İnsanın Et Tüketimi Hakkındaki Sözleriyle Tarihe Damga Vurmuş 8 Ünlü Vejetaryen

Favorilerime
Ekle

Et ve et ürünlerinin tüketilmediği bir beslenme çeşidi olan vejetaryen beslenme günümüzde hala tartışılıyor. Ancak birçok kişinin sandığının tersine vejetaryenlik öyle son yılların bir trendi ya da bir hevesle başlayan bir moda akımı değil. Kendi içinde bir felsefesi olan vejetaryen beslenme aslında yüzyıllardır insanların hayatında olan ve benimsediği bir yaşam biçimi.

Öyle ki tarihin içinden çok iyi tanıdığımız ünlü isimler de yıllarca vejetaryen beslenmiş ve bunu ateşli bir şekilde savunmuş durumdalar.

Gelin onları yakından tanıyalım.

Leonardo da Vinci

Sanatçı, mimar, bilim insanı, mucit ve filozof olan Leonardo da Vinci'nin vejetaryen beslenmeye geçişi Pisagor'un hayatını okuduktan sonra gerçekleşiyor. Da Vinci mektuplarında hayvanların etleri için öldürülmesine karşı olduğunu söylüyor ve hatta gelecek hakkında şu öngörüde bulunuyor: "Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum."

Albert Einstein

Einstein hayatının son döneminde vejetaryenliği benimseyen bir isim. Eti ve balığı yaşlılık döneminde bıraktığı bilinen Einstein insanın etçil olarak doğmadığına inandığını dile getirmiş bir isim. Şöyle diyor Einstein: "Artık yağ olmadan, et olmadan, balık olmadan yaşıyorum ve bu şekilde gayet iyi hissediyorum. Daima insanın bir etçil olarak doğmadığını düşünmüşümdür. Vejetaryenliğin yayılması kadar insanlığın sağlığına ve dünyada hayatta kalmalarına fayda sağlayacak başka bir şey yoktur."

Thomas Edison

20.yüzyılın en büyük mucitlerinden olan Edison da vejetaryenliğin en büyük savunucularından biri olarak biliniyor. Edison hayvanların insanın beslenmesi adına öldürülmesine karşı olduğunu şu sözlerle anlatıyor: "Vejetaryenlik, vücut sağlığı ve canlılığı üzerinde olduğu kadar zihin ve zihin faaliyetleri üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir. Diğer canlılara zarar vermeyi sonlandırmadıkça bizler, canavar ruhlular olarak kalacağız."

Nikola Tesla

Aralarındaki rekabetin su götürmez olduğu Edison ve Tesla'nın ortak payda da buluşabildiği nadir şeylerden biri vejetaryenlik olabilir. Zira Tesla da Edison gibi sıkı bir vejetaryenlik savunucusu. Şu sözleri de bunu kanıtlar nitelikte:

"Genel ilkeler adına, sığırı gıda sağlayan bir araç olarak yetiştirmek sakıncalıdır. Kesinlikle sebze yetiştirmek buna tercih edilmelidir ve bu nedenle de vejetaryenliğin, kurulu olan barbar alışkanlık sisteminden övgüye değer bir ayrılış olduğunu düşünüyorum. Bitkisel gıdayla geçinebileceğimiz ve hatta bu yolda çalışmalarımızı avantaja dönüştürebileceğimiz, yalnızca bir teori değil, müspet bir gerçektir. Bu gerçekler ışığında, her çaba, ahlakımıza aykırı bir şekilde hayvanların nedensiz yere vahşice katledilmesini durdurmaya yönelik olmalıdır."

Franz Kafka

Ünlü yazar Franz Kafka etik sebeplerden hayvanları yeme düşüncesini reddedenlerden. Öyle ki akvaryumda yüzen bir balığı seyrederken "Şimdi sana huzur içinde bakabilirim, çünkü artık seni yemiyorum" diyen Kafka'nın sözünü daha önce birçok kişinin duyduğunu düşünüyoruz.

Leo Tolstoy

Sigara, alkol ve et yemeyi ilerleyen yaşlarda bırakan Tolstoy, insanların hayvanları öldürmeden yaşamasının mümkün olduğunu savunan ve çevresine de bu düşünceyi aşılamayı görev edinenlerden. "İnsan et yemeden yaşayıp sağlıklı olabilir; o nedenle et yerse, sırf iştah için hayvanların öldürülmesinde payı olur. Ve böyle davranmak ahlaksızlıktır." diyor usta edebiyatçı.

Mary Shelley

Vejetaryenliği savunan diğer bir ünlü yazarsa Frankestein'ın yazarı olarak tanıdığımız Mary Shelley'den başkası değil. "Benim yemeğim insanınki gibi değil; ben iştahım için kuzuyu yok etmem; dutlar beni yeterince besliyor" diyor Shelley.

Mahatma Gandhi

girlsglobe

girlsglobe

Çocukluğundan beri vejetaryen olarak yetiştirilen Gandhi şöyle der: "Hissediyorum ki; bir safhaya geldiğimizde, artık manevi ilerlememiz; fiziksel tatminimizden vazgeçerek, hayvan dostlarımızı öldürmemekle sağlanacak.
Bir kuzunun hayatı bir insanın hayatından daha değersiz değildir."

Günümüzün vejetaryen beslenen ünlüleri için şu içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?