yemek.com

Yemek Yapmayı Çok Seven Birine Aşık Olanların Bilmesi Gereken 16 Leziz Gerçek

Favorilerime
Ekle

Eğer hala olmadıysanız, hayatta mutfağı çok seven biriyle sevgili olma ihtimaliniz, büyük ikramiye kazanma ihtimalinizden, uçak kazası geçirme ihtimalinizden, başladığınız diyeti bitirme ihtimalinizden ya da kahvaltıda işkembe çorbası içme ihtimalinden fazla.

Aşağıdaki önerilere ihtiyacınız olabilir.

Şunu bir not al sevgili dostum: Başta bıçaklar olmak üzere mutfak eşyalarının yerini değiştirme

Profesyonel aşçılarda olduğu gibi amatör aşçıların da en değerli hazinesi bıçaklarıdır. O yüzden peynir bıçağıyla meyve kesmek, buzdağına benzer. Yaptığınız hata aslında göründüğünden çok daha fenadır. Hele o eşyaların yerini değiştirmek... Titanic'de ben de batsaydım keşke dersiniz.

Karnabahar seviyor oluşu pizza yemediği anlamına gelmez, cesur ol

Sucuklu Pizza Tarifi

Bir insan Orhan Gencebay ve Iron Maiden'ı aynı anda sevebilir. Bale izlemeye gidiyor oluşu, Play Station oynamayacağı anlamına gelmez. Tıpkı bir insanın karnabahar seviyor diye pizzaya tövbe etmeyeceği gibi. O yüzden televizyon karşısında pizza sefasından mahrum bırakmayın kendinizi.

Eğer ortada bir akşam yemeği planı varsa masaya "Hayır" dışında bir yanıt koymalısın

Bakın, akşam yemeği planları önemlidir. Çünkü yalnızca gidip karın doyurmak değildir bu akşamlar. Gidersin, hoş sohbet edersin, belki bir kez daha aşık olursun o hünkar beğendiyi yerken. Kim bilir.

İlk başlarda ya aşçı yamağı olacaksın ya da bulaşıkçı, hazırlan

İlk başlarda sevdiğinle daha çok vakit geçirmen gerek. O saatlerce mutfakta vakit geçirirken içeride Arka Sokaklar izlemek istemeyeceğine göre, senin de yerin mutfak olacak. O yüzden yemek yapmaktan pek anlamıyorsanız eğer, domates kesmeye ya da bulaşık durulamaya hazırlanın.

Yemek yapmak atom parçalamaktan kolay, korkma

Sevgilinizin bir dansçı olduğunu düşünün. Beraber daha fazla vakit geçirmek için bir ucundan dansa başlarsınız ya hani. İşte mutfağı ve sizi seven bir sevgili, aynı zamanda size mutfağı sevdirecektir. Yemek yapmak, dans etmekten kolay olabilir. Söylemeden geçmeyelim.

Sevgilinin elinden yiyeceğin brownie ya da sufleyi her yerde yiyemezsin, kıymetini bil

Frambuazlı Brownie Tarifi

Frambuazlı Brownie Tarifi

Sevgili insanının yaptığı yemek zaten güzel olur da mutfağı seven bir sevgilinin yaptığı yemek daha güzel olur. O brownie'yi, o sufle'yi 77 ülke gezseniz bulamazsınız. Kıymetini bilin.

Karşında evin hizmetçisi olmayacak, şımarma

Haftanın 6 günü muazzam sofralarla karşılaştığında insanın üstüne bir şımarıklık tozu ekilir. Sadece size özel değil, herkese olur bu. Bir anlık gaflete düşüp "Niye yemek yapmadın bugün?" şeklinde trip'vari sorular sormayın, insan her gün güzel yemek yapamayabilir, insan her gün yemek yapmayabilir.

Yemek paylaşılan ve paylaşıldığında anlam kazanan bir tutkudur, unutma

Diyelim ki dışarıdan yemek söylediniz. Senin tercihin, adana kebap oldu; o oyunu suşiden yana kullandı. Buraya kadar her şey normal. Normal olmayan, sizin "Bu benim, ben direkt gömüyorum arkadaş" tutumunuz olur. Unutmayın, yemek paylaşılan ve paylaşıldığında anlam kazanan bir tutkudur. Beraber yiyin.

