Mikrodalgayla Yapabileceğinizi Büyük İhtimalle Bilmediğiniz 11 Mucizevi Şey

Favorilerime
Ekle

Yıllarca mikrodalga fırınları sadece yiyecekleri hızlıca ısıtmak için kullanabileceğimizi sandık. Ama bir şey söyleyelim mi? Çok pis yanıldık.

Aslında mutfağınızdaki mikrodalga hayatınızı birçok açıdan kolaylaştıracak kullanım alanlarına sahip. Yalnız şurada önemli bir not düşmekte fayda var: Mikrodalga fırınların sağlığa zararlı ve kanserojen olduğuna dair çokça söylenti var ve siz de böyle düşündüğünüzden kullanmaktan imtina ediyor olabilirsiniz.

Son bilgiler ışığında cevap verelim: Henüz mikrodalganın kanser yaptığına dair kesin bir bilimsel sonuca ulaşılmadı. Araştırmacılar tüketicilerin bu cihazları kullanmadan önce kullanma talimatlarını çok iyi okuduğu ve uyguladığı sürece zarar görmeyeceklerini iddia ediyorlar. Mikrodalga fırınlardan yayılan radyasyonun insanı etkilemeyecek kadar az olduğu için bir tehlike oluşturmadığını bu yüzden tek yapmak gerekenin kapağı kapalı ve güvenli şekilde çalıştırmak olduğunu söylüyorlar.

Yani o elinizden düşürmediğiniz cep telefonları mikrodalgadan daha fazla radyasyon yayıyor diyelim ve kararı size bırakalım.

Bunu da açıklığa kavuşturduğumuza göre gelelim mikrodalganın yapabildikleri hakkında bilmediklerinize...

**Daha fazla harika bilgi isteyenleri şu içeriğimize de bekleriz

Plastik kesme tahtanızı mikrodalgada tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz

thekitchn

Tek yapmanız gereken kesme tahtasını su altında iyice yıkamak, yarım limonla yüzeyini biraz ovalamak ve bir dakika boyunca mikrodalgada tutmak. İşte tertemiz oldu!

Bayat ekmeklerinizi nemli bir kağıt havluya sarıp mikrodalgada tekrar yenebilir hale getirebilirsiniz

thekrazycouponlady

Üstelik sadece 20 saniye bekletmeniz yeterli...

Sarımsakları mikrodalgada 15 saniye bekleterek kolayca soyabilirsiniz

thekitchn

Mikrodalga fırının yaydığı ısı sarımsakların buhar çıkarmasını sağlar ve bu buhar da sarımsak dişleri ve kabuk arasındaki bağın çözülmesini sağlar. Sonrasında size de kolaylıkla soyması kalır.

Bir gece önceden suda bekletme yerine fasulyeleri aynı gün mikrodalgada pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz

tidyup

Kuru fasulye pişirecekseniz bir gece önceden kararını verip onu suda bekletmelisiniz, biliyorsunuz ki. Ama bu uzun bekleme süresini sona erdirecek bir yöntem daha var ki hayat kurtarıyor.

Fasulyeleri su dolu bir kaba koyun ve suyun fasulyelerin en az 2-3 cm üzerinde kalmasına dikkat edin. Sonra mikrodalganızı yüksek dereceye ayarlayarak 15 dakika ısınmalarını sağlayın. Sonra kapatın ve bir 15 dakika daha mikrodalganın içinde bekletin. Fasulyeleri fırından çıkarır çıkarmaz, hiç bekletmeden hemen pişirin. Denemeye değer.

Kurumuş rimellerinizi mikrodalgada 30 saniye bekleterek yeniden kullanılır hale getirebilirsiniz

thekrazycouponlady

Rimeliniz kuruduysa hemen çöpe atmayın. Rimelin fırçasını çıkararak ve nemi artırsın diye yanına bir bardak su da koyarak mikrodalgada 30-40 saniye bekletin. Sonrasında keyifle kullanın.

Açıp bitiremediğimiz cipsleri ilk günkü gibi taze hale getirebilirsiniz

400caloriesorless

Hepimizin dert ettiği üzere cips kadar kolay bayatlayan bir şey yok. Ya açtığınız paketi bir oturuşta bitireceksiniz ya da çöpe gitmesine razı olacaksınız.

Ama bir yol daha var: Yiyemediğiniz ve bayatlamaya yüz tutmuş cipsleri kağıt havlu üzerine yerleştirerek mikrodalgada ısıtın. Fırındaki ısı cipslerdeki nemi emecek ve siz yine cipsleri sanki paketi yeni açmışcasına tüketebileceksiniz.

Bulaşık süngerlerini dezenfekte edebilirsiniz

6sqft

Mutfakta en fazla bakterinin yaşadığı yerlerden biri olan süngerleri dezenfekte etmenin en kolay yolu da mikrodalgadan geçiyor. Bunun için süngeri önce suya batırın ve mikrodalgada 1 dakika kadar tutun. Bakterilerin %99'unu böylelikle öldürmüş olacaksınız. Bizce iyi bir oran

Topaklanmış esmer şekerleri mikrodalgada yeniden yumuşak hale getirebilirsiniz

mostepicstuff

Topaklanmış, sertleşmiş esmer şekerleri eski haline getirmek için üzerine nemli kağıt havlu sererek mikrodalgaya koyun. Ya da aynı etkiyi yaratmak için esmer şekerin yanına bir bardak su da koyabilirsiniz. 10-20 saniye bekletin ve bu iş de tamam!

Maydanoz gibi yeşillikleri mikrodalgada kurutabilirsiniz

wikihow

Maydanoz ve diğer yeşillikleri kurutmak için mikrodalganızdan yardım alabilirsiniz. Yeşillikleri kağıt bir havlunun üzerine yerleştirin ve mikrodalgada 3-4 dakika kadar ısıtın. Oldu bile.

Mikrodalgada daha lezzetli çırpılmış yumurta yapabilirsiniz

goodhousekeeping

Daha önce denememiş olabilirsiniz ama henüz geç değil!

Yumurtaları bir kupanın içine kırın, süt ve peynir ekleyerek çırpın. Tuz ve baharatları ekledikten sonra mikrodalgaya koyun. 1,5 dakika sonra çırpılmış yumurtanız hazır!

Sebzeleri buharda pişirerek daha sağlıklı beslenebilirsiniz

wikihow

Sağlıklı beslenmek isteyenleri de unutmadık. Sebzeleri hazır olarak satılan buhar pişirme torbalarına koyarak mikrodalgada hızlıca hazırlayabilirsiniz. Torbanız yoksa da üzülmeyin. Sebzeleri su içine koyarak ve üstlerini kapatarak da benzer sonuçları elde edebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

mabgraves22 Eylül 2016 6:25
Mikrodalgalarım beni terketti. Ben de zorlamıyorum, onsuz da oluyor yani.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?