https://yemek.com/tarif/sehriyeli-pilav/ | Şehriyeli Pilav Tarifi

Tane Tane Dökülsünler: Pilavın Lapa Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Favorilerime
Ekle

Pirinç, tuz, su ve tereyağı... Bu dört malzemenin birlikteliğinden çıkan en lezzetli, en ekonomik yemektir pilavlar. Ama her ne kadar yapımı kolay gibi görünse de sonuçlar hep birbirinden farklı olur. Büyüklerimiz ''İyi pilav pişiren tüm yemekleri iyi yapar'' diye boşuna dememişler. Ölçüsünü tutturmak, tam kıvamında kavurmak, tuzunu, yağını tam ayarlanması gereken bir yemek kendileri. Nitekim demlenmeden ne tuzunun yeterli olup olmadığını öğrenebiliyor ne de lapa olup olmadığının farkına varabiliyoruz.

Tuzu, yağı bir noktada kabul edilebilir ama pirinçlerin lapa olması verilen tüm emeklerin ziyan olması demek. Bu sorunu hiç yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Siz bunlara dikkat edin, sonra gelsin tabak tabak yenecek, lezzeti nam salmış pilavlar. Şimdiden ellerinize sağlık.

Hazırlık aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

İlk aşamada pirinçlerinizi doğru seçmeye özen gösterin. Baldo, basmati, yasemin pirinci gibi pilav yapımına daha uygun pirinçleri tercih edin. Kırık, Osmancık gibi pirinçleri de kullanabilirsiniz ancak en doğru kıvam için diğerlerini tercih etmenizi öneririz. İçindeki taş gibi varsa tüm yabancı maddeleri mutlaka ayıklayın. Pirinçlerin nişastasını çok ortaya çıkarmamak adına pirinçlerinizi soğuk suda mutlaka yıkayın. Süzgecin üzerine alıp tüm suyunu süzdürmeye özen gösterin. Bu aşamada mutlaka ama mutlaka soğuk su kullanın. Birçok insan sıcak suda yıkayarak ya da bekleterek pişirme işlemine geçiyor. Sıcak suyun içerisinde pirinçler şişer ve pilavınızın lapa olmasına neden olabilir. Dilerseniz öncesinde pirinçlerinizi soğuk suda bekleterek de pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Bunlara dikkat ettiğinizde şahane pilavlar yapmanın ilk adımını atmış olursunuz.

Pişirme aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

Pirinçleri seçtik güzelce yıkadık, sıra geldi pişirme aşamasına. Pişirme aşamasında dibinin tutmaması ve pirinçlerinin kavrulurken formlarının bozulmaması için mutlaka ama mutlaka tereyağı ve sıvı yağı birlikte kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde lezzeti de çok artacaktır. Tarifinizde yazan ölçüleri aynen uygulayın. Yağ kızdıktan sonra pirinçlerinizi ekleyin ve kırmamaya özen göstererek pirinçlerin renkleri beyazdan saydam renge dönene kadar güzelce kavurun.

Güzelce kavrulduktan sonra içerisine suyunu ilave edin. 1 su bardağı pirinç için ölçünüz genel olarak 1,5 olsun. Önden suyun içinde uzun süreli beklettiğiniz durumlarda ise 1 su bardağı pirinç için 1 su bardağı su kullanın. Suyu ekledikten sonra içinde kullanmak istediğiniz kuru meyveleri, baharatları ve tuzu ilave edin. Tuz atarken elinizi korkak alıştırmayın. 1 çay kaşığı gibi bir ölçüyle kendinizi bu aşamada sınırlandırmayın.

Renginin daha beyaz olması için birkaç damla limon suyu eklemeyi ihmal etmeyin. Lezzetinin daha bir şahane olması için de küçük bir öneri verelim. 2 su bardağına yaptığınız pilavlarda içine küp şeker ekleyin, hem pirinçlerin lezzeti daha bir nefis olacak hem de kıvamları. Ardından bir güzel karıştırıp pişirmeye bırakın.

Demlenme aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

azeliaskitchen

azeliaskitchen

Pilavınızı orta ateşte ısıyı yükseltip, düşürmeden ve kapağını açmadan pişirmeye özen gösterin. Bu aşamada açıp karıştırırsanız ya da sık sık kapağını kaldırarak kıvamını kontrol etmeye çalışırsanız nişastasını ortaya çıkarıp lapa olmasına neden olabilirsiniz. Pilavınızı bırakın, ağır ağır pişip suyunu içine çeksin. Göz göz alıp tüm suyunu çekince ocaktan alın. Bu aşamaların hepsinde cam kapalı bir pişirme aracı kullanın deriz.

Ocaktan aldıktan sonra mutlaka bir bez ya da birkaç kat kağıt havluyu tencerenin üzerine koyup kapağını kapatın. Ilık bir yerde bekletin. Bu şekilde demlenecek ve kıvamı şahane olacaktır. Bu aşamada da kapağını açmamaya özen gösterin. Bırakın oda sıcaklığında güzelce demlensin. Demlendikçe lezzeti artar.

Dilerseniz servis etmeden önce biraz ılıkken içine minik bir parça tereyağı da ilave edebilirsiniz. Bu şekilde kokusu da tadı da nefis olacaktır. Bunlara dikkat edin, pilavlarınız asla lapa olmasın.

Muhteşem pilavlar yapmakla ilgili daha detaylı bilgiler için ''Herkesi Hayran Bırakacak Harika Bir Pilav Yapmanın 10 Püf Noktası'', birbirinden lezzetli pilav tarifleri için de ''Sevdiklerinize Rahatlıkla Ana Yemek Olarak Sunabileceğiniz 15 Leziz Pilav Tarifi'' içeriklerimize de göz atın deriz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Huriye Kaçmaz10 Nisan 2018 7:37
Cok begendım
Yanıtla
Cemre Özgüzel 12 Nisan 2018 7:33
Yanıtla
Beğenmenize çok sevindik. Çok teşekkür ederiz. :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?