yesil-erik-subat-2021

"Artık Yaz Gelsin Ne Olur" Dedirten 13 Bol Sulu Yaz Yiyeceği

Favorilerime
Ekle

Hala "Kış bitmesin çok güzel soğuk" diyen varsa bir zahmet Grönland'a, Sibirya'ya falan gitsin. Bezdik artık soğuktan. Yaz gelsin.

Yaz gelsin ki şöyle uzun yaz sofraları kuralım. Eş, dost ağzımızın tadıyla mangal yapalım, karpuzu derenin içinden alıp beyaz peynir ve ekmekle ebediyete uğurlayalım.

Vallahi yazı özledik.

Suyu dudağın kenarından çeneye akmalı: Şeftali (mümkünse tüysüz)

Mümkünse tüysüz çünkü şeftalinin tüylü olmasından dolayı bu maddeyi atlayan ya da yazıyı direkt kapatan dostlar var. Tüysüz olsun, güzelce yıkansın, hiç bıçak yüzü görmeden, kabuğundan ısırmak suretiyle suyu dudağın kenarından çeneye aksın. Of. Of. Of.

Kışın da yenir, yazın daha güzel yenir: Dondurma

Dondurma Kutusu

Şu hayatta karnabahar sevmeyeni gördük, peynir sevmeyeni gördük, domates sevmeyeni gördük, hatta tatlı sevmeyeni gördük de dondurma sevmeyeni görmedik.

O yüzden kışın da yenir ama en güzel yazın yenir. Hele baklavayla muazzam yenir.

İnsan görünce mutlu oluyor: Karpuz

Karpuz Nasıl Seçilir

Yeni tatlara yaklaşım konusunda muhafazakar bir tutum gibi algılanmasın ama dünyanın en iyi üçlüsü karpuz, peynir, ekmektir. Aksini iddia eden karpuz kesmeyi bilmiyordur.

Huysuz ve tatlı kadın: Kavun

Kavun Nasıl Seçilir

Huysuz ve tatlı kadın çünkü rahmetli Müzeyyen ablanın çaldığı bütün masaların en güzel mezesidir kavun. Müzeyyen abla Huysuz ve Tatlı Kadın'ı söyledikçe kavun da masanın huysuz ve tatlı kadını olur.

Sağlığınıza.

Şekeri unutmadan: Çilek

Çilek hangi iklimde ve bölgede yetişir?

Herkes kendi çilek ritüelini anlatsın: En sevdiğin yaz dizisini izlerken reklam arasında mutfağa gidilir. Gündüz alınan çileklerden en güzelleri bir kaseye alınır. Yanına da bir küçük kaseye, şeker konulur. Salona geri dönülür, o esnada reklam bitmiştir. Hayat çok daha lezzetli bir şekilde devam eder.

Hangisi olursa olsun: Patlıcanlı yemekler

Patlıcan kızartması, imambayıldı, çığırtma, musakka, şakşuka... Hangisi olursa olsun. Fark etmez. Yaz akşamları patlıcan, geceleri de buzdolabından çıkarılıp da soğuk soğuk yenen patlıcandır çünkü.

Not: Kimsenin, "Patlıcan kışın da oluyor ama hedehödö" diyeceğini tahmin etmiyoruz. Patlıcan gibi patlıcan yazın yenir.

Pilav ve çoban salata şartıyla: Taze fasulye

Patlıcana bıraktığımız notu taze fasulyeye de bırakarak başlayalım: Taze fasulye, pilav ve çoban salatasıyla yenen bir yaz yemeğidir.

Kokusu gelmeyene domates denmez: Domates

null

Hani şu tarladan alınan domatesin yalnızca ekmekle bile yenilebildiği, kokusunun insanı kırmızıya aşık ettiği efsaneleri var ya. İşte onlar gerçek. Yazın bir günü, kendi ellerinizle tarlasından domates toplayın, ifade edebileceklerimizin çok üstünde bir keyif olduğunu anlayacaksınız.

Kahvaltılar bile daha yaz: Salatalık

Salatalık

Yazın kahvaltılar daha renkli, daha sulu, daha serin, daha güzel. Salatalık da bu kahvaltıların jokeri. Tabii isterseniz bir elinizde tuzla direkt 'çatırt' diye de yiyebilirsiniz.

Aşk-ı yoğurt: Semizotu

Yaz ve yoğurt dendiğinde aklınıza semizotu geliyorsa yazı herkesten daha çok özlediniz demektir.

Patlamış mısırdan sıkıldığımız doğru: Közde mısır, haşlanmış mısır

null

Patlamış mısır da güzel ama nereye kadar?

Doğal klima desinler: Cacık

Sıcaktan bir söğüt gölgesi arayacak kıvama geldiğimiz anlarda kurtarıcıdır cacık. İlla bir yemeğin yanında olacak diye bir kaide yok. Tek bir kaşığa bakar serinlemek.

Assolist en son çıkar, tuzlu tuzlu, sulu sulu: Erik

null

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar!
Ne de şeytan bir günahı
Benim seni
Beklediğim kadar

Necip Fazıl'ın Beklenen şiirinin, ilk dörtlüğünü eriğe söyledik bugün.

Ah şimdi olsaydı, sulu sulu, tuzlu tuzlu yeseydik.

Son söz: Yaz gelsin artık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?