İnsanın yaptığı yemekleri Instagram'da paylaşması gayet doğal bir durumdur, abartma

utosh-instagram-oneri

Aşırı derecede Kemalettin Tuğcu kitabına maruz kalmış gibi "Ama bunu yiyemeyenler de var" duygusallığına girmeye gerek yok. Yemek, acıktırdığı kadar ilham da verir. Hem o yemeği yiyemeyenler de en fazla müstakbel sevdiceğini Instagram'da takip etmekten vazgeçer. Ortada abartılacak bir durum yok.

Kahvaltı mutluluk olduğu kadar bir ritüel, bir seremonidir, haberin olsun

siyah-cay-kahvalti-lokum

Kahvaltının mutlulukla ilgisi olup olmadığını İsviçreli bilim adamlarına bırakıyoruz bu sabah. Onlar bir araştırsın doğruluğunu. Ama bizim doğruluğuna emin olduğumuz bir şey varsa, kahvaltı bir riteüldir, bir seremonidir. Öyle "Amaaan bir poğaça değil mi canım bu" diyerek geçiştirilemez. Bakın, illa yatağa kahvaltı getirme tontişliğinden bahsetmedik.

Sevmediğin bir yemeği onun için yemen, romantik bir harekettir, aklında bulunsun

Enginar Tarifi

Enginar Tarifi

Muhtemel sevgiliniz aşçılığı bir falcının yanında öğrenmedi. Yani sizin hangi yemeği sevip hangi yemeği sevmediğinizi ilk zamanlar bilemeyecek haliyle. O yemeklerin neler olduğuna dair dilekçe yazmayacağınıza göre, eğer kendi elleriyle sevmediğiniz bir yemeği yaparsa afiyetle yiyin. Sevginizi göstermiş olursunuz böylece. Kimse enginar yediği için ölmedi.

Alacağın hediyelerin yönü mutfağa doğru olursa süper olur, bilgin olsun

Hediye alma meselesi başlı başına labirent. Ateş Böceği Ercan bulmacası. Füzyon yemek yapmaktan komplike. Ama siz şanslısınız. Hediye seçeneklerini mutfaktan yana kullandığınız sürece doğru yolda olacaksınız.

Tabii ki de bir yemek için yurt dışına çıkılır

sushi-japon

Eğer diğer şartlar uygunsa ciğer yemek için Edirne'ye, fish and chips yemek için Londra'ya gidilir. Bu, çayın yanında portakallı kek yemek kadar doğal bir şeydir.

Alışverişin saati olmaz, lütfen

Mutfağı çok sevmek, beraberinde tatlı sorumluluklar getirir. Mesela mutfağın boş olmasını hiç istemezsin. Aklındaki tarifi yapmak için yalnızca kekik eksiğin bile olsa bir koşu gidip almak istersin. O yüzden alışverişin saati olmaz.

Şu cümleyi unutabilirsin: "Ya alt tarafı yemek yiyeceğiz"

yourepeat

yourepeat

Bu cümleleri köprüden önce son çıkış olarak okuyabilirsiniz. Alt tarafı savaş çıkmış olabilir, alt tarafı Amerika'ya yine meteor düşmüş olabilir, alt tarafı dolar 5 TL olmuş olabilir ama alt tarafı yemek yiyemezsiniz. Yemek, hayatın ciddiye alınması gereken en eğlenceli anıdır.

Yemek yapmayı seven insan, insanı da güzel sever, bilesin

sarilma-yemek-1

Bu yalnızca sizin keşfedebileceğiniz bir yol olacak. Bize o yolun var olduğunu söylemekten fazlası düşmez.

Her şey gönlünüzce olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

osman28 Nisan 2015 23:04
Ahmet Bey. Bu bizim meslegimiz işimiz sanatimiz tabiki de paylaşmak da en doğal hakkımız..ona bakarsan televizyona bakmak da en büyük saçmalık aptallık diye düşünürüm ben...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?