Doktor Mehmet Öz'den İlginç Tavsiye: ''Çarşafınızın Altına Sabun Koyun''

Favorilerime
Ekle

Televizyonda yaptığı sağlık programı sayesinde başta Amerika olmak üzere tüm dünya tarafından tanınan, özellikle kardiyoloji alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Türk doktor Mehmet Öz bu sefer ilginç bir tavsiyesiyle gündemde.

Genelde yeme-içme alışkanlıklarımızı değiştirmeye yönelik ve daha sağlıklı beslenmemiz için neler yememiz, nelerden uzak durmamız gerektiğini anlatan Mehmet Öz uyurken çarşafın altına koyacağımız bir kalıp sabunun çoğu kişinin muzdarip olduğu bir hastalığa çare olabileceğini söylüyor.

Gelin, onun tavsiyelerine kulak verelim.

Doktor Mehmet Öz'e göre neden çarşafın altına sabun koymalıyız?

hurriyet

hurriyet

Mehmet Öz, çarşaf altına koyulacak bir kalıp sabunun, özellikle lavanta sabununun, uyku problemlerine de yol açabilen ve kişinin gündelik hayatını da olumsuz olarak direkt etkileyebilen bir sinir sistemi sorunu olan huzursuz bacak sendromuna çare olabileceğini söylüyor.

Başarılı doktora göre sabunda yer alan sodyum klorür ciltten vücuda giriyor ve kasları gevşeterek huzursuz bacak sendromunun verdiği rahatsızlığı hafifleterek gece mışıl mışıl uyumanızı sağlıyor. Mehmet Öz'e göre lavanta sabunu bu noktada daha fazla işe yarıyor.

Tavsiye eden kişi Mehmet Öz olunca da kesin bir tedavisi bilinmeyen ve kişinin hayatı boyunca mücadele etmek zorunda kaldığı huzursuz bacak sendromuyla yaşayan kişiler için bu denemeye değer bir yönteme dönüşüyor.

Huzursuz bacak sendromu nedir, neden olur?

huzursuz-bacak-sendromu-2-ocak-2021

Huzursuz bacak sendromu, ayakları kontrol etmeyi sağlayan sinir sisteminde yaşanan bir sorun olarak biliniyor. Bu rahatsızlıkta özellikle gece yatağa yatıldığında bacaklarda hissedilen karıncalanma ve uyuşma hissi kişide sürekli bacaklarını hareket ettirme isteği uyandırıyor, kişi uykuya dalamıyor ve gece boyunca kalkıp evin içinde dolaşarak bu rahatsız edici histen kurtulmaya çalışıyor. Kısacası karşı konulamaz bir hareket etme isteğiyle birlikte gelen belirtiler kişinin günlük hayatını oldukça olumsuz etkiliyor. Kişi uzun yolculuklara çıkamıyor, uzun süre sabit bir yerde oturamıyor, sinemaya gidemiyor, gece uyuyamıyor.

Nedeni tam olarak bilinmese de beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun olası sebeplerini ise şöyle saymak mümkün.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

 • Beyindeki kimyasal dopamin dengesizliği
 • Demir eksikliği, anemi
 • Demir eksikliğinin eşlik ettiği böbrek yetmezliği
 • Hamilelik
 • Genetik yatkınlık
 • Stres, hareket azlığı, obezite
 • huzursuz-bacak-sendromu-ocak-2021

  Huzursuz bacak sendromunun belirtileri

  Genelde romatizmayla karıştırılan ve 10 kişiden 1'inde görülen huzursuz bacak sendromunun belirtilerini ise hemen şöyle sıralayalım.

 • Bacakları istemsizce hareket ettirme dürtüsü
 • Uyku durumunda gelen bacak seğirmesi
 • Bacaklarda uyuşma, elektriklenme, karıncalanma hissi
 • Bacaklarda gerilme, ağrı ve kaşınma; ani üşüme ya da yanma
 • Eğer bu belirtiler sizde de varsa bir an önce doktorunuza görünmeli ve teşhisiniz doğrultusunda doktorunuzun tedavi önerilerini dinlemelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?