http://www.waywardson.com.au/2014/10/cure-hangover/ | waywardson

Akşamdan Kalmaya İlaç Gibi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Favorilerime
Ekle

Hafta sonuna doğru planlar yapıldı, dışarı çıkılmaya sözler verildi. Hafta sonunda güzel bir gece geçirildi ve eğlenildi. Sabah uyandınız ve başınız ağrıyor. Hatta kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Tebrikler, akşamdan kalmasınız!

Tamam üzülmeyin, aslında akşamdan kalma olmak o kadar korkulacak ve çözümü olmayan bir şey değil. O yüzden gözlerinizi kocaman açın ve okumaya devam edin.

Size gün boyunca içebileceğiniz 5 yararlı içecek, dilediğiniz şekilde yiyebileceğiniz 4 yararlı yiyecek ve asla yapmamanız gereken 3 hatayı anlatacağız. Tabii ki de yararlı yiyecek ve içeceklerden dilediğinizi seçip gün içinde onunla da devam edebilirsiniz.

Karaciğere iyi gelir: Domates

İçindeki likopen sayesinde vücut ısısını dengelerken fruktoz ve C vitamini ile karaciğerinizi dengelemeye yardımcı olur.

Annelerimizin tercihi: Tavuk suyuna çorba

Eğer akşamdan kalmaysanız sabaha karşı işkembeciye gitme isteğiniz işte hep bu yüzden. Dünyanın her yerinde akşamdan kalma insanların tercih ettiği tavuk suyuna çorba, içindeki sistein ile karaciğerinizi tazelemeye yardımcı olur.

Beş adımda tavuk suyuna çorba hazırlamak için: Tavuk suyu çorbası

Maşallah niyetine: Yumurta

Dolabı açtığınızda karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu “hangover” düşmanı, yumurta. Taurin gibi aminoasitleri barındıran yumurta baş ağrılarını sonlandırmada etkili bir yöntem.

Hazır işleri kolaylaştırmışken dilersen rafadan, dilersen Eggs Benedict: Yumurta tarifleri

Her zaman istersin: Ballı kızarmış ekmek

Düşen şekeri yeniden yükseltmek amacı ile bir dilim ekmeği kızartabilir ve üzerine bal sürebilirsiniz. Böylece hem sağlıklı bir şeker alımı gerçekleştirmiş olur hem de kan şekerinizi yükseltirsiniz.

Dukan Fransa’dan gelir: Yulaf ezmesi

Bir kap olarak hazırlayacağınız yulaf ezmesi içindeki B vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir sayesinde enerjinizi yükseltir, midenizi rahatlatır ve rahatlık hissi verir.

Hayatın özü: Su

Alkol ile birlikte vücuttan atılan suyu yerine getirmek için yapmanız gereken en önemli şey su içmek. Çünkü vücudunuz bir kez su atmaya başladı mı bulabileceği her yerden su atmaya devam ediyor. Buna beyin de dahil ve bu yüzden baş ağrılarınız oluyor.

Bu kez mesele spor değil: Sporcu içecekleri

İçindeki elektrolitler sayesinde vücudunuza enerji vererek rahatlacak olan sporcu içeceklerini ilk olarak tercih etmeniz gerektiğini söylemesek de içebilirsiniz. Ancak sporcu içeceği bulamıyorsanız su içmeye devam edebilirsiniz.

Okula götürmüyoruz: Meyve suyu, portakal hariç

Küçükken içtiğimiz meyve sularını bu kez akşam kalmadan kurtulmak için içiyoruz. Hangi meyve suyu olursa olsun kaybettiğiniz sıvıyı geri getirirken vitamin yardımında da bulunacağı için kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.

Hastalıkta sağlıkta: Nane limon çayı

Yalnızca hasta olunduğunda yüzüne bakılan bir çay olarak: Nane limon çayı. Bu fikri kırmak ve vücudunuza yardım etmek amacı ile size nane limon çayı öneriyoruz. Böylece karın ağrılarınızdan da kurtulmuş olursunuz.

Bu kez izinli: Kahve

Kahveyi çok seviyoruz, her zaman içmek istiyoruz ancak bugün değil. Vücudunuzdaki suyu atan bir diğer içecek de kahve olduğu için alkol ile yarışmasına izin vermeyin ve o gün boyunca kahve içmeyin.

Kafeini daha yakından tanımak ve akşamdan kalmayken içmemek için: Kafein hakkında bilinmesi gerekenler

Şans vermeyin: Portakal suyu

Alkol nedeni ile yanmakta olan midenizi daha da yakabilecek bir meyve portakal ve buna bağlı olarak portakal suyu. İçerdiği ekşi faktörler ile midenizin yanmasını almak yerine artıracaktır.

İçtikten sonra değil: Yağlı yiyecekler

sampselpreston

sampselpreston

Bilinenin aksine yağlı yiyecekler alkol alımından sonra iyi gelmez. Eğer alkolün etkisini azaltmak ve midede absorbe edilmesini engellemek isterseniz daha öncesinde yemeniz gerekiyor. Aksi takdirde midenizi yorarak rahatsızlık vermeye devam edecektir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?