Evin Usta Aşçılarının Bile Tavuk Pişirirken Zaman Zaman Yaptığı 12 Hata

Favorilerime
Ekle

Kırmızı ete göre daha ekonomik olması, çeşit çeşit tarifte kullanılabilmesi, "Bugün ne pişirsem?" derdine düştüğümüzde hemen yardımımıza koşmasıyla tavuk hemen hemen her eve giren ve mutfaktan sık sık kokuları yükselen bir yemek.

Ancak onu herkesin yapabiliyor olması herkesin doğru yaptığı anlamına gelmiyor. Tavuğun saklanmasından pişirilmesine kadar türlü türlü dikkat edilmesi noktalar var. Zira söz konusu tavuk olduğunda küçük bir yanlış kötü sonuçlara da sebep olabilir. Hele ki tavuğun en kolay bozulabilen yiyeceklerden biri olduğunu düşünürsek bu hatalardan biri ya da birkaçı yüzünden zehirlenmenizi asla istemeyiz.

Öyleyse alın kaleminizi, kağıtlarınızı; yoklama başlıyor.

Bununla başlamak şart: Tavuk etini güvendiğiniz yerlerden almıyorsunuz

samsunkenthaber

Malumunuz Türkiye'deki tavuk yetiştiriciliği ve satın aldığımız tavukların sağlıksız olduğu hakkında son dönemde çok fazla tartışma ve haber kirliliği var.

Bu yüzden tavuk eti alacağınız zaman kesinlikle her zaman alışveriş yaptığınız, güvendiğiniz yerlerden almalı, bu konuda asla risk almamalısınız.

Tavuğu nasıl pişireceğinizi önceden planlamadan satın alıyorsunuz

hayvancilikakademisi

Fırında mı pişireceksiniz, yoksa ocakta mı? Zira tavuğu satın alırken buna göre seçmeniz gerekiyor. Nasıl yapacağınızı bilirseniz en doğru tavuğu satın alabilirsiniz. Mesela fırında yapacaksanız yağlı tavuk seçmelisiniz ki kurumasın. Tencerede pişecekse yağsız almanızda fayda var.

Buzlukta dondurup çözdürdüğünüz tavuğu marine ediyorsunuz

lovethesecretingredient

Tavuğun etinin yumuşak, lokum gibi olmasını sağlayan, ona ayrı bir lezzet katan marine işlemini eğer buzlukta sakladığınız tavuğa uyguluyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Zira marine işlemi mutlaka taze tavuğa uygulanmalı, yani tavuk daha dolaba girmeden yapılmalı.

Tavuğu dondurucuda açıkta saklıyorsunuz

hayatkolay

Tavuğun buzdolabının alt tarafında saklanmayacağını artık herkes biliyor. Oda sıcaklığında bekletmemeniz gerektiğini zaten çoktan geçtik.

Tavuğu hemen tüketmeyecekseniz, onu mutlaka derin dondurucuda saklanmalısınız da nasıl saklayacaksınız? Onu açıkta derin dondurucuya koyanlar olduğunu duyduk zira. Ama aslında yapmanız gereken tavuğunuzu hava geçirmediğinden emin olduğunuz bir kap ya da poşette saklama. En doğrusu ve sağlıklısı bu.

Dondurucudan çıkardığınız tavuğu oda sıcaklığında çözüyorsunuz

livestrong

Yemekte kullanmak için tavuğu dondurucudan çıkardınız. Onu en sağlıklı şekilde nasıl çözeceksiniz? Duyduk ki hızlı olsun diye sıcak suya tutanlar, oda sıcaklığında biraz tutup yemeğe girişenler varmış. Bu çok da doğru değil.

Tavuğu çözmenin en sağlıklı yolu onu dondurucudan alarak buzdolabına koymak ve orada yavaş yavaş çözülmesini sağlamak. Biraz zaman alacak, biraz sabır isteyecek ama inanın en doğrusu bu.

Fırında yaptığınız tavuk yemeklerinde tavuğu nemli ya da ıslak olarak fırına veriyorsunuz

wellfed

Tavuğunuzun çıtır çıtır olmasını istiyorsanız fırına vereceğiniz tavuk mutlaka kuru olmalı. Islak ya da nemli kalmış bir tavuk fırında nemden dolayı yumuşayacak ve istediğiniz gibi çıtır çıtır olmayacaktır.

Tavuk göğsünü pişirirken ısıya dayanıklı yağ kullanmıyorsunuz

pompeian

Tavuk göğsü diğerlerine göre daha kalın bir et olduğundan yüksek ısıda pişmeli. Bu yüzden eğer ısıya dayanıklı olmayan, kalitesiz bir yağ kullanırsanız tavuğunuz hem lezzetsiz hem de sağlıksız olacaktır. Bu yüzden tavuğa enfes bir tat katan tereyağına şans verebilirsiniz.

Tavuk göğsünü pişirirken tavayı önceden ısıtmıyorsunuz

leitesculinaria

Tavuğu henüz ısınmamış tavaya koyarsanız tavuk göğsü suyunu kaybedecek ve sert kalacaktır. Aynı fırını önceden ısıtır gibi tavayı ısıtmak ise tavuk göğsünün yumuşacık olmasını, ağızda lokum gibi dağılmasını sağlar.

Tavayı ağzına kadar dolduruyorsunuz

opb.org

Tavada tavuk kızartırken onları asla sıkış tıkış dizmemeli, aralarında mesafeler olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde tava ısısı düşecek ve tavuklar suyunu salacaktır.

Ayrıca tava seçimi de önemli. Döküm ya da tabanı kalın tavalar tercih etmelisiniz, böylelikle içi pişene kadar dışının yanmasının da önüne geçebilirsiniz.

Kremalı tavuk yemeklerinde kremayı buzdolabından çıkarır çıkarmaz yemeğe koyuyorsunuz

franglaisecooking

Bir yandan pişen, sıcak bir yemeğin üstüne soğuk kremayı eklemek kremanın kıvamını bozacak ve kesilmesine yol açacaktır. Bu yüzden siz bir yandan tarifin diğer aşamalarıyla ilgilenirken krema da oda sıcaklığında beklesin, bırakın.

Baharatları kremayı ekledikten sonra yemeğe katıyorsunuz

saltsense

Tarife tuz, karabiber gibi baharatlar ekleyecekseniz bunu kremayı eklemeden önce yapmalısınız. Yani tarife katacağınız en son şey krema olsun.

Tavuğu fırında yapacaksanız tepsiyi çok büyük seçiyorsunuz

gourmet

Halbuki tepsi tavuk boyutunda olmalı. Aksi takdirde eriyen yağlar tepsiye akacak ve yanacaktır.

Ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?