile çok benziyor ancak onun daha hafif bir versiyonu olarak kabul ediliyor.

Achromatopsia

mic.com

Bu renk körlüğüne sahip olan insanlar çevrelerini siyah-beyaz tonlarında görüyor. Ancak daha hafif hallerinde bazı renkleri seçebilenler de oluyor.

Mavi Koni Monokromatizmi

mic.com

Kadınlara oranla daha çok erkeklerde görülen ve genetik bir hastalık olan mavi koni monokromatizmi, renklerin cılız bir şekilde gözükmesine neden oluyor.

Tritanopia - Mavi körlüğü

mic.com

Mavi körlüğü olarak da bilinen tritanopia rahatsızlığı olanlar, özellikle mavi ve sarı renkler arasındaki ayrım konusunda sorun yaşıyor. Yeşil ve kırmızının tonlarını ise nispeten ayırt edebiliyor.

Tritanomaly - Mavi zayıflığı

mic.com

Mavi zayıflığı olarak tanımlanan tritanomaly, tritanopia hastalığına çok benzese de onun kadar şiddetli olmayan ve nadir rastlanan bir rahatsızlık. Bu hastalıkta mavi ve sarı tonları kesin olarak karıştırılmaz ama olduklarından daha soluk görünürler.

Küçük bir not: Farkı anlamak biraz zamanınızı alabilir, ilk anda göremezseniz hemen "Bende de renk körlüğü var galiba" diye telaş yapmayın. :)

Kaynak: mic.com

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?