kirmizi-sogan-aralik-2020

Japon Usulü: Vücuttan Toksinleri Attığı İddia Edilen Doğal Detoks Bandı

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi, Uzak Doğu'da sıkça uygulanan bir yöntemle tanıştıralım istedik: Detoks bandı.

Belki daha önce detoks bandı nedir, hiç duymadınız, belki bugüne kadar eczanelerde ara ara karşınıza çıktı, hakkında olumlu-olumsuz yorumlar okudunuz ama ona bir şans verip vermemeye bir türlü karar veremediniz...

İşte tam da bu nedenlerle detoks bandı nedir, ne işe yarar bir bir anlatıyor, üstüne bir de ev yapımı detoks bandı tarifi veriyoruz. Onu daha yakından tanıyın, uygulamak isterseniz evde en doğalından kolayca detoks bandınızı hazırlayın istiyoruz.

Üstelik tarifi de öyle basit ki, sadece 4-5 malzeme yetiyor onu hazırlamaya.

E hadi o zaman sizi daha fazla merakta bırakmadan buyurun başlayalım.

Nedir, ne değildir: Detoks bandı nedir, ne işe yarar?

ayak-bandi-detoks-aralik-2020

Öncelikle toksin nedir, buradan başlayalım dedik. En basit şekilde tanımlayacak olursak toksin, vücudumuzdaki zararlı maddeler diyebiliriz. Haliyle kendileri bir şekilde vücuttan atılmalı. Bunun da bol bol su içmekten tutun da detoks diyeti yapmaya kadar birçok yolu var elbette.

Detoks da zaten toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması anlamına geliyor ve detoks yapmanın da birçok yolu bulunuyor. İşte bu detoks bantları da aslında tam olarak bu fikirden doğuyor.

Uzak Doğu'da, Özellikle de Japonya'da çok sık uygulanan bir yöntem olan ayak detoksu da son zamanlarda adı daha bir duyulmaya başlananlardan.

Hazır olarak satılan detoks bantları olduğu gibi evde kendi hazırlayacağınız malzemelerle de detoks bandı hazırlayabiliyorsunuz.

Biz de istedik ki ayak detoksu uygulamaya karar verirseniz evde kendi kendinize hazırlayabilin, en kolay, doğal ve ekonomik şekilde bu yöntemi deneyin.

Detoks bantları ne işe yarar derseniz, vücuttaki toksinleri ayak yoluyla vücuttan atmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede, gün boyu hissedilen yorgunluk, enerjik hissedememe, sinir-stres gibi durumlardan sizi olabildiğince uzaklaştırıyor.

Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırması, daha rahat bir uyku sağlaması ve sinir sistemini güçlendirmesi gibi olumlu etkileri olduğu da biliniyor.

En doğalından olsun: Ev yapımı detoks bandı

kirmizi-sogan-aralik-2020

Piyasada hazır olarak bulunabilen detoks bantlarının içeriğinden ve güvenilirliğinden emin olamayanlara, evde birkaç basit malzeme kullanarak daha doğalını denemek isteyenlere geliyor.

Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu'da yaygın olarak uygulanan bu doğal detoks uygulaması için gerekenlere gelirsek...

Malzemeler:

 • 2 orta boy soğan
 • 5-6 diş sarımsak
 • 1-1,5 su bardağı su
 • Gazlı bez
 • Çorap

Nasıl yapılır?

 • Soğan ve sarımsakları soyun ve minik minik doğrayın.
 • Ardından bir tencerenin içine 1-1,5 su bardağı kadar su koyup güzelce kaynatın.
 • Kaynayan suyun içine doğradığınız sarımsak ve soğanları ekleyip kaynatmaya devam edin.
 • Yaklaşık 10 dakika bu şekilde kaynattıktan sonra karışımı ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 • Karışım soğurken gazlı bezi iki ayağınız için de ayrı ayrı olacak şekilde katmanlara ayırın. Çok katlı iki adet gazlı bez parçanız olsun.
 • Soğuyan karışımı soğan ve sarımsak taneleri de gelecek şekilde gazlı bezlerin arasına koyun. Bu işlemi yaparken gazlı beziniz ıslanacak ama çok fazla ıslanıp sular damlar halde bırakmamaya özen gösterin.
 • Hazırladığınız gazlı bezleri ayak altınızdaki çukur kısımlara yerleştirin ve temiz bir bez ya da tülbent yardımıyla ayağınıza sabitleyin.
 • Son olarak ayağınıza çoraplarınızı giyin ve detoks bandı uygulamasını böylece tamamlayın.

Bunu bilmeden olmaz: Detoks bandı nasıl kullanılır?

ayak-detoksu-aralik-2020
Ev yapımı detoks bandının tarifini verdiğimize göre bilmeniz gereken önemli bir nokta daha var: Detoks bandı nasıl kullanılır?

Hazırladığınız ve gazlı bezin arasına koyduğunuz karışımı ayaklarınızın çukur kısmına yerleştiriyor, bir bez ya da tülbent yardımıyla sabitliyor, ardından da çorabınızı giyerek son noktayı koyuyorsunuz.

Buradan sonra bilmeniz gerekense bu uygulamayı uyumadan hemen önce yapmanız. Çünkü detoks bandının ayağınızda en az 7-8 saat durması, etki etmesi açısından iyi olacaktır.

Sabah uyandığınızda detoks bantlarını çıkardığınızda ise gazlı bezin koyu renkte olduğunu göreceksiniz. Endişelenmeyin, bu detoks bandının işe yaradığı anlamına geliyor.

Son olarak, bu uygulamayı yaparken bol bol su içmeyi ve sağlıklı beslenmeyi de unutmayın. Çünkü toksinlerden sadece detoks bantlarıyla değil içten de destekleyerek kurtulabilirsiniz.

Önemli bir not: Bu doğal detoks bantları sizi vücudunuzdaki ciddi toksinlerden, ağır metallerden elbette tam olarak kurtarmayacaktır. Çünkü her toksin gözenekler yoluyla vücuttan atılamaz. Ayrıca, bu yöntem her ne kadar harici bir uygulama olsa da ciddi bir rahatsızlığınız varsa ev yapımı detoks bandını uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin. Sağlık bu, ihmale gelmez, aman diyelim.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Aycan Demir23 Şubat 2017 16:33
Evde ayak detoksu yapmak için karışım önerisi : 100 ml kolonya 10 gr salisilik asit 20 gr çinko oksit 20 ml saf laktik asit
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?