Netflix'in Yemek Programı Chef's Table'da Yer Alacak Gaziantepli Şefimiz Musa Dağdeviren

Favorilerime
Ekle

Musa Dağdeviren, İstanbul Kadıköy'deki Çiya Sofrası'nın sahibi, şefi. Zaten Çiya'nın yaptığı nefis yemeklerle bölgeye adını duyuran Dağdeviren şimdi de Netflix'in ünlü gastronomi programı "Chef's Table" ile adını tüm dünyaya duyuracak.

Aslında bir belgesel programı olan "Chef's Table", dünyanın farklı yerlerinden işinde usta olan şefleri Netflix ekranlarına getiriyor. Musa Dağdeviren'in de bu ünlü programda konuk olması bizim için ayrı bir gurur. Onun Kadıköy'den çıkan geleneksel yemeklerini Netflix 190'dan fazla ülkedeki 130 milyon izleyicisine sunacak.

Uzunca bir süre bulaşıkçılık yaptıktan sonra ilk restoranını 1987 yılında açıyor Musa Dağdeviren


Dağdeviren'in yemeğe olan ilgisi henüz 5 yaşındayken başlamış. 1963 Gaziantep doğumlu olan Dağdeviren, henüz 5 yaşındayken fırıncı dayısının yanında çıraklık yapmış. Babasını genç yaşta kaybedince de evin geçimini sağlamak için restoranlarda çalışmaya başlamış. 6 yıl bulaşıkçılık yaptıktan sonra da ilk restoranını birikimleriyle 1987 yılında açmış. İçinde "yöresel" lafı geçen tüm yemeklerin başında gelen Gaziantep'ten olan Dağdeviren'in başarı hikayesi böyle; en dipten başlamış.

Restoranında geleneksel yemekler hazırlayan Dağdeviren kendisini "halkın şefi, tarihçi ve kültür elçisi" olarak tanımlıyor


Bigumigu'daki habere göre, restoranlarını ise "etnografik müze, kayıp kültürlerin ve unutulmuş tatların bahçesi" olarak belirtiyor.

Genel olarak bilinen kebap çeşidi 40 civarındayken, Dağdeviren'in restoranında 100 çeşit kebap menüye girdi


Bunların haricinde ilk vejetaryen lahmacun ve kebap denemesini Dağdeviren yaptı ve bu kebap hala Çiya'nın menüsünde bulunmakta.

Hala kapı kapı gezerek yaşlılardan eski tarifleri öğrenmeye devam ediyor


Kendisini "tarihçi" olarak görüyor demiştik ya, işte Dağdeviren'in yaptığı bu davranış bu görüşü açıklamaya yetiyor. Çünkü tüm tariflerin arkasında bir hikaye, bir tarih vardır. Dağdeviren de kapı kapı gezerek bu tariflerin; tarihin yok olmaması için savaşıyor, eski tariflere restoranında ustalığıyla tekrar hayat veriyor.

Kendi topraklarının mutfak kültürünü gelecek nesillere taşımaya çalışıyor

musa-dagdeviren-netflix-6
Mutfak kültürümüz giderek batıya doğru kayarken Dağdeviren tüm inancı ve yeteneğiyle geleneksel tatlarımızın hep iştahları kabartarak tütmesini istiyor.

Dağdeviren'in konuğu olacağı Netflix'teki "Chef's Table"ın yeni sezonunu 28 Eylül'de izleyebilirsiniz...

http://istanbulfood.com/wp-content/uploads/2009/11/ciyasofrasi1.jpg | İstanbulfood

İstanbulfood


Göğsümüzü kabartan, midemizde kelebekler uçuşmasına sebep olan Dağdeviren'in haricinde bu programda Philadelphia’dan Cristine Martinez, Barselona’dan Albert Adria ve Bangkok’tan Bo Songvisava da yer alacak.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?