Neden Kızartma Yaparken Tavaya Maydanoz Koymalısınız?

Favorilerime
Ekle

Patatesinden patlıcanına, balığından etine kadar her türlü yiyeceği kızartınca tadının enfes olduğu bir gerçek. Tavadaki yağla birleşip çıtır çıtır pişen kızartmalara bayılmasına bayılıyoruz ama diğer yandan bu nefis keyfin de bir dezavantajı var maalesef ki.

Evinde kızartma yapan herkesin de bize hak vereceği gibi bu dezavantaj kızartma yaptıktan sonra eve sinen ve ne yapsak bir türlü geçmeyen o koku.

Eğer camları kapıları açsanız da, aspiratörü çalıştırsanız da hala o perdelere kadar sinen kokudan kurtulamıyorsanız, bir gün balık kızartıp üç gün kokusuyla uğraşıyorsanız size güzel bir haberimiz var.

Neden kızartma yaptığınız tavaya maydanoz eklemelisiniz?

leitesculinaria

leitesculinaria

Patatesleri ince ince soydunuz, balıkları ayıklayıp una buladınız, patlıcanları soyup kuruladınız ve nefis kızartmalar yapmak için ocağın başına geçtiniz.

Ama başınıza geleceği biliyorsunuz. Birazdan nefis kızartmalarınız sofradaki yerini alırken o nahoş kokusu ise mutfağı, hatta mutfağı geçtik tüm evi etkisi altına alacak.

maydanoz

Öyleyse hep elinizin altında bulunup bu işe yaradığını hiç bilmediğiniz bir malzemeye ihtiyacınız var şu an. Çünkü birkaç dal maydanoz sizi bu evi saran kızartma kokusundan tamamen kurtarmak için dünden hazır.

Nasıl yapacaksınız?

tavaya-maydanoz-ekleme

İlk olarak bu yöntemin ne kızartırsanız kızartın geçerli olduğunu belirtelim. Kızarttığınız tavuk da olabilir, balık da, et de, patates de, patlıcan da...

Tek yapmanız gereksense bir tutam maydanozu saplarını koparmadan kızartma yağının içine bırakmak. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta maydanozların büyük dallar halinde olması ve kızartma yağı içinde çok kısa bir süre kaldıktan sonra çıkartılması.

Merak etmeyin maydanozların tadı kızartmalarınıza geçmeyecek, aksine onun aromatik kokusu kızartma kokusunu bastırıp tüm eve yayılmasını engelleyecek.

Evde maydanoz yoksa ona en benzer etkiyi gösteren diğer bir yiyecek olan yeşil elma dilimlerine de şans verebilirsiniz. Yemeğinizi kızartma işlemi bitene kadar tavadaki yeşil elma dilimini değiştirerek kullanarak da kızartma kokusunun evi kaplamasına engel olabilirsiniz.

Kızartma kokusundan kurtulmanın tek yolları bunlar değil elbette. Evi saran kızartma kokularından kurtulmaya dair diğer yöntemleri detaylı olarak öğrenmek isterseniz sizi şu içeriğimize doğru alabiliriz: Kızartmaların Tüm Evi Saran Kokusundan Kurtulmanıza Yardımcı 10 Pratik BilgiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